online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit tedavisinde kullanılan krem fitil ve haplar

Hemoroid tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir. İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ayrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.

hemoroid-ilaclari

Ağızdan alınan tablet şeklinde ilaçlar

Daflon tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Doxium tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Ceravita kapsül
Toplar damarları büzerek şişliğin azalmasını,ağrıyı azaltır. Barsakları düzenleyerek rahat dışkılama sağlar. Bilinen yan etkisi yoktur ve hamilelerde güvenle kullanabilir. Şikayetlerin şiddetlendiği dönemde günde 4 kapsül alınarak kısa sürede rahatlık sğlanır hemoroitin daha sakin dönemlerinde günde 2 kapsül yeterlidir.

Ağrı kesiciler
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir, Novalgine, Vermidon veya Apranax grubu olabilir.

Krem şeklinde uygulanan basur ilaçları

Anuflex Merhem

En güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir, aslında ağrı kesici değil uyuşturucu etkisi vardır yani ağrının yanı sıra acı, yanma, sızlama gibi hisleri de yok eder. O kadar etkilidir ki epilasyon için yapılan lazerin veridği acıyı engellemek için de kullanılır. Anal bölge hastalıklarından şu hastalıkların tedavisinde kullanılır; Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Hemoroidin şimiş halinde sadece dış kısma sürülür. Makat çatlağında makatın iç kısmına sürülmelidir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrıda belirgin azalma sağlar.

Hedensa pomat
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır, mentol serinlik hissi vererk rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur İçin Fitil şeklinde uygulanan ilaçlar

Kortos fitil (supozituvar)
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar)
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.
Hemoroid İçin Sprey
Yaygın bir form değildir, bu işi bilimsel yapan ilaç firmalarının sprey şeklinde üretimleri yoktur.
Memethol Sprey
İçeriğinde değişik bitkiler bulunur, aynı amaçlı kullanılan diğer ilaçlarda çok aşırı pahalıdır.

Op Dr Nizam KURTDERE katkılarıyla

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html
http://www.basurklinigi.com/basur-kremi-ilaci-ise-yarar-mi/

626 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. eylem

  merhaba,anusun ic kisminda kasinti var,sanki kil kurdu dalasiyormus gibi.doktora gittim daflon verdi 2 aydir kullaniyorum bazen geciyor bazen de cok rahatsiz edici oluyo kasintilarim.cay cok iciyorum ne yapmaliyim ne kadar sure kullanmaliyim lutfen cevap yazin.tesekkurler

 2. admin

  Merhaba Eylem
  anüs içindeki kaşıntı daha çok parazit yada yenilen gıda ile ilgili oluritahlil yaptırıp emin olabilirsiniz,daflon hemoroid ilacıdır ve kaşıntı için kullanmanızın anlamı olduğunu sanmıyorum

 3. murat kuşçu

  15 senedir kasbızlık sonucu oluşsn hemoroid rahatsızlığım var.ufak memeler oluştu genel cerrah ameliyata gerek yok dedi tuvalet esnasında kanama oluyor ve sonrası sancı ve yanma ne yapmalıyım ve ne kullanmalıyım daflon ve kortos u uzun zamandır kullandım. Saygılarımla

 4. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Murat Bey
  tuvaletten sonra sancı ve yana şikayetini daha çok makat çatlağında görürüz bence makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir başka cerrahla görüşmelisiniz.

 5. hakan pehlıvanoglu

  Merhaba Dr Bey
  Bir ilaç firmasında calısıyorum.Fakat malum durumlar nedenı ıle sız hekımlerımıze tedavı olmaktan cekınıyorum.Uzun zamandır dıs hemoroit tromboze mevcut ozellıkle dıskılamada sıkıntı yapıyor uzun suredır bır sıkayetım yoktu ama yakın zamandır anusun yanında mor renklı bır memecık buyudu hassas oldugu ıcınde cok acı verıyor bu konuda baa tavsıye edebılecegınız ılac ve medıkal tedavı varmıdır acaba sımdıden tesekkur ederım sıze

 6. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Hakan bey
  Anlattığınız tromboze hemoroidden çok anal hematoma benziyor,tromboze hemoroidde olsa yaklaşımımız aynı yapılacak birşey yok ilaçların faydası olmayacaktır sıcak su banyosu rahatlatır.Hiç birşey yapmasanızda 4-6 günde ağrınız 4-5 haftada şişlik tamamen kaybolur.

 7. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Gökhan
  Anlattıklarınız tromboze hemoroidi düşündürüyor o ilaç uygundur ama sıcak su oturma banyosu daha çok yarar sağlar.

 8. emine

  merhaba doktor bey 3-4 aydir kabizlik sorunu cekiyorum 4 gunden once tuvalete gidemiyorum.son zamanlarda ikinirken cok zorlaniyorum ve kanama olusuyor.ayni zamanda ufak memecik gibi bir sislik cikti.buda beni korkutuyo.sizce ameliyata gerek varmi.nasil tedavi olursam kokten bir cozume ulasirim.simdiden cok tesekkurler saygilarimla…

 9. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Emine hanım
  tarif ettiğiniz şişlikler hiçbir şey yapmadan kendiliğinden kaybolacaktır.Kabızlığı engelelmeniz yeterli

 10. hatice

  hocam benim sorunum makatın içinde şişlik ve intihapvar halsizlik yapıyor kaşıntı var kortos kullanıyorum saygılar

 11. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Şişlik varsa muayene olup kesin teşhis koydurmalısınız.

 12. hatice

  doktor bey hemoriyitim iki gündür ağrı ve meme yapmıştı akşam kortos koyarken patladı kanadı sonra biraz haratlama oldu tekrar meme yapmaya başladı ne önerebilirsiniz kabızlık yok teşekürler

 13. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Hatice
  Anlattıklarınız ıkınmadan kaynaklanan bir duruma benziyor,bazı insanlar kabız olmadığı halde ıkınabiliyor.Fazla ıkınmamaya özen gösterirseniz tekrarlamaz.

 14. turgut atan

  merhaba doktor bey benim kabızlık gibi bir sorunum yok ama anüs bölgesinde kaşınma oluyor.ayrıca ufak kabarıklıklar var.ben su an prcto glivenol kullanıyorum ama cok fayda etmiyor kaşıntı devam ediyor ne önerirsiniz.tesekkurler

 15. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Turgut bey
  Kaşıntı hemoroidde az rastladığımız bir bulgu ama sizin kullandığınız ilaç hemoroid ilacı onu kullanmanızı önermem,onun yerine http://www.genelsaglik.org/bolum/makat-kasintisi linkindeki önerileri uygulayın

 16. nermin

  meraba doktor bey
  ben hmilelikten buyana kabızlık çekiyorum,ve hemoroid oluştu kabızlıga engel olamıyorum bana ne önerirsiniz tşk

 17. Ahmet

  Hocam geçen sene makatım çok kaşındığı için doktora gittim ve bişey yok dedi kıl kurdudur dedi. Başka bi doktora gittim oda fitil verdi fitil rahatlattı ve üstüne düşmedim. Daha sonraları farkettim ki dışkılama yaparken iki meme dışarı doğru çıkıyor. Şu an ağrı veya kanama yok sadece darlıktan meydana gelen kabızlık var. Sizce doktora tekrar göstermeliyim yoksa basit tedavi yöntemlerini mi uygulayayım. Teşekkürler İyi Çalışmalar…

 18. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ahmet bey
  sizin bile farkedebileceğiniz meme eklendiyse muayene olmanız doğru olur

 19. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Nermin hanım
  Her kabızlığın mutlaka çözümü vardır belki sizin daha çok uğraşmanız gerekebilir ama çözülür. https://www.hemoroit.info/2008/10/13/kabizlik-hemoroid-iliskisi/ linkindeki önerileri uygulayın gerekirse posa bırakan kepeğin dozunu giderek artırın.

 20. rıdvan

  merhabaler doktor bey

  benim 3 senedir bagsur sıkıntım var doktora gittim ve parmak tedavisi uyguladı iki kere ilaçlar verdi.Geçiyor yeniden başlıyor.Daflon denilen hapi günde iki defa kullan demişti doktor ama ezcaneci bir tanıdıgım günde 4 defa kullan iyi gelir söyledi.Sonra tekrardan doktora gittim oda kullana bilirsin dedi ameliyat sordugumda yine gerek yok dedi ve yolladı benimde dışarı dogru iki tane meme var ve kanamalı oluyor.Acaba tavsiye edebileceginiz birşeyler varmı iyi günler iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.