Makatta Yanma Sebepleri

Makat neden yanar makat yanması sebepleri ve tetikleyen durumlar nelerdir ve makat yanmasına karşı kendimiz tarafından alınabilecek önlemleri makat yanması bir hastalığın habercisimidir tümü yazımızda yer almaktadır.

Makatta Yanma

Makat yanmalarının en sık sebebi makat iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır.Genellikle yanma hissine makat kaşıntısıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Kalçada yanma

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

-Yoğun ishal

-Sık kabızlık

-Bazı gıdalar (domatesipatlıcani,baharat)

-Amip hastalığı

-Fazla kaşımak

-Dışkılama sonrası kağıtla gereğinden fazla silerek tahriş etmek

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak.

-Makatta yanmya sebep olan hastalıklardan en sık görüleni makat çatlağıdır (makatta yırtık olması) ve asıl hastalık tedavi edildiğinde yanma hissi kendiliğinden düzelir.

Makatta yanmanın tedavisi

Tedavide tesbit edilen sebep ortadan kaldırılır,

Amip veya benzeri bir hastalık varsa uygun ilaçlar verilir

Çatlaklık varsa ameliyatla yada botoxla tedavi edilir.

En sık sebep makat cildinde sıyrılmadır bu durumda kortizonlu kremler kullanılır.kortizonlu krem uzun süre kullanılmamalıdır.Kortizonun bir kaç günden daha uzun süre kullanılması cilt yapsını bozarak kendisi yanma yapabilir bu sebeple makat kaşınması ve yanması tedavisi için geliştirilen pruzon merhem tercih edilebilir.

 

   Paylaş

6 yorum “Makatta Yanma Sebepleri”

 1. Aleyna

  Hocam yanmam çok var ve neden olduğunu bilmiyorum ishal oldum ve tuvalette çok yanmam var 🙁
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  İshalde tahriş ve ıkınmaya bağlı anal fisssür oluşabilir.Ilık su oturma banyosu,ağrı kesici pomadlar,ishal geçmezse tedavisini olmalısın.Geçmezse muayene olursun Çatlak ise botox iyi bir seçenek

 2. Yunus

  Merhaba hocam 1 haftadir yanma sizlama var 2 ay once kil donmesi ameliyati oldum tuy dokucu kullaniyorm onun etkisi olabilirmi? Son bir kac gundur yanma ve sizlama fazlalasti
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dökücü krem tahriş etmiş olabilir.

 3. Selma Ergin

  Hocam merhaba, dışkı tahlili yaptırın demişsiniz fakat bayram dolayısıyla 4 ağustosa kadar randevu alamıyorum hastanelerden. Ayrıca Vasoserc 24 mg ilaç kullanıyorum yaklaşık 3 haftadır. Onunla ilgisi var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA

 4. Selma Ergin

  Merhaba, benim 2 gün önce ishalim başladı şiddetli karın ağrısı ile tuvalete gidiyordum. İlk zamanlar sümüksü bir sıvı şeklindeydi dışkı. Fakat 2 gün sonra yani bugün sümüksü bir yapı yok. Tam anlamıyla ishal değilim sıvı halinde çok az bir düzelme var. Fakat benim sorunum Her büyük tuvaletten sonra 2 gündür makatın felaket bir şekilde yanması. Yanma 5-10 dk içinde kendiliğinden geçiyor. Ne yapmalıyım, ishalimi nasıl durdurmalıyım, ciddi bir durum var mıdır?

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yanmanın sebebi ishalden dolayı makatta sıyrıılma olmasıdır
  anlattıklarınız amip e benziyor dışkı tahlili yaptırıp ona göre ilaç almalısınız

 5. recai çakır

  Hocam aşrı kabızlık ve zorlama sonucu makatta iki kez kan geldi bayrak kırmızısı doktora gittim el ile muayene etti çatlak var dedi her ihtimale karşı kolospi yatırırmısın dedi ben istemedim iki ayrı hap ve fitil verdi kabızlık geçti ama makatta yanma var birde başım dönüyor halsizlik var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  taze kırmızı kansa basit anoskop muayenesiyle teşhis edilebilir

 6. oğuz

  merhaba hocam ben yaklasık 16 ay önce Anal fissür ameliyatı oldum yaklasık olduktan sonra bir kaç kere yanma sızlama olmustu makatta ama geçmişti şimdi bi kaç gündür çok aşırı oldu sizce nedir rahatsızlığım gerimi tekrarladı acaba onun habercisimidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ağrı çatlaktan olmaz tekrarlamış olabilir ama başka sorunda olabilir,

Yorum Yapın

badak