medical art bursa

Makatta Kanama Nedenleri

Makattan kanama sebepleri ve kanamayi tetikleyen hastalıklar ve makat kanamasına neden olan durumlar yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

makatta-kanama

Makattan Kanama

Makattan kanama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.:Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makatta Kanama Sebepleri

Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Anal ragad;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen kanama sebeplerindendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.Ağrı dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makattan kanama olduğunda sebepten emin olunmalıdır.Her zaman kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülmeli ve kanamanın sebebi buluna kadar araştırma yapılmalıdır.Kanamanın en doğru yolu endoskopi yapılmasıdır.Zahmetsiz olarak yapılabilen kolonoskopi makattan olan kanamaları % 100 yakın ihtimalle teşhis etmeye yarar.

http://www.basurtedavi.net/makat-kanamasi/

   Paylaş

16 yorum “Makatta Kanama Nedenleri”

 1. Aysun

  İki gündür kanamam makatımda ne yapmam laz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip sebebini bulmak lazım.

 2. uğur

  hocam benim tuvalete çıktığım da az kanar sonra sonra dururdu demir ilacı kullandım kabızlık yaptı birden hemoroid çıktı yeniden ve tuvalletten çıktıktan 1 saat sonra bakıyorum ki iç çamaşırım aşırı derecede kan olmuş ve makattım ayaktayken çok ağrı yapıyor şişlik oluyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir an önce muayene ve kesin tanı ile tedavinin düzenlenmesi lazım

 3. zeynep

  Mrb oglum 7 yasinda surekli makatta kasinti var diyor bu arda vermazol kullandik ilac bittikten sonra tuvalete cikinca kanama oluyor ne yapmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu yaş gurubu hastalıkları konusunda eğitimimiz olmadığı için çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 4. Serhat

  Sayın hocam Gectımız mayıs ayında hemoroidten ameliyat oldum ama kanamalar ara ara devam etmekte gittigim doktor ameliyat yerinin catladıgı soyluyor ne yapmalıyım ve unutmadan kanama bugunde gerceklesti kan rengi vişne renginde oludu ne yapmalıyım tsekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çatlak varsa şiddetli ağrı olması lazım,o zaman botox uyguluyoruz.

 5. eda

  10 gun once dusuk yaptim ve dun iliskiye girdim ertesi gecede kan gelemeye basladi bunub sebebi NE,olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın nerden olduğunu yazmamışsın.

 6. yağmur

  makatımda kanam var ötudumzaman sanki birşeyle kesiyolargibi kanam çok ölüyor bir senediölüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan kanama tehlikeli olabilir anoskop muayenesi gerekir

 7. eyüp özkan

  DAHA ONCE DOKTORA GITTIĞİMDE 3.KADEME BASUR OLDUĞUNU SOYLEDE YENIDEN BAŞLADI VE KANAMA OLUYORUM KANAMAM DURDU SADECE VC GITTIĞİMDE KILOTUMDA KAN OLUYOR NE YAPMALİYIM HOCAM TEŞEKKURLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeterince ilerlemiş 4.derece olmadan tedavi olun

 8. bilinmeyen

  Kanama sadece tualete ikn bir kac damla var.. eger kanama bir kac gun daha surup sonra artik olmuyorsa yine endoskopi yapmak lazim mi? Bir tehlikesi varmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapılmalı

 9. bilinmeyen

  Benim bir kac kere olan makatta kan gelmesi oldu ama bu sadece bir kac gun surdu ve damla damla geliyordu yine ayni oldu ne yapmam gerekir? Cok az yakiyor ve migdem bosalmis gibi oluyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa endoskopi yaptırmak gerekir

 10. gurbet

  mrba tuvalate çıkarken makatımda kanama oluyo ne yapmam lazım bi tehlikesi var mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir
  endoskopi yaptırmalısınız

 11. seyda

  hocam eşimin bir kaç gün önce makatında çok şiddetli ağrısı vardı bu gün yoğun bir şekilde açık renkli bir kanaması oldu bunun sebebi nedir kötü bir sonuç veririmi çok endişeleniyorum lütfen bir şey söyleyin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her kanama ciddi sorundan kaynaklanıyor olabilir endoskopi olmalı

 12. SAMET

  merhaba,Adım samet 20 yasındayım.3 gün önce anladıgım,makatımda bi şişlik vardı otururken kalkerken sızlıyodu bir gün sonra doktora gittim,hemen amelıyat olmalısın dedi,bende hemen olamam dedım ramazandan ve işimden dolayı,doktor amelıyatı aksatmamamı söyledi.1 kutu antıbıyotık hap yazdı .1-2 güne kanama yapar ozaman gel dedi,simdi kanamaya basladı.ne yapmam gerek.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapacak bir şey kalmamış düzelmesini bekleyeceksiniz.

 13. Fadime

  20 sene önce hemoraitten amaliyat oldum. Ama şimdi tekrar kanamaya başladı. Genel Cerraha gittim. Kolonoskopi yaptırdım ancak bişey çıkmadı. Hala kanamalarım devam ediyo. Sizce ne yapmalıyım ?
  Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kolonoskopi yaptırın

 14. Aynur

  makat darligi lazerle tedavi edilebilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır tek tedavisi ameliyattır

 15. hakan polat

  benım makat kısmımda et cıktı neye benzedıgı bellı degıl sızce ne olabılır ve hangı bolume gıtmem gerekır en kısa zaman bılgılendırırsenız cok sevınırım tesekur ederım kolay gelsın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahla görüşmelisiniz

 16. mustafa ulusoy

  altmdan cok az 6 ayda veya yılda bir kan gelmekteeir
  ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endoskopi yaptırmalısınız

Yorum Yapın

sapi