online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit çeşit ve dereceleri

Basur anüs bölgesinde içerde veya dışarıda memeler oluşmasıdır. Genellikle birlikte olurlar ancak sadece dışarıda veya sadece içerde de olabilir. Dışarıda olanlar çeşitli büyüklüklerde olan parmak gibi çıkıntılardır, içerdekiler ise yüzeyi daha zarif bir deri olan mukoza ile kaplı kabarıklıklardır. Hemoroid yada diğer adıyla basur makat bölgesinde damarlarda genişleme olması sebebiyle varis şeklinde değerlendirilse de asıl sorun damarların genişlemesinin de nedeni olan taşıyıcı doku yıpranmasıdır yani o bölgedeki bağ dokuları zayıflar ve bu zafiyet sebebiyle toplar damarlar genişler.

hemoroid-nedir

İç Hemoroitler

Makat bölgesine dışarıdan bakıldığında görünmeyen ancak anoskop muayenesiyle tespit edilebilen bağırsağın son kısmı olan rektumda yüzeyleri dudak renginde kırmızı çeşitli büyüklük ve derecelerde memelerdir. İç olanlar birden dörde kadar derecelendirilir birinci derece olan en erken dönemdir dördüncü derece olan en ileri evredir. Birinci derecede olanlar hastalık olarak değerlendirilmez ve kanama yoksa tedavi önerilmez daha çok dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi önerilir ki bu da şikayetlerin düzelmesi için yeterlidir. Genellikle ciddi şikayet yapmaz. En sık bulgu memelerin çıkması ve kanamadır. Ağrı, acı, kaşıntı gibi bulgular seyrek görülür. Derecelere göre hastanın fark ettikleri ve hekimin gördükleri farklıdır bu ayrım diğer sayfalarda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Hemoroitin Ağrısı Nasıl Geçer

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde bahsedildiği gibi aslında basur ciddi ağrı yapması beklenmeyen bir hastalıktır ancak hasta kabızlık veya acı yeme gibi sebeplerle çok şiddetli ıkınırsa bu ıkınmaya bağlı olarak içerdekiler dışarı çıkar veya dışarıdakilerin içleri kan pıhtısıyla dolar. Bu duruma tromboze hemoroit veya boğulmuş basur denir. Makat bölgesinin en ağrılı hastalığıdır. Yani hastalık formunu değiştirdiğinde ciddi ağrı yapabilir.
Anuflex merhem kullanımıyla ağrıda ciddi azalma sağlanabilir, ılık su oturma banyosu da yarar sağlar.

Makatta Sarkma

Aslında tamamen farklı bir konudur ve ayrı bir sayfada incelenmiştir ancak şunu bilmekte yarar var her hemoroit hastalığında az veya çok makat sarkması da vardır yani mutlaka eşlik eden bir durumdur. İleri düzeylerde olmayanlar aynı şekilde tedavi edilirler.

Hemoroitler önce iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki çeşit olarak ayrılır.

basur-cesitleri

İç hemoroitler; Sınıflama muayene bulguları ve hastanın anlattıklarına göre yapılır.

Birinci derece iç hemoroit

Önemli bir belirti vermez daha çok bölgesel hemoroidal damarların belirginleşmesi şeklindedir.Yüzeyi hasarlandığında kanama ve kabızlık durumunda dışarı çıkarak boğulması sonucu ağrılı şişlik olur.

İkinci derece iç hemoroit

Birinci derecedaki iç basurda görülen bulgulara ek olarak dışkılama esnasında makattan dışarı memeler çıkar hasta ayağa kalktığı an geri içeri girer.

Üçüncü derece iç hemoroit

Kanama,zaman zaman şişlik ve ağrı olabilir,memeler her dışkılamada dışarı çıkar ve ancak elle itilerek içeri konur,içeri konmazsa şiddetli ağrı olabilir.

Dördüncü derece iç hemoroit

Genellikle kanama ve ağrı olmaz,iç ve dış hemoroidler birbirine girmiştir ve içeri konamaz sürekli dışarıdadır.Dışarda olmasından dolayı sürekli ıslaklık hissi ve iltihap benzeri akıntı olur.

Dış Hemoroitler

Bağırsağın son kısmı olan rektumda herhangi bir bulgu yokken anüsün dışında çıkıntılar olması durumudur. Yukarıda bahsedildiği gibi birlikte olabilir. Dışarıda olanlar ayrıntılı şekilde değerlendirilmez. Sınıflama memenin büyüklüğüne göre büyük, orta küçük diye yapılır. En ciddi sorun dışarıda olması sebebiyle kişiyi estetik olarak rahatsız etmesidir. Taharetlenirken yeterince temizleyememe, ıslaklık yapması, kokuya neden olması gibi şikayetler yapar. Çok büyük olanlar otururken ezilir ve bu ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir. Küçük olanlarda ağrı beklenen bir şikayet değildir.

Yazan
Op Dr Ergun AYGÖREN Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16937-doppler-guided-hemorrhoid-treatment

92 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Meltem hanım
  ağrı hemoroidde az gördüğümüz bir şikayettir daha çok çatlak düşünüdürdü şikayetiniz.kanamada sanırım çatlağın yenilenmesinden kaynaklanan bir durum.Tabiki kesin teşhis muayeneyle konur 🙂

 2. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Caner
  Damarlar diye adlandırdığınız şey muhtemelen tromboze hemoroid memesi veya anal hematomdur.Kabızlık yaşamadan 1-2 ayda düzelmezse muayene olmanız iyi olur.19 yaşında hemoroid az rastlanan bir durumdur.

 3. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Şaban bey
  Hemoroid asla kansere çevirmez ama şikayet yapar.Ameliyatla veya ameliyatsız tedavi olmanız rahat etmenizi sağlar.

 4. seçil

  merhapa dr pey pen 27 yasında 6 yıllık evliyim ve 5 yasında oğlum var kızken makatımda 1tane meme vardı doğumdan sonra 3 tane oldu ama dısarda ve şişlik acıma oluyo ama kapız deyilim ve ço nadir olurum
  1 sefer kanama yaptı napmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 5. Murat

  İyi günler ben 4 gün sonrası ıçın doktordan randevu aldım ancak o zamana kadar acımı azaltmak için sıcak su banyosundan ve merhemden başka bir ağrı kesici alabılırmıyım ?

 6. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Sıcak su yeterince etkilidir ama ona ek olarak apranax fort tablet alabilirsiniz.

 7. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Seçil
  Dışardaki memeler normalde ağrı yapmaz ya beraberinde çatlak vardır yada tuvalette çok kalıyorsunuzdur.

 8. Eray

  Yaklasık 2 gundur bu hastalıkla karsı karsıyayım.Makata bolgesınde ufak bir beze seklınde olustu ve suanda oturup kalkmakta bıle zorluk cekıyorum.Beze seklındekı sıslık cok ufak ama buyuk rahatsızlık verıyor.Amelıyatsız bir sekılde tedavısı mumkunmudur.Tesekkurler.

 9. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Anlattığınız anal hematom veya tromboze hemoroide benziyor yaşam kalitenizi çok düşürüyorsa bir cerraha boşalttırdığınız anda rahatlarsınız,sabrederseniz 2 gün sonra ağrınız azalmaya başlar ve sonraki 2-3 günde tamamen kaybolur.Beze ise 2-4 haftada birşey yapmaya gerek kalmadan düzelir.Sıcak su oturma banyosu şikayetinizi azaltır kullanacağınız krem ve fittiler hiçbir fayda sağlamaz.

 10. burak

  17 yaşındayım. anüsümde 2 gündür acı vardı. tuvalet yaparken zorlanmaktan dolayı olduğunu düşündüm ama sonra anüste sivilcenin büyüğü şeklinde mor şişliklerin olduğunu farkettim. otururken, öksürürken bile acı veriyo ne yapmalıyım ?

 11. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Anlattığınız anal hematomu düşündürüyor sabrederseniz 4-6 günde ağrınız 3-5 haftada şişliğiniz geçer ilaç kullanırsanız bunu değiştiremezsiniz.Tekrarından korunmak için tuvalette fazla ıkınmamalısınız.

 12. karya

  iyi gunler ben sezeryanla bebegimi dunyaya getirdim fakat 2 3 ay sonrasina 32 hafta kadar kabizlik sorunu cektim cok hafif sismeler oldu makatimda ama cok hafif.aradn 1 sene gecti bu aralar 2 3 haftadir kabizim ilk kabiz oldugumda bir aci hissettim ve akabinde baya bir kan geldi ertesi gun tekrar daha sonra kayiis yedim ve duzene girdi kan gelmedi..su an makatimin hemen girisinde elime sanki beze olmus gibi bir kitle geliyo cok fazla disari cikan memeler yok fakat cok kasintim var ..acaba benim ne gibi bir sorunum var bu bende baya bir stres yaratti..ama sadece iki kez kanamam oldu oda saniirm yirtilmadan kaynaklandi cunku ilk kabiz oldugumda yirtigini hissettim sanki cunku cok aci verdi ..cok fazla yazdim ama gercekten cok tedirgin oldum..simdiden cok tesekkurler….

 13. karya

  tekrra merhaba 3 ve iki hafta kadar olucak kabizlik sorunum yanlis olmasin bilgilerim..

 14. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Karya
  Anlattıklarınız anal fissür dediğimiz makat yırtığı düşündürüyor o yönde araştırma yapabilirsiniz.

 15. yılmazz

  Merhaba doktor bey. Benim sorunum anüsün 1-2 cm gerisinde bir şişkinlik varlıgı. bu şişkinlik belirli zamanlarda çıkıyor. çok az bir acı veriyor. Şişkinlik kesinlikle dışarıya çıkmıyor.belli süre sonra kendiliginden geciyor. ne olabilir. şimdiden teşekkürler.

 16. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Yılmaz
  Anlattığınız 2.derece iç basura benziyor kesin teşhis ancak muayeneyle konulabilir.

 17. nazlı

  merabalar 2 gündür kanamam agrım var ne yapmalıyım daha öncesinde ilacta kulandım ama hiç bir faydasını görmedim o an için bir sıkıntım olmuyor daha sonrasında başa dönüyorum memeleşmede var sıkıntım çok süreklide gabızlıgım var lütfen ne yapmam gerekiyor beni yönlendirirseniz çok sevinecegim tşkler

 18. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Nazlı
  Öncelikle kabızlşık sorununu çözmelisiniz yoksa şikayetleriniz devam eder hatta ameliyat olsanızda tekrarlayabilir.Kabızlşığı çözmenize rağmen şikayetiniz devam ediyorsa o zaman muayene olmalısınız.

 19. gürkan

  Merhabalar…
  bende PERIANAL FİSTÜL yani anüs yakınlarında ayrı bir delik var ve yaklaşık bir yıl önce çıktı. bir hafta öncesine kadar sadece kaşıntı yapıyordu hafif derecede de sarımsı bi akıntısı vardı(hissedilmeyecek kadar az).son bir haftadır anüs etrafında çıkan o delik şişti ve acı veriyor, düzgün bir şekilde oturamıyorum(son bir haftadır kabızım). bu hemoroidin tedavisi nasıldır, yardımcı olurmusunuz?

 20. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Gürkan
  Perianal fistül akamayınca şişlik oluşur ve patlayıncaya kadar ağrı olur patlayınca rahatlarsınız ve herşey eskisi gibi olur.Tedavisi sadece ameliyatla mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?