online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit Tedavi Şekilleri

Cerrahide “birden fazla tedavisi olan hastalığın gerçek tedavisi hala bulunamamıştır” şeklinde bir söz bulunmaktadır.

basur-tedavi-yontemleri

Günümüzde kullanılmakta olan bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Her tedavi merkezi ya da hekim elinde ki teknolojiye göre uygun gördüğü ya da bildiği yöntemi uygulamaktadır.

Idea klinik hemoroid tedavi merkezi tarafından tercih edilen yöntemler, ameliyatsız tedavi yöntemleri olup 5-10 dakika kadar kısa bir zaman içerisinde uygulanabilmektedir. Bu yöntemler oldukça yüksek avantajlar sağlayarak, kişinin hayatını olumlu yönde etkilemektedir. İlk olarak ameliyatsız tedavi yöntemlerinin avantajlarını sıralayalım daha sonra ise kullanılan teknikleri tanıyalım.

Lazerle Hemoroit Tedavi Yöntemi

Bir çok hastalığın tedavisi için kullanılmakta olan Lazer, hemoroid tedavisinde de oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir. Bilindiği üzere hastalık iç ve dış basur olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. İç basur da kendi arasında dört derecede incelenmektedir. 1,2,3 ve 4. derece olarak sınıflandırılan bu derecelerde 1. derece hastalığın en yeni haliyken, 4. derece ise en ağır halidir. Lazer bu derecelerden yalnızca 1 ve 2. dereceye uygulanabilmektedir. Lazer ışınları 90 dereceye kadar ısı taşımaktadır. Bu alet doku hasarı meydana gelen bölgeye uygulandığında 1-4mm derinliğinde denatürasyon (pişme) oluşur. İstenilen düzeyde bir şekil alması için bölgeye 6-8 dakika kadar lazer uygulanmalıdır.

Aşağıda ki videomuzda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından lazer uygulanmakta ve anlatılmaktadır.

Hemoroit Lastik Tedavisi 

RBL Yöntemi – Lastikle Boğma da denir Çoğunlukla 3. derece hemoroid hastalarına uygulanabilen bir yöntemdir. Hemoroitten dolayı meydana gelen makatın iç kısmındaki memenin en sonuna bir alet yardımıyla lastik takılmaktadır. Takılan bu lastik sayesinde artık memeye kan gitmemekte ve bir kaç gün içerisinde meme büzülerek düşmektedir.

Bu yöntemin uygulanmasını, yine üstte ki videomuzda açıkça görebilirsiniz.

THD Yöntemi

Trans Hemoroidal Desarterizasyon yönteminin baş harfleridir. RBL yöntemi ile oldukça benzer bir yöntemdir. Bu uygulamada da memeye bağlanarak kan gitmemesi amaçlanmaktadır. Böylece meme büzülerek kendiliğinden düşer.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

– Ağrı minimaldir.
– Kanama yok denebilecek kadar azdır.
– Tedavi biter bitmez iş, özel veya sosyal hayata dönülebilir.
– Dışkı ya da gaz kaçırma görülmez.
– Hastanede veya evde yatarak istirahat etmek gerekmez.
– Kesi, narkoz, dikiş veya pansumana gerek yoktur.
– Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında 3-4 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Bunların dışında internet ortamında basur tedavisi şeklinde aramalar yaptıysanız mutlaka bitkisel ta da sülük gibi yollarla %100 garantili tedavi ettiğine yönelik iddialarda bulunan kişi ve sitelere denk gelmişsinizdir. Fakat basur maalesef bu yollarla iyileşebilen bir problem değildir. Basur tıpkı diş çürümesine benzer bir durumdur. Nasıl ki çürüyen fiş ilaçla ya da fırçalayarak geçmiyorsa, basurun da ilaç, krem ya da herhangi bir hayvanın emmesiyle tedavisi mümkün değildir. Mutlak şekilde cerrahi olarak tedavisinin bilimsel yollarla yapılması gerekmektedir.

Hemoroidiniz varsa idea kliniklerinden size en yakın olan şubeye telefon numaralarından ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.

Klasik Hemoroit Ameliyatı

Yapılan ameliyatlarda amaç aynıdır “yıpranmış ve fazlalık dokuları uzaklaştırıp aynen eskisi gibi olmasını sağlamak”. Ameliyatta meme yapmış iç hemoroidler dış kısımdaki memeleride içerecek şekilde keserek alınır.Alınan yerdeki açıklık dikilerek kapatılır veya kendi haline kapanması için açık bırakılır.Ameliyattta dokuyu kesmek esastır.Kesme işleminde değişik teknolojiler kullanılmaktadır.

– Neşter(bistüri)
– Lazer (ışık kesme amaçlı kullanılır)
– Radyofrekans – radyosurgery (kesme işlemi radyo dalgalarıyla gerçekleştirilir)
– Elektrokoter(elektrik arkının oluşturduğu ısı enerjisiyle kesme)

Kullanılan teknolojinin birbirlerine önemli bir üstünlükleri yoktur.Laser ve radyofrekansta ağrı biraz daha azdır ama dokuda yanık olduğundan iyileşme süresi uzun olabilir,neşter dışındakilerin ameliyat süresi biraz daha kısadır.Genel veya lokal (bölgesel) uyuşturmayla yapılır.

AVANTAJLARI:
– Her derecedeki hemoroid tedavisi yapılabilir.
– Dış basur, iç basur ayrı ayrı veya birlikte alınabilir.
– Eşlik eden başka hastalık (fissür,fistül vs) aynı anda tedavisi yapılabilir.
– Anüs basıncı yüksekse tekrarlama eğilimini azaltmak için düşürülebilir.
– Eşlik eden makat sarkması fazlaysa aynı operasyonla düzelmiş olur.

DEZAVANTAJLARI:
– Ameliyat sonrası ağrı fazladır.
– Kanama ihtimali vardır.
– Enfeksiyon ihtimali vardır.
– Kaslar kesilirse(yanlışlıkla) gaz ve dışkı tutamama olabilir.
– Çok fazla alınırsa makat darlığı gelişebilir.
– Narkozla yapıldığında narkoz riski vardır.
– Yoğun çalışıldığında makatta ıslaklık hissi kalır.

Teknolojik ameliyatlar

PLAZMAKİNETİK-LİGASURE İLE HEMOROİD AMELİYATI

Klasik ameliyatta kullanılan neşter yerine kesilecek yeri yaktıktan sonra keserek yapılan ameliyattır.Kesilecek doku önce yakıldığı için daha az kanama olur.Normal basur ameliyatına önemli bir üstünlüğü yoktur.

AVANTAJLARI:
– Daha az kanama olur
– Ağrı biraz daha az olur
– İleri derece iç ve dış hemoroidlerde kullanılabilir
– Ameliyat süresi daha kısadır

DEZAVANTAJLARI:
– Normal ameliyatın tüm dezavantajları bu yöntemdede görülebilir
– Kullanılan alet tek kullanımlık olduğundan pahalı bir tedavidir
– Yanma sebebiyle ameliyat sonrası geçici şişlik belirgin olabilir
– Oluşan yanık gelecekte makat darlığına sebep olabilir

Longo Ameliyatı

Hemoroid ameliyatında makatın dışardan görünen kısmından 4 – 6 cm yukardan tüm barsak 1 – 1.5 cm eninde bir halka çıkaracak şekilde kesilir ve aynı anda dikilir. İşlem stapler denilen yuvarlak şeklinde zımba benzeri bir aletle yapılır. Cihazın tetiğine basıldığı anda kesme ve dikme işlemini tek harketle yapar.

Kesme işleminin yapıldığı alanda ağrı siniri olmadığından ameliyat sonrası ciddi ağrı olmaz. Cihaz uygun yüksekliğe değil de anüse yakın konursa ciddi ağrıya neden olur.

Daha çok makat sarkması olan hastalarda tercih edilmelidir çünkü aletin çıkardığı parça hemoroid memelerini değil barsak parçasıdır ve daha çok sarkmış barsağı asmaya yarar.

Birinci ve ikinci derece iç hemoroidlerde son derece gereksiz büyüklükte bir girişimdir ve yapılmamalıdır, 3. derece iç hemoroidlerde iyi bir çözümdür, 4. derece ve dış hemoroidin eşlik ettiği 3. derece vakalarda klasik cerrahi veya lazerle kombine edilerek tedavi tamamlanır ki bu durumda klasik cerrahiden tek farkı normal ameliyattan çok daha pahalı olmasıdır hasta lüksü yaklaşık aynıdır.

Bazı sitelerde “teknoloji kullanıyoruz” ifadesiyle hastayı etkilemek için longo + lazer kullanarak hemoroid tedavisi yapıyoruz benzeri ifade kullanılsada hemoroid tedavisinde longo ameliyatının uygun olduğu vakada lazer kullanmak, lazer kullanılacak vakadada longo ameliyatı yapmak son derece gereksiz olur.

Longo Ameliyatı Avantajları

– Ağrı klasik ameliyata göre azdır
– Ameliyat süresi kısadır
– Hemoroide eşlik eden barsak sarkması varsa düzelir.
– Dış hemoroid yoksa üçüncü derece için ideal çözümdür.

Longo Yöntemi Olumsuz Yönleri

 • Hemoroid memelerine dokunulmadığı için var olan bağ dokusu hasarı düzelmez.
 •  İç hemoroidlerin tedavisinde kullanılır dış hemoroide etkisi olmaz. Dış hemoroid varsa ayrıca ameliyatla almak gerekir.
 • Kullanılan alet tek kullanımlıktır ve normal ameliyatın tüm maliyetinin 3-5 katıdır ve bu hastaya yansıtılır.
 • Narkozla yapılabildiğinden narkoz riski genel riske eklenmiş olur
 • Zımba yanlış alana uygulanırsa barsak tam tıkanabilir
 • Genel olarak körleme yapılan bir işlem olduğundan her alandan eşit miktarda doku alınamayabilir.
 • Kullanılan zımbanın çapı 2.5-3 cm olduğundan barsak iç çapı daraltılmış olur.
 • Zımbalar açılırsa kanama olabilir.

Longo Ameliyatı Olanlar

İlk çıktığı yıllarda cerrahların çoğu çok sevmiş ve çok yüksek bir hızla yaygınlaşmıtır. Sonraki yıllarda hastaların önemli bir kısmında hemoroidin tekrar ortaya çıkması sebebiyle uygulayan cerrah sayısı giderek azalmıştır.
Orta ve uzun vadede diğer yöntemlerden daha başarısız olduğu söylenebilir.
Longo Ameliyatı Sonrası
Bakım gerektirmez
Ciddi ağrı olmaz
Genel riski daha azdır
Tekrar ihtimali diğer yöntemlerden yüksektir.

Yazan
Op.Dr.Atilla KAYA

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16937-doppler-guided-hemorrhoid-treatment

38 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Tarık
  Anlattıklarınız önemli bir sorun gibi durmuyor ama yinede emin olmak için muayene olmanız iyi olur.

 2. necla

  merhaba doğumdan sonra fissür ve hemoroid problemi oluştu 4 yıl boyunca her yöntemi denedim fakat bu gebelikle dahada kötü oldu 1 hafta önce lazerle ameliyat oldum ama hala kalkamadım çok canım yanıyor acaba daha ne kadar sürer bilmiyorum moralim çok artık tuvalet benim için kabus oldu lütfen moral verecek şeyler söyleyin teşekkürler

 3. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Necla
  fissürde lazerle tedavi diye bir tedavi yok sanırım siz öyle sandınız 🙂
  artık ağrınız azalma sürecine girer ama yinede sıkça sıcak su oturma banyosu yapın

 4. elif

  merhbaa doktor beyy, diger sitelere baktimm kabizlikda beslenmeyi ama herkess baska bisey yazmis, sizce kabizlik sorunu olan bir kisi genelliklee nasil beslenmeli, yani kahvaltida ogle yemeginde ve aksam yemeginde, bide bu ramazann ayinda byaga biraz daha ilerledi 🙁 2 gunde bir gitmeye baasladm diskilamayaa,

 5. admin

  Kabızlığın en doğru ve kalıcı çözümü posalı gıda tüketmektir bununda en kolay yolu sebze meyve ve kepeklik ekmek tüketmelisiniz,yeterli gelmiyorsa kepek alaıp gnde 1 su bardağı çorba yoğurt gibi bir ürünle karıştırım yiyebilirsiniz

 6. levent

  merhaba doktor bey, tedavi oldum ic hemoroidi oldugumu ögrendim, doktor büyük oldugunu ve hemen ameliyat olmam gerektigini söyledi, hangi ameliyat cesidi benim icin daha iyi olur, nesterlemi lazerlemi? agri ve iyilesme yönünden vede bu hastaligin tekrarlama acisindan.ben almanyada yasiyorum, fikrinizi almak isterim.bizim doktorlarimiz daha üstün ve tecrübeli.cevabiniz icin tesekkürler

 7. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Levent
  Hastalığın derecesi tedavi seceneğini değiştireceği için mümkünse tüm teknolojiyi kullanan bir doktorla görüşün böylece size en uygun tedavi şeklini uygular ,tek tip tedavi biliyorsa size onu uygular olabileceğiniz daha iyi seçenekleri kaybetmiş olursunuz.

 8. hakan

  Merhaba Doktor bey,
  2005 yılında neşterle hemoroid ameliyatı oldum. 3 sene herşey güzeldi fakat bu yıl ağrı sızı gibi bi şikayet olmasada, tuvalete çıktığımda sürekli kanamam var. Artık doxium, proctolog da durdurmuyor kanamayı. Anal bölgede damar patlamış gibi hissediyorum. Lazer tedavisi bu kanamayı durdurur mu?

 9. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Anlattıklarınıza göre lazer uygulanabilir gibi düşündüm ama öncelikle kanamanın sebebini kesinleştirmelisiniz 5 yıl önc hemoroid ameliyatı olmanız yine ondan kanadığını garanti etmez tehlikeli bir hastalıktanda kaynaklanıyor olabilir.

 10. yeliz

  Merhaba Doktor bey ben onüç gün önce hemoroid ameliyatı oldum hem fissür hem hemoroid vardı şuan iyiyim ama tuvalette ve sonrası yarım saat sancım oluyor benim sorum daha nekadar sürer bu sancılar ve ne kadar sürede iyileşirim bir hafta kanamam oldu sadece saygılar

 11. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Yeliz
  1 hafta daha sürer sonra azalarak kaybolur.

 12. nergıs

  merhaba doktor bey ara ara makatımda kasıntı oluyor buyuk tv yaptıgımda kasıntıdan duramıyorum ancak zamn zaman oluyor bu ne yapabılırım tesekkurler sımdıden.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dışkıda parazit araştırın onun sonucuna göre muayene olup teşhis koydurmalısınız burdan öneride bulunmam sağlıklı olmaz

 13. FATMA ALTUN YILMAZ

  mrh. rektosigmoidoskopi raporuna göre 3. dereceden mevcut. kanamam var. bulunduğum şehirde klasik cerahi müdahale dışında bir tedavi yöntemi bulunmamakta. ameliyat olmak istemiyorum doktorun söylemine göre en az 1 ay iyileşme süreci buda beni korkuttu. internette yaptığım araştırma sonucu size yazıyorum. mevcut durumuma uygun tedavi yöntemleriniz nedir, iyileşme süreci operasyon süresi, bu sorularıma en kısa zamanda cevap alabilirsem sevinirim.randevu almak kolay ama yolumuz uzak çalışan olduğumdan geliş gidiş süresini ayarlamam lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer teşhis doğruysa ameliyat gerekir zaten.3.derecede iç hemoroidler dışarı çıkar ve hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır dereceyi bu şekilde anlayabilrisiniz.

 14. fatih

  makat bölgemde yarım nohut büyüklüğünde bir beze vardı ve bu beni çok rahatsız etmiyordu ancak son birkaç gündür büyümeye başladı hiç kanamam olmadı ama biraz kaşıntı oluyor ve bu şişkinlik beni rahatsız ediyor sizce bu hemoroit midir?nasıl bir tedavi önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroide benzemiyor anal hematom olabilir.

 15. EDA

  BAĞSUR ŞİKAYETİM VAR ÇOK KANAMA VE AĞRILARIM VAR RAHAT HAREKET EDEMİYORUM DOKTORA GİTTİM AMELİYATIN KALICI SORUNLAR AÇACAGINI SOYLEDİ NE YAPMAM GEREKTİĞİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTiYORUM.

  1. Hemoroit Uzman

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelin muayene ile değerlendirelim,ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz ,tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 16. gamze

  Hemoroitler var çok ağrılı su an kanama yok hastaneye gittim tek çare ameliyat dendi ameliyat olmak istemiyorum

  1. Hemoroit Uzman

   kliniğimizde ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirir uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?