Hemoroid Tedavisi
17 Haz

Makatta Kanama Nedenleri

Makattan kanama sebepleri ve kanamayi tetikleyen hastalıklar ve makat kanamasına neden olan durumlar yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

Makattan Kanama

Makattan kanama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.:Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makatta Kanama Sebepleri

Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Anal ragad;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen kanama sebeplerindendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.Ağrı dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makattan kanama olduğunda sebepten emin olunmalıdır.Her zaman kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülmeli ve kanamanın sebebi buluna kadar araştırma yapılmalıdır.Kanamanın en doğru yolu endoskopi yapılmasıdır.Zahmetsiz olarak yapılabilen kolonoskopi makattan olan kanamaları % 100 yakın ihtimalle teşhis etmeye yarar.


11 yorum to “Makatta Kanama Nedenleri”

 1. yağmur Says:

  makatımda kanam var ötudumzaman sanki birşeyle kesiyolargibi kanam çok ölüyor bir senediölüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan kanama tehlikeli olabilir anoskop muayenesi gerekir

 2. eyüp özkan Says:

  DAHA ONCE DOKTORA GITTIĞİMDE 3.KADEME BASUR OLDUĞUNU SOYLEDE YENIDEN BAŞLADI VE KANAMA OLUYORUM KANAMAM DURDU SADECE VC GITTIĞİMDE KILOTUMDA KAN OLUYOR NE YAPMALİYIM HOCAM TEŞEKKURLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeterince ilerlemiş 4.derece olmadan tedavi olun

 3. bilinmeyen Says:

  Kanama sadece tualete ikn bir kac damla var.. eger kanama bir kac gun daha surup sonra artik olmuyorsa yine endoskopi yapmak lazim mi? Bir tehlikesi varmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapılmalı

 4. bilinmeyen Says:

  Benim bir kac kere olan makatta kan gelmesi oldu ama bu sadece bir kac gun surdu ve damla damla geliyordu yine ayni oldu ne yapmam gerekir? Cok az yakiyor ve migdem bosalmis gibi oluyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa endoskopi yaptırmak gerekir

 5. gurbet Says:

  mrba tuvalate çıkarken makatımda kanama oluyo ne yapmam lazım bi tehlikesi var mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir
  endoskopi yaptırmalısınız

 6. seyda Says:

  hocam eşimin bir kaç gün önce makatında çok şiddetli ağrısı vardı bu gün yoğun bir şekilde açık renkli bir kanaması oldu bunun sebebi nedir kötü bir sonuç veririmi çok endişeleniyorum lütfen bir şey söyleyin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her kanama ciddi sorundan kaynaklanıyor olabilir endoskopi olmalı

 7. SAMET Says:

  merhaba,Adım samet 20 yasındayım.3 gün önce anladıgım,makatımda bi şişlik vardı otururken kalkerken sızlıyodu bir gün sonra doktora gittim,hemen amelıyat olmalısın dedi,bende hemen olamam dedım ramazandan ve işimden dolayı,doktor amelıyatı aksatmamamı söyledi.1 kutu antıbıyotık hap yazdı .1-2 güne kanama yapar ozaman gel dedi,simdi kanamaya basladı.ne yapmam gerek.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapacak bir şey kalmamış düzelmesini bekleyeceksiniz.

 8. Fadime Says:

  20 sene önce hemoraitten amaliyat oldum. Ama şimdi tekrar kanamaya başladı. Genel Cerraha gittim. Kolonoskopi yaptırdım ancak bişey çıkmadı. Hala kanamalarım devam ediyo. Sizce ne yapmalıyım ?
  Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kolonoskopi yaptırın

 9. Aynur Says:

  makat darligi lazerle tedavi edilebilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır tek tedavisi ameliyattır

 10. hakan polat Says:

  benım makat kısmımda et cıktı neye benzedıgı bellı degıl sızce ne olabılır ve hangı bolume gıtmem gerekır en kısa zaman bılgılendırırsenız cok sevınırım tesekur ederım kolay gelsın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahla görüşmelisiniz

 11. mustafa ulusoy Says:

  altmdan cok az 6 ayda veya yılda bir kan gelmekteeir
  ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endoskopi yaptırmalısınız

Yorum Yapın

ikan