online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit çeşit ve dereceleri

Basur anüs bölgesinde içerde veya dışarıda memeler oluşmasıdır. Genellikle birlikte olurlar ancak sadece dışarıda veya sadece içerde de olabilir. Dışarıda olanlar çeşitli büyüklüklerde olan parmak gibi çıkıntılardır, içerdekiler ise yüzeyi daha zarif bir deri olan mukoza ile kaplı kabarıklıklardır. Hemoroid yada diğer adıyla basur makat bölgesinde damarlarda genişleme olması sebebiyle varis şeklinde değerlendirilse de asıl sorun damarların genişlemesinin de nedeni olan taşıyıcı doku yıpranmasıdır yani o bölgedeki bağ dokuları zayıflar ve bu zafiyet sebebiyle toplar damarlar genişler.

hemoroid-nedir

İç Hemoroitler

Makat bölgesine dışarıdan bakıldığında görünmeyen ancak anoskop muayenesiyle tespit edilebilen bağırsağın son kısmı olan rektumda yüzeyleri dudak renginde kırmızı çeşitli büyüklük ve derecelerde memelerdir. İç olanlar birden dörde kadar derecelendirilir birinci derece olan en erken dönemdir dördüncü derece olan en ileri evredir. Birinci derecede olanlar hastalık olarak değerlendirilmez ve kanama yoksa tedavi önerilmez daha çok dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi önerilir ki bu da şikayetlerin düzelmesi için yeterlidir. Genellikle ciddi şikayet yapmaz. En sık bulgu memelerin çıkması ve kanamadır. Ağrı, acı, kaşıntı gibi bulgular seyrek görülür. Derecelere göre hastanın fark ettikleri ve hekimin gördükleri farklıdır bu ayrım diğer sayfalarda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Hemoroitin Ağrısı Nasıl Geçer

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde bahsedildiği gibi aslında basur ciddi ağrı yapması beklenmeyen bir hastalıktır ancak hasta kabızlık veya acı yeme gibi sebeplerle çok şiddetli ıkınırsa bu ıkınmaya bağlı olarak içerdekiler dışarı çıkar veya dışarıdakilerin içleri kan pıhtısıyla dolar. Bu duruma tromboze hemoroit veya boğulmuş basur denir. Makat bölgesinin en ağrılı hastalığıdır. Yani hastalık formunu değiştirdiğinde ciddi ağrı yapabilir.
Anuflex merhem kullanımıyla ağrıda ciddi azalma sağlanabilir, ılık su oturma banyosu da yarar sağlar.

Makatta Sarkma

Aslında tamamen farklı bir konudur ve ayrı bir sayfada incelenmiştir ancak şunu bilmekte yarar var her hemoroit hastalığında az veya çok makat sarkması da vardır yani mutlaka eşlik eden bir durumdur. İleri düzeylerde olmayanlar aynı şekilde tedavi edilirler.

Hemoroitler önce iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki çeşit olarak ayrılır.

basur-cesitleri

İç hemoroitler; Sınıflama muayene bulguları ve hastanın anlattıklarına göre yapılır.

Birinci derece iç hemoroit

Önemli bir belirti vermez daha çok bölgesel hemoroidal damarların belirginleşmesi şeklindedir.Yüzeyi hasarlandığında kanama ve kabızlık durumunda dışarı çıkarak boğulması sonucu ağrılı şişlik olur.

İkinci derece iç hemoroit

Birinci derecedaki iç basurda görülen bulgulara ek olarak dışkılama esnasında makattan dışarı memeler çıkar hasta ayağa kalktığı an geri içeri girer.

Üçüncü derece iç hemoroit

Kanama,zaman zaman şişlik ve ağrı olabilir,memeler her dışkılamada dışarı çıkar ve ancak elle itilerek içeri konur,içeri konmazsa şiddetli ağrı olabilir.

Dördüncü derece iç hemoroit

Genellikle kanama ve ağrı olmaz,iç ve dış hemoroidler birbirine girmiştir ve içeri konamaz sürekli dışarıdadır.Dışarda olmasından dolayı sürekli ıslaklık hissi ve iltihap benzeri akıntı olur.

Dış Hemoroitler

Bağırsağın son kısmı olan rektumda herhangi bir bulgu yokken anüsün dışında çıkıntılar olması durumudur. Yukarıda bahsedildiği gibi birlikte olabilir. Dışarıda olanlar ayrıntılı şekilde değerlendirilmez. Sınıflama memenin büyüklüğüne göre büyük, orta küçük diye yapılır. En ciddi sorun dışarıda olması sebebiyle kişiyi estetik olarak rahatsız etmesidir. Taharetlenirken yeterince temizleyememe, ıslaklık yapması, kokuya neden olması gibi şikayetler yapar. Çok büyük olanlar otururken ezilir ve bu ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir. Küçük olanlarda ağrı beklenen bir şikayet değildir.

Yazan
Op Dr Ergun AYGÖREN Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16937-doppler-guided-hemorrhoid-treatment

92 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hüseyin

  hocam ben 15 gün önce ameliyat oldum.lazerle.4. evredendim.çok şükür şimdi iyiym.ameliyattan sonra makatta hala et parcaları var.bunlar zamanla içeriye çekilir mi?acaba.alınca hepsini yani memeleri almıyorlar mı?biraz bırakıyorlar mı?sıkıntı olmasın diye.ileride.tatamama gibi.

 2. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Hüseyin bey
  Makat darlığı gelişmesini engellemek için bazen memelerin küçük olanlarını bırakıyoruz onlar olabilir bir miktar daha düzelecektir bekleyin

 3. hakan

  hocam ıyı gunler
  yaklasık 3 ay once doktora gıtım makatta agrı ve tuvalete cıktıkca hafıf kanamalr oluyordu bagırsaklarım kontrol edıldı ve orta derecede hemoroıt oldugunu soyledı doktorum kanamalar devam edersede genel cerraha gıtmemı soyledı … 15 gundur kabızlık sorunu cekıyorum ve kanama her cıktıgımda oluyor tuvalettede cok fazla vakıt gecıyorum bununla alakalı olabılırmı sızce ne yapmam gerekıyor

 4. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Tuvalette uzun kalmak kanama ihtimalini artırır siz bir cerrahla görüşmelisiniz.

 5. selma

  iyi günler doktor bey
  4-5 yıl önce ağır şekilde hemoroid rahatsızlığı geçirmişti.1 hafta ilaç tedavisi gördükten sonra geçti.ara ara hafif şikayetlerim oldu sonraları ama meme çıkmamıştı.şimdi ise herhangi bir kanama yada kabızlık şikayetim olmadan birden çıktı.şu anda kanamam yok,ıslaklık hissim var,meme oldukça büyük yaklışık 3 cm civarı.doktora gittim.ameliyat safhasında değil,lazer tedaviside işe yaramaz dedi.fakat internetteki yazılanlara göre 4. evrenin belirtilerini gösteriyorum.ayrıca ilaç tedavisine devam ediyorum.fakat bir iyileşme yok.sizce ne yapmalıyım başka bir cerraha gitmelimiyim?

 6. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba selma
  Bence ilaçla falan uğraşmak yerine bu konuda birikimli bir başka cerrahla görüşün size söylenenden bişi anlamadım doğrusu 🙂

 7. AHMET

  iyi günler doktor bey
  benim 4-5 yıldır hemroid rahatsızlıgım var hiç doktora cerraha gitmedim. 2. derece hemroid benimkisi ıkındımda kanama oluyor yılda sadece 1-2 defa böyle genellikle yaz döneminde ıkınma sonrası kanama oluyor daha sonra aya kalktımda içeri giriyor kayboluyor meme. bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. hangi ilaç veya bitkiyi öneriyosuuz. veya hangi tedaviyi önerirsiniz. acil cevap verirseniz sevinirim iyi günler kolay gelsin.

 8. admin

  Dr.Atilla Kaya
  2.derece hemoroidden kaynaklanan şikayetleri tuvalette 1 dakika kalarak ve kabızlığı engelleyerek büyük oranda düzeltebilirsiniz.En uygun tedavi lazer ve bağlama olur

 9. xman

  bn 16 yasındayım ve makat bölgemde sivilce gibi bir cıkık var doktora gitmedim agrı yapıor bazen kaybolup geri gelio aceba nedir?

 10. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Xman
  Önemli bir sorun olduğunu sanmıyorum ama yinede göstermekte yarar var.

 11. whisper

  merhaba.ben 19 yasındayım.1 ay once makatta once kasıntı sonra agrı hissettim ve elle farkedilir cıkıntı oldugunu farkettım.arastırdım dıs hemoroid oldugunu dusunuyorum.ertesı gun sıkayetım gectı.1 ay gectı uzerınden ve tekrar belırdı.ciddi bi durum var mı sizce? ne yapmamı önerirsiniz??

 12. admin

  Dr.Atilla kaya
  Sanırım basit anal hematomdur ıkınmazsanız düzelir.

 13. elite

  iyi gunler cok endisliyim ve bu yuzden konu hakkinda genis bir arastirma yaptm. boyle bir sayfaya denk gelmek beni sevindirdi. gunlerdir makat cevresinde yogun bir agri hissediyordum oturmakta zorlaniyordum, o agri azaldi ve bir gun icinde makatin icinden vajinaya dogru devam eden bir et parcasi olustu. uzerinde 2-3 adet sivilceye benzer beyaz birseyler vardi. onlar 1-2gunde kayboldu anca sislik hala var. kasinti, kanama, kabizlik gibi sikayetlerim yok. o bolgede agri ve aci duyuyorum. onceden hemoroid sikayetim yoktu. yeni basliyo olabilir mi? sizce ne yapmaliyim 🙁 simdiden tesekkurler.

 14. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Elite
  Anlattıklarınız hemoroidden çok anal hematoma benziyor ama en doğru teşhis muayeneyle konur 🙂

 15. ayk

  öncelikle cvp lar için teşekkürler benim dış hemoroiddim var ama hönüz hiç kanama filan olmadı ara ara şişip sonra normele dönüyor 2-3 gündür biraz kabızlık çektim ve birazda kilo aldım tekrar şişti ve bu sefer 2 gün sürdü ve bende krem almak zorunda kaldım proctolog diye bir krem sizce faydası olurmu tşk

 16. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ayk
  Kullanacağınız kremin pek faydası olmaz ıkındığınız için ortaya çıkan bu durum kendiliğinden düzelir.

 17. koray

  slm dr.bey ben 6-7 yıldır bu hastalığı çekiyorum.Ama benim ki makatatta değil kenarında sivilce tarzı gibi birşey, hani yüzde oluşuyor ya ona benzer sonra o sivilceyi patlatınca içinden sıvı akıyor 1-2 günlük rahatlık sağlıyor sonra aynı işlem yeniden tekrar ediyor. doktora gitmeli miyim ne önerirsiniz.

 18. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Koray
  Hastalığınız fistül denilen hastalığa benziyor ameliyat olmalısınız.

 19. ercüment

  Hocam öncelikle ilginize tesekkür ederim. 27 yasındayım 16 gün önce 3.derece iç ve dış hemoroid rahatsızlığımı gidermek üzere ameliyat oldum uzun süredir (7-8 yıl) basurla yasıyordum ancak dışa cıkan şişkinleri içeri ittirerek hiç sıkıntı cekmeden günlük yasantıma devam ediyordum ve her türlü yiyeceği yiyebiliyordum,tvalette içteki damardan kan fskırdgnı görünce ameliyat olmaya karar verdim,her tuvalette kan kaybediyordum.genel cerrahi uzmanına (15yıllık doktor) yakarak kesme ve dikme tekniği ile ameliyat oldum.16 gün oldu ilk 8 günü büyük abdestte ve sonrasında ağrılardan ağladım agrı kesiciler fayda etmedi ağrıdan inleyip sersemleyip uyuyakalıyordum.şu günler agrılarım azaldı ancak tuvalette cok zorlanıyorum doktora kontrole gittim makat daralması olmaması için özel teknik uyguladık dedi ama ben öle düşünmüyorum bence %50 kadar bi daralma söz konusu cok zorlanıyorum her gün gececek ümidiyle tuvalete cıkıyorum ancak ıkınmaktan bi hal oluyorum ve sonrasında acı cekiyorum ve ufak tefek şişlikler hala var makat etrafında bunlar zamanla gecer mi?.eger gercekten daralma olduysa bunun tedavisi varmı? tavsiyeleriniz nelerdir? tekrar tesekkür ederim…

 20. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Daralma konusuna dikkat ettik dediyse rahat olun darlık gelişmez bu dönemde böyle hissetmeniz normal zamanla hepsi düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?