online randevu tedavi ücretleri

Gebelik ve basur

Hamilelik döneminde annede bir çok değişiklik olmaktadır bunlardan biride hemoroide yatkınlığın artmasıdır, var olan şikayetlerin şiddetlenmesidir.

gebelikte-basur

Hamileliğin ilk dönmelerinde önemli bir fiziki değişiklik olmasada 4 aydan sonra rahmin, bebeğin büyümesine paralel olarak karın içi basınç artar. Diğer taraftan 6-7. aydan sonra büyüyen uterus (rahim), bebek toplar damarlara direk basınç yaparak bu basınç artışını dahada artırır. Artan bu karın içi basınç, direkt bası toplar damarın geri dönüşünde güçlüğe, damar içi basıncın artmasına sebep olur. Toplar damar içindeki basınç artışı damarda genişleme yaparak hemoroid oluşmasına, var olan hemoroidin ilerlemesine sebep olabilir.

Hamilelik döneminde beslenme, dışkılama alışkanlığının değişmesi de kabızlık, sık dışkıya çıkmaya sebep olarak hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırır. Bunlara paralel olarak dışkılamanın zorlaşması sebebiyle daha fazla ıkınmak da sorunun daha fazla hissedilmesine neden olur.

Doğum normal yolla yapıldığında doğumun gerçekleşmesi için abartılı düzeyde uygulanan ıkınma var olan hemoroidlerin anüs dışına çıkmasına, tromboze hemoroid (boğulmuş basur) denilen çok daha ağrılı durumun ortaya çıkmasına sebep olur. 1 hafta 10 gün süren boğulmuş basurdan kaynaklanan bu ağrılı durum hastaya doğumda çektiğinden daha fazla acı verir.

Gebelik döneminde hemoroid olmamak, var olan hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin artmaması için dışkılama alışkanlığının normal sınırlarda tutulması en doğru yaklaşımdır.

Bunun için posalı gıdalar olan sebze, meyve, kepekli ekmek alışılmıştan daha çok tüketilmeli, dışkılama ihtiyacı ertelenmemeli, mümkün olduğunca kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi düzenli hale getirilmelidir. Özellikle gebeliğin son çeyreğinde tuvalette fazla kalınmamalı, fazla ıkınılmamalıdır. Hamilelikteki basurlar genellikle doğum sonrası kendiliğinden gerileyerek çok küçülür.

Gebeyken Basur Tedavisi Yapılır mı?

Gerek çoğunun doğumdan sonra kendiliğinden geçemesi, gerek bebeğe zarar vermemek için ve gerekse bölgenin hassasiyetinin artmış olması sebebiyle girişimsel tedaviler (ameliyat, lazer, THD,  lastik tedavisi) doğumdan hatta loğusalık süresi bittiği dönemden sonraya ertlenir.

Gebelerde Basur Tedavisi Nasıl yapılır

Yukarıda bahsedildiği gibi az veya çok riskli olan girişimsel tedaviler uygulanmaz. daha çok konservatif tedaviler dediğimiz ilaç, evde uygulamalarla tedaviye çalışılır.
Bunların en etkili ve yaygın kullanılanı ılık su oturma banyosudur ve ağrı en iyi bu şekilde azaltılır. Buna ek olarak çok gerekli ve etkili olmasa da daflon Tablet kullanılabilir. Bölgesel kremler, fitiller pek etkili değildir.