Hemoroid gibi şikayetlere sebep olan diğer makat bölgesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu hastalıklar hemoroidden daha basit hastalıklar olabileceği gibi erken teşhisin çok önemli olduğu kötü huylu kanserlerde vardır.

Diğer makat hastalıkları

Makat ve barsak kanseri; ortak bulgu kanamadır hasta tarafından ayırdımı zor olduğundan her kanama uzman kontrolü gerektirir.Çok değişik düzeylerde karşımıza çıkabilmektedir,erken teşhisin çok önem arzettiği tehlikeli bir durum olduğundan en ufak şüphede mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Makat çatlağı (anal fissür) ;makatta çıkıntı varlığı ve kanama hemoroid olduğunu düşündürür en önemli fakr makat çatlağında ağrı çok fazladır hemoroidde genelde belirgin ağrı olmaz

 

Fistül:hemoroide benzemez ama aynı bölgede olduğu için hasta yanılır tek bulgusu makattan iltihap gelmesidir hemoroidde iltihap olmaz.

Makat ve barsak polibi:Hemoroide çok benzer belirgin fark polipler daha serttir.

Anal dermatit:Zamanla dış hemoroide benzer çıkıntılar oluşabilir dayanılmaz kaşıntısı vardır buna karşın hemoroidde kaşıntı belirgin değildir.

Kondilom (kondiloma akümünata):Makat dışında ve içinde siğil benzeri çıkıntılar oluşur,kaşıntı ve bölgenin sürekli nemli olması bunu akla getirmelidir.

Makat apsesi:Makat civarındaki apseler hemoroidle karıştırılabilir en belirgin farkları oluşum süresi çok kısadır,ağrı çok şiddetlidir,ateş yükselebilir.

Makat sarkması:Genellikle hemoroidle birliktedie ama bazen tek başına makat dışarı doğru sarkabilir hemoroide çok benzer.

Barsak sarkması;Yukardaki sabitleyici bağları gevşeyen barsak makattan dışarı çıkar ve hemoroidle karıştırılır.

   Paylaş

Hemoroite benzer hastalıklar için 36 yorum yapılmış


Furkan

Merhaba hocam büyük abdestimi yaparken yanma aci ve sonrasında yanma oluyordu doktora gittim 2. Gün muayene etmeden hap fitil ve krem verdi 21 yaşındayım anal fissür dedi herhangi bir meme oluşumu ilaclarimi düzenli alip sicak su banyosu yapıyorum ama en cok merak ettiğim tamamen iyileşir mi bu fissür ilaçlara başlayalı 3 gun oldu bu gun hafif kaşıntı var psikolojimi cok etkili lütfen yardımcı olun tamamen gecer mi yoksa omur boyu ceker miyim ? Son 5 gündür kabiz falan degilim doktorun verdiği hap dortox hap hafif bulantı ve karin ağrısı yapıyor cevabinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
doğru tedaviyle 5 99 düzelirsiniz bunlar; nitrogliserinli krem, botox veya ameliyat şeklindedir

isimsiz

hocam genital bölgemde bir adet aynı et beni gibi bişey çıktı birkaç hafta arayla birde makatta et çıkıntısı oldu internetten genital siğil diye bişey olduğunu aynı et benine benzediğini öğrenince soluğu jinekologta aldım baktı normal et beni olduğunu makattakininse hemoroit olduğunu söyledi aradan on gün geçti hemoroidi tedavi ettirmek amaçlı genel cerraha gittim hemoroit değil makat çatlağından kaynaklı olduğunu söyledi et çıkıntısının daha sonra herhangi bi kanser şüphesine karşı rektoskopide yaptırdım temiz çıktı sadece birkaç adet küçük hemoroit gördüğünü söyledi doktor ama makat çatlağı olanlarda ağrı sızı oluyormuş bende hiç öyle bir şey yok sadece et çıkıntısı iki kez kanama oldu ve et benide olunca aklıma yine genital siğil şüphesi geliyor jinekolog anlayamamış olabilirmi bu durumda ne yapmam gerek şu an ssklıyım her ikisinide aldırıp biyopsi yaptırsam ne kadar maliyeti olur?
Op.Dr.Atilla KAYA
bunu cevaplamıştım :)

madurinsan

hocam penisimde hpv virüsü vardı dondurma tedavisi ile aldırdım şimdi makatımda cıktı aşırı kaşınıyor ne yapmam lazım ssk lı değilim kaça maalolur bana lütfen yardım edin intihar edeceğim
Op.Dr.Atilla KAYA
1500 tl

madurinsan

merhaba hocam. 1 yıldır penisimde hpv sigilleri var sigorta hastanesinde tedavi görüyordum dondurma işlemi ile tedavi görüyordum. tek eşliyim ve bu illet nasıl bulaştı anlamış değilim. işten ayrıldım ve sigortamı şuan kullanamıyorum. ve kötüsü makatımda sigiller cıktı makattaki sigillerin tedavisi nasıl yapılmakta yakma dondurma cerrahi hangisi hocam. çok agrı olur mu ve bunu nerede yaptırabilirim maddi durumum çok iyi değil lütfen yorumunuzu eksik etmeyin
Op.Dr.Atilla KAYA
koter yada dondurma tedavisi yapılır.

bicareee

hocam devlet hastanesinde kriyoterapi yaptirdim penisime simdi 1 tane daha lezyon cikt. hpv hastasiyim. simdi makatimdada lezyona birsey seziyorum. hafiftende kasinti var. size gelsem tedavi masrafi ne tutuyor hocam gelirim kısıtlı ogrenip gelmek istiyorum.
Op.Dr.Atilla KAYA
1500 TL

Kees

Hocam merhaba,
Ramazanda oruç tuttuğum için kabızlık sorunum oldu. Bir kaç kez oldukça zorlandım. Yaklaşık bir kaç gün öncede makat bölgemde leblebi büyüklüğünde mor bir şişlik oluştu. Kanamam yok. Sadece ilk gün kaşıntım oldu.Çok fazla ağrım yok. Zaman zaman ağrıyor. Bu kendiliğinden geçer mi acaba? Teşekkür ederim…
Op.Dr.Atilla KAYA
büyük ihtimalle geçer

bicareee

sayın hocam kıcımın deliğinde ( özür diliyorum tıptaki adını bilmiyorum. lezyonlar meydana cıktı hpv baglıolarak bunun için hangi tedavi yontenmeri var penisimdekini kriyoterapi ile dondurmuslardi simdi orayada bulasti. ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun cok korkuyorum
Op.Dr.Atilla KAYA
en iyisi elektrokoter ,krio içerde olanlara uygulanamaz ve ilerler

hpvmagduru

hocam anüste kücük lezyonlar için ne gibi tedavi yontemleri mecvut kriyoterapi uygulanıyor mu ?
Op.Dr.Atilla KAYA
lezyonun ne olduğuna bağlı ama ben krio önermiyorum

hpvmagduru

hocam anüste kücük lezyonlar için ne gibi tedavi yontemleri mecvut kriyoterapi uygulanıyor mu ?
moderatör
elektrokoterle buharlaştırma bence daha iyi

hpvmagduru

hocam merhaba benim penisimde sigil cikti doktora gittim belirli testler yapti testler temiz cikti. ve üç defa kriyoterapi gördüm. simdi tekrar penisimin üst kisminda bir tane cikti. tekrar gideceğim. randevu alip.
fakar bugun elimle anüsüme dokundum ve oradada iki tane ufak birsey geldi elime malum tam göremiyorum. cok korkuyorum hocam ya anüsümede bulastiysa. birde devlet hastanesine gidiyorum.zaten cok utanıyorum penisim için gittiğim zaman. birde bu basıma cikarsa ne yaparım. bilemiyorum. penisimden anusume geçmesi mümkünmüdür. temizligime dikkat ediyorum.
eklemek istedim hocam. escinsel değilim.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet penisten anüse ulaşabilir,bir an önce tedavi ettirin

hpvinsani

hocam merhaba sormak istediğim bir soru var işim gereği sürekli dışarda calısıyorum ve farklı wcler kullanıyorum. klazoten kapagındaki bir başkasının idrar damlası benim penisime bulaşırsa aids bulasır mı bir kere böyle birşey oldu. süpheleniyorum lütfen yardım edin
Op.Dr.Atilla KAYA
idrarla bulaşmaz

serkan

Sayin KAYA oncelikle butun sorulara buyuk bir sabirla cevaplamanisdan dolayi tebrik ve tesekkur ederim..yasim 30 yaklasik 4 yil once baglama yontemiyle hemoroid tedavisi oldum, herhangi bir problemim kalmamisti.fakat 2 ay once tekrarlayan siddetli kanama ve agri sonucu genel cerrahide muayene oldum.yapilan muayenede(el ve gozle) sadece anal fisus oldugunu endoskopi vb.gerek olmadigi soylendi.verilen ilaclar ve kabisligimin iylesmesine ve problemlerin ortadan kalkkasina neden oldu.sukur herhangi bir problemim yok fakat bugun farkettimki anal bolgemin sirtima dogru olan arka kismindan ince derimsi yaklasik 0.5-1 santim usunlugunda
Op.Dr.Atilla KAYA
fissürden sonra sentinel pili denilen kalıntıdır son derece önemsiz

hpvinsani

sayın hocam tahlil sonuclarım geldi şükür hepsi negatif sormak istediğim soru hangi tahlillerin yapıldıgı hiv yazıyor ama yeniden aids testi yaptırmam gerekir mi ?

1 VDRL NEGATIF NEGATIF
2 TPHA (Treponema Pallidum Hemaglutinasyon Antikoru) NEGATIF NEGATIF
3 HBsAg (Hepatit B s Antijeni) NEGATİF (0,21) COl NEGATİF
4 Anti HCV (Hepatit C Antikoru) NEGATİF (0,07) COl NEGATİF
5 Anti HIV Antikoru(1&2) + p24 Antijeni NEGATİF (< 0,05) COl NEGATİF
Op.Dr.Atilla KAYA
yaptırmanıza gerek yok

caner

İyi akşamlar sayın Doktor’um. 23 yaşındayım. Makatımın azıcık içinde beyaz renkli bir çizgi gibi birşey var. yarım santim kalınlığında 2buçuk santim uzunluğunda.O nedir?ve Onu nasıl yok edebilirim ? Lütfen yardım edin. Şimdiden Teşekkür ederim Doktorum. Allah razı olsun
Op.Dr.Atilla KAYA
makatta beyazlık sık rastlanan bişey değil görmek lazım

hpvinsani

merhaba hocam 2 ay once penisimde genital sigil cıktı gecen hafta itibari ile kriyoterapi yaptırdım şimdi düzenli krem sürüyorum lezyonların dökülmesini bekliyorum. benim sorum şu makatımda bugünlerde oturdugum zaman kaşıntı oluyor ayna ile baktım mor sivilceye benzer birkaç nokta gördüm. acaba hpv virüsü makatımada bulaştımı sonuc olarak iç camasırımdan veya elimden bu virüs geçer mi lütfen yardım edin. gördüğüm mor seyler sigil gibi lezyon değildi sanırım elimle kontrol ettiğimde hissetmiyorum sadece gözle görülüyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet bulşma ihtimali var genel cerraha muayene olmalısınız

fırat

hocam benm bi sorunum vr ben 19 yasndayım anüsümun cevresnde kondilom resmi benzeri bkızarmış burgular vr ben durumum gereği genetik siğillerden kuşkulanıyom ya 3 günür aqladım kendimi harap ettim kanser korkusundayım lütfen beni aydınlatın ayrıca homosexüel ilşkilerim oldu ???
Op.Dr.Atilla KAYA
kondilom genetik olmaz cinsel partnerinizden kapmış olabilirsiniz,ilerlemeden tedavi olmalısınız

çınçın

Hocam iyi günler. Bebeklikten beri devam eden kronik kabızlık sorunu çekiyorum. 3 yıldır da anüs çevresinde geniş alanda kızarıklık mevcut. Dışkılama sonrası hafif bir kanama oluyor (kızarık bölgede).Doku yumuşak ve kaşıntı var. Devamlı ıslaklık var. Kızarıklık sanırım uzun süren sarımsı ıslaklık nedeniyle oldu. Kolonoskopi yaptırdım ama yalnızca dış hemoroid başlangıç evresindeymiş. Doktorum öncelikle dermatit için cildiye uzmanına görünmemi istedi. Bir de sizin görüşünüzü alabilir miyim?
Op.Dr.Atilla KAYA
kızarıklığın sebebi farklı bir tedavi gerektirir.

deniz

merhaba hocam
Bir kaç gündür makatımda acı ve yanma hissi vardı. aynadan baktığımda makat girişindeki yumuşak dokuda kırmızımsı 3-4 adet çatlak olduğunu gördüm ne olduğunu bilmiyorum tam olarak .bu beni tedirgin etti.ne olabilir? ne yapmam gerekir tedavi yolu mümkün müdür? yardımınız için şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
ragad dediğimiz basit çatlak olabilir.

güler

MERHABA HOCAM
Benim üzüm tanesi kadar bir şey olduğunu fark ettim 4-5gün oluyor..ağrı kaşıntı ve kanama gibi şikayetlerim yok şükür,ama kabızlık veya ishal gibi prıoblemler yaşamadım..birden bire oldu…travazol isimli bir krem sürüyorum sönüştü gibi…ben doktor kontrolünde diyet yapıyorum 14şubattan bu yana 5 kilo verdim…her akşam 40dk 60 dk yürüyorum koşu bandında..sürekli bir açlık hissim var oluyo ve bağırsaklarım dan sürekli bir ses geliyo hareket halindeler …her sabah düzenli wc me çıkıyorum …endoskopi veya başka birşey yaptırayımmı endişelenmekte haklımıyım …yoksa bu geçici bir şeymidir lif eksikliğindede bağırsaklarda problemler oluyordu birde en son yaptırdığım tahlillerimde b 12 düşük çıktı …
Op.Dr.Atilla KAYA
bence telaşlanacak bir şey yok

hakan

merhaba hocam, 10 gün önce tuvaletimi yaparken çok zorandım. O günden sonra makat yerim çok ağrıyor. Kanama yok ama kaşıntı ve ağrı var.sanki iç kısımında birsey var gibi.gözle kontrol ettim anarmal birsey de yok. Ama ağrıdan duramıyorum.Elimle biraz bastırınca ağrı geçiyor gibi oluyor. Basur baslangıcımı acaba
Op.Dr.Atilla KAYA
basurdan çok makat çatlağı düşündürüyor.

gajah