online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit çeşit ve dereceleri

Basur anüs bölgesinde içerde veya dışarıda memeler oluşmasıdır. Genellikle birlikte olurlar ancak sadece dışarıda veya sadece içerde de olabilir. Dışarıda olanlar çeşitli büyüklüklerde olan parmak gibi çıkıntılardır, içerdekiler ise yüzeyi daha zarif bir deri olan mukoza ile kaplı kabarıklıklardır. Hemoroid yada diğer adıyla basur makat bölgesinde damarlarda genişleme olması sebebiyle varis şeklinde değerlendirilse de asıl sorun damarların genişlemesinin de nedeni olan taşıyıcı doku yıpranmasıdır yani o bölgedeki bağ dokuları zayıflar ve bu zafiyet sebebiyle toplar damarlar genişler.

hemoroid-nedir

İç Hemoroitler

Makat bölgesine dışarıdan bakıldığında görünmeyen ancak anoskop muayenesiyle tespit edilebilen bağırsağın son kısmı olan rektumda yüzeyleri dudak renginde kırmızı çeşitli büyüklük ve derecelerde memelerdir. İç olanlar birden dörde kadar derecelendirilir birinci derece olan en erken dönemdir dördüncü derece olan en ileri evredir. Birinci derecede olanlar hastalık olarak değerlendirilmez ve kanama yoksa tedavi önerilmez daha çok dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi önerilir ki bu da şikayetlerin düzelmesi için yeterlidir. Genellikle ciddi şikayet yapmaz. En sık bulgu memelerin çıkması ve kanamadır. Ağrı, acı, kaşıntı gibi bulgular seyrek görülür. Derecelere göre hastanın fark ettikleri ve hekimin gördükleri farklıdır bu ayrım diğer sayfalarda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Hemoroitin Ağrısı Nasıl Geçer

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde bahsedildiği gibi aslında basur ciddi ağrı yapması beklenmeyen bir hastalıktır ancak hasta kabızlık veya acı yeme gibi sebeplerle çok şiddetli ıkınırsa bu ıkınmaya bağlı olarak içerdekiler dışarı çıkar veya dışarıdakilerin içleri kan pıhtısıyla dolar. Bu duruma tromboze hemoroit veya boğulmuş basur denir. Makat bölgesinin en ağrılı hastalığıdır. Yani hastalık formunu değiştirdiğinde ciddi ağrı yapabilir.
Anuflex merhem kullanımıyla ağrıda ciddi azalma sağlanabilir, ılık su oturma banyosu da yarar sağlar.

Makatta Sarkma

Aslında tamamen farklı bir konudur ve ayrı bir sayfada incelenmiştir ancak şunu bilmekte yarar var her hemoroit hastalığında az veya çok makat sarkması da vardır yani mutlaka eşlik eden bir durumdur. İleri düzeylerde olmayanlar aynı şekilde tedavi edilirler.

Hemoroitler önce iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki çeşit olarak ayrılır.

basur-cesitleri

İç hemoroitler; Sınıflama muayene bulguları ve hastanın anlattıklarına göre yapılır.

Birinci derece iç hemoroit

Önemli bir belirti vermez daha çok bölgesel hemoroidal damarların belirginleşmesi şeklindedir.Yüzeyi hasarlandığında kanama ve kabızlık durumunda dışarı çıkarak boğulması sonucu ağrılı şişlik olur.

İkinci derece iç hemoroit

Birinci derecedaki iç basurda görülen bulgulara ek olarak dışkılama esnasında makattan dışarı memeler çıkar hasta ayağa kalktığı an geri içeri girer.

Üçüncü derece iç hemoroit

Kanama,zaman zaman şişlik ve ağrı olabilir,memeler her dışkılamada dışarı çıkar ve ancak elle itilerek içeri konur,içeri konmazsa şiddetli ağrı olabilir.

Dördüncü derece iç hemoroit

Genellikle kanama ve ağrı olmaz,iç ve dış hemoroidler birbirine girmiştir ve içeri konamaz sürekli dışarıdadır.Dışarda olmasından dolayı sürekli ıslaklık hissi ve iltihap benzeri akıntı olur.

Dış Hemoroitler

Bağırsağın son kısmı olan rektumda herhangi bir bulgu yokken anüsün dışında çıkıntılar olması durumudur. Yukarıda bahsedildiği gibi birlikte olabilir. Dışarıda olanlar ayrıntılı şekilde değerlendirilmez. Sınıflama memenin büyüklüğüne göre büyük, orta küçük diye yapılır. En ciddi sorun dışarıda olması sebebiyle kişiyi estetik olarak rahatsız etmesidir. Taharetlenirken yeterince temizleyememe, ıslaklık yapması, kokuya neden olması gibi şikayetler yapar. Çok büyük olanlar otururken ezilir ve bu ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir. Küçük olanlarda ağrı beklenen bir şikayet değildir.

Yazan
Op Dr Ergun AYGÖREN Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16937-doppler-guided-hemorrhoid-treatment

92 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. b.buhur

  mr ben yurt disinda yasiyorum ve yaklasik 8 yildir ic hemoroit rahatsizligim var ancak binim agrim olmuyorcunku gunde bir defa ilac iciyorum ilacin ismi[metamucil] bunun tamamen yok edecek birbir tecnik varmi varsa bilgi verebilirmisiniz? tesekurler

 2. admin

  Merhaba b.buhur
  Hemoroidde ağrı genellikle olmaz,hemoroidi ilaçla düzeltemezsiniz sadece şikayetlerinizi azaltırsınız,lazer,rbl ve ameliyatlarla tamamen kurtulabilirsiniz

 3. mmmmm

  hemoroit ameliyatından sonra o bölgeye vazelin sürülse iyi olabilirmi

 4. mmmmm

  ameliyattan sonra ne kadar sonra tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra agrı ne kadar devam eder

 5. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Yapılan ameliyata bağlı olarak değişmekle birlikte 4-6 gün belirgin ağrı olur ve giderek azalır.Ameliyat yerine vazelin yerine furacin sürmeniz hem daha salıklı olur hemde daha çabuk iyileşmesini sağlar.

 6. selahattin

  Tuvalet ihtiyacımı giderirken ve daha sonrasında makatımda acılar oluyor ve akabinde oturamıyor rahat hareket edemiyorum.yaklaşık 5-6 saat bu ağrılar devam ediyor.Öksürdüğüm zaman bile makatta acı hissediyorum.Acaba hemoroid olabilirmi vereceğiniz cevaba göre doktora gitmeyi düşünüyorum. Teşekkürler

 7. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Selahattin bey
  Anlattıklarınız anal fissür dediğimiz makat çatlağına benziyor,makat hastalıkları konusunda birikimi olan bir cerrahla görüşmelisiniz.

 8. aykut

  iyi gunler. benim yaklasık 7-8 senedır hemeroid hastalıgım var. ilk zamanlar sadece memelerde sertlesme olurdu yanı ne oturur ne gulebılır vs. yapabılırdım. daha sonra bu sertlesme cok nadır olmaya basladı. su ıkı senedır nerdeyse adam akıllı sertlesme olmadı. fakat su 4-5 aydır. tuvalet ıhtıyacımı gordukten sonra memelerde buyume oluyo yanı sertlesme degıl. su son 1 aydırda kanama olmaya basladı. kanama daha oncelerı 1 veya 2 kere olmustu. tuvaletten cıktıktan sonra hafıf akıntı oluyor. acıkcası doktora hıc gıtmedım.arastırdıgıma gore hemeroid evelerı var. yanı bende olan sorunlar degısık degısık evrelerde var. bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırım.

 9. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Aykut
  Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla önceleri hemoroidiniz ileri değildi ıkınıp dışarı çıkmasına ve makat tarafından sıkıştırılarak sertleşmesine sebep oluyordunuz,ıkınmayı azalttığınız için sertleşme azaldı ama zaman içerisinde derecesi biraz ilerledi.Bence muayene olup ilerlemesini engelleyin.

 10. aykut

  ılgınız ıcın tesekkur ederım. mesela memelerde sısmeler tuvalet ıhtıyacımı gıderdıkten sonra bır surew sıs kalıyor ama sonradan normal halıne gelıyor.sizce bendekı gelısmeler muayene gec kalınmıs belırtılermı? kısısel bır soru sormak ıstıyorum ben buradan sıze karsılıklı sorular soruyorum gercekten sızde yardımcı oluyorsunuz. bu soru sormamda bır sakınca ve bır lımıt varmıdır.yanı tekrar bılgı almak ıstedıgım de bana yardımcı olabılırmısınız. sımdıden tesekkurler…

 11. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Aykut

  Doğrusu biraz geç kalmışsınız 1-2-3-4- derceden 3.dereceyi tarif ediyorsunuz.Buraya yazmaktaki amacım benzer sorunu olan insanlarında yararlanması,yararlı olabileceğini düşündüğüm soruları cevaplıyorum.

 12. Mert

  Merhaba,
  Geçenlerde kalitesiz bir tuvalet kağıdı gelmişti eve kullandık tabii. İlk başta tahriş ettiğimi düşündüm ama bugun farkettım bir sivilce gibi birşey oluşmuş, az şişliği var. Ağrısı ise sıkıntı yaratmayacak kadar az. 3 gün önce filan tuvalet kağıdını kullanmıştım. Acaba bu kıl dönmesi olabilir mi??? Kıl dönmesi ise ilerlemeden kendim bu sıkıntıyı halledebilirmiyim? Yumuşak yerlere oturmak, gece yan yatmak vsvs?
  Teşekkürler

 13. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Mert
  Tuvalet kağıdından veya başka sebepten olabilir ama o bölgede kıl dönmesi pek görmeyiz,kıl dibi iltihabı veya apse olabilir şikayetiniz devam ederse muayene olmalısınız.

 14. asil

  merhaba,
  son iki gündür farketim ki sivilce gibi bir oluşum var. birazda şişlik ayrıca birazcıkta kaşıntı oluyor ama pek sık değil. ben 20 yaşındayım bende hemoroit olmuş olabilir mi bildiğim kadarıyla belirtilerde bu şekilde bu sorunu kendimiz çözebilirmiyiz? şimdiden teşekkürler.

 15. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Asil
  Bu yaşta hemoroid seyrek görürüz ve anlattıklarınızda hemoroid düşündürmüyor şikayetiniz devam ederse muayene olmalısınız.

 16. fatih sarı

  benim şikayetim dış hemoroit bir sorun olurmu şimdiden çok tşk ediyorum

 17. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Fatih
  dış hemoroidler genellikle şikayet yapmaz ve gelecekte sorun yaratmaz.

 18. şaban semiz

  bağırsak ta homoreytım olduğum anlaişildı kolonoskopi sonucu ne yapmam lazım doktor bey ameliyat kesin sonüç verirmi yoksa amelıyat olmazsam kansere çevirme riskki ne dir

 19. Caner

  Merhaba
  Son 19 yaşındayım 2 aydır tuvalete çıkınca acı hissediorum daha önceleri kabızlık sorunu çekıyordum ama damarlar ayağa kalkınca ıçeri cekılıyordu kullandığım bir ilaç sonucu ishal oldum ve artık damar ıçeri çekilmiyorum sizce hemoroidimin derecesi yükselmiş olabilir mi ?

 20. meltem

  iyi günler benimde de tuvalete gittiğimde ağrı ve kanamam var uzun zamandır tuvalete gittiğimde ağrı olurdu ama kanama yoktu ve bu sadece kış aylarında ve kabız olduğumda olurdu ama şimdi kanama da var hemoroid mi yoksa çatlak mı olduğunu bilmiyorum sizce ne olabilir ve bunun için hangi bölüme gitmeliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.