online randevu tedavi ücretleri

Doğal yöntemlerle hemoroit tedavisi

Evde uygulanacak olan doğal yöntemler sadece kişinin ağrı gibi şikayetlerinin azalmasında rol oynamakta olup, hastalığı tedavi edemezler.

dogal-yontemlerle-basur-tedavisi

Doğal Tedavi Yöntemleri

Basur aslında ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrıyı yapan iç basurun 3. ve 4. derecede ki oluşan memedir. 3. derecede olan vakalarda dışkılama esnasında basur memesi dışarı çıkmakta dışkılama sonrasında el yordamıyla içeri sokulmalıdır. Fakat sokulmadığında meme dışarıda kalmakta ve makat kaslarının arasına sıkışarak tromboze hemoroid yani basur boğulması meydana gelmektedir. 4. derecede ise meme her zaman dışarıda durmakta ve içeri sokulamamaktadır bu durumda yine basur boğulması meydana gelmektedir.

Evde uygulanabilecek olan yöntemlerle sadece bu ağrı azaltılabilmekte, basurun kendisi tedavi edilememektedir. Basurun tedavisi için tıbbi müdahale gerekmektedir.

Sıcak su oturma banyosu
içine oturulabilecek bir leğenin içerisine banyo suyu sıcaklığında su konularak, içerisine oturulabilir. 10-15 dk oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler de azalma göstermektedir. Ayrıca suyun içerisine papatya ya da karanfil çayları eklemek rahatlama da artış gösterir. Yaygın olarak kullanılan sarı toz rivanolun tedavide hiçbir faydası ve bilimsel değeri yoktur.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma
Bu tarz malzemelerin ısıtılarak üzerine oturulması da sıcak su oturma banyosunda olduğu gibi kişide oldukça rahatlamaya sebep olmaktadır.

Anestol krem
Tedavi etmez fakat uyuşturma etkisi vardır. Bölgeye uygulandığında uyuşturduğu için ağrılar hissedilmez.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama):
Basur memesine yapıştırılan sülük, içerisinde ki kanı emerek kişide rahatlamayı bir nebzede olsa sağlasa da tedavi edici üstünlüğü yoktur. Ayrıca hijyen konusunda da problem yaratabilecek bir yöntem olabilir.

Bitkisel Hemoroid Tedavileri

Hemoroid rahatsızlığına maruz kalan insanlar utanma sorunundan dolayı doğal yöntemler kullarak tedavi olmaya çalışmaktadır. Buna istinaden gerek internet ortamında, gerekse çevreden duyulan bir çok basur tedavi tarifi bulunmaktadır. Hemoroit tedavisine başlamadan önce mutlaka bir uzmana doğrulatmak gerekir çünkü tedavi olmak isterken hayati önem arz eden kötü huylu bir hastalığın da tedavisinin gecikmesine sebep olunabilmektedir. Yine bunun gibi hemoroide benzeyen ama tedavisinin daha farklı olduğu apse,makat çatlağı,kondilom gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayamaz.

bitkisel-hemoroid-tedavisi

Bitkisel Hemoroit Tedavileri

Bilimsel çalışmaları yapılmış ve fabrika ortamında bitkisel özütlerden hazırlanan formüllerle üretilmiş bitkisel ilaçlar evde yapılanlara tercih edilebilir çünkü dozu daha net ayarlanmıştır.Bu şekilde üretilen yüzlerce ürün vardır ancak bir çoğu merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilmekte ve akla hayale sığmaz abartılı vaadlerle insanları kandırarak satılmaktadır.Bu ürünler arasında bilimselliği güvenilir,abartılı vaadleri olmayan ve fabrika ortamında üretilen ceravita kapsül diğerlerinden farklı durmaktadır.Bu şekilde üretilen üründen alınacak cevabın da iyi olması beklenir.

Patlıcan sapı ; Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir.

Acı badem ezmesi ; Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

At kestanesi ; Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur.Kanayan basurda kanamayı azaltır.

Çemen yağı ; 25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Ayva çekirdeği ; Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Civan perçemipelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.

Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir.

Yazan
Op Dr Demet AĞRAS

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29526242

Ayrıntılı bilgi için
https://www.hemoroidklinigi.com
http://www.basur-tedavisi.com
http://www.basurklinigi.com
~

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.