online randevu tedavi ücretleri

Anal Hematom

Anal hematom (anüste kan pıhtısı) hemoroitle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

ANAL HEMATOM SEBEBİ:

Makat bölgesi hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden daha şiddetli ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

ANAL HEMATOM BELİRTİLERİ

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

ANAL HEMATOMDAN KORUNMA

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

ANAL HEMATOM TEDAVİSİ

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça basurla karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksiz bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

162 Yorum Var

  1. ceren

    Merhaba, ben 19 yaşındayım ve 2-3 hafta kuru yiyeceklerden dolayı kabızlık sorunu yaşadım. kabızlık süresince 2-3 sefer kanama meydana geldi. Şuan çok çok ufak bir meme meydana gelmiş gibi gözüküyor. Ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerim yok. tuvalete çıkarken arada kanama meydana geliyor. Ne yapmalıyım, acaba basur başlangıcı olabilir mi?

  2. admin

    Dr.Atilla kaya
    Merhaba Ceren
    Her kanama mutlaka izah etmeyi gerektirir,rektorskopi yaptırmalısınız

Comments are closed.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017