online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit tedavisinde kullanılan krem fitil ve haplar

Hemoroid tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir. İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ayrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.

hemoroid-ilaclari

Ağızdan alınan tablet şeklinde ilaçlar

Daflon tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Doxium tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Ceravita kapsül
Toplar damarları büzerek şişliğin azalmasını,ağrıyı azaltır. Barsakları düzenleyerek rahat dışkılama sağlar. Bilinen yan etkisi yoktur ve hamilelerde güvenle kullanabilir. Şikayetlerin şiddetlendiği dönemde günde 4 kapsül alınarak kısa sürede rahatlık sğlanır hemoroitin daha sakin dönemlerinde günde 2 kapsül yeterlidir.

Ağrı kesiciler
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir, Novalgine, Vermidon veya Apranax grubu olabilir.

Krem şeklinde uygulanan basur ilaçları

Anuflex Merhem

En güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir, aslında ağrı kesici değil uyuşturucu etkisi vardır yani ağrının yanı sıra acı, yanma, sızlama gibi hisleri de yok eder. O kadar etkilidir ki epilasyon için yapılan lazerin veridği acıyı engellemek için de kullanılır. Anal bölge hastalıklarından şu hastalıkların tedavisinde kullanılır; Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Hemoroidin şimiş halinde sadece dış kısma sürülür. Makat çatlağında makatın iç kısmına sürülmelidir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrıda belirgin azalma sağlar.

Hedensa pomat
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır, mentol serinlik hissi vererk rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur İçin Fitil şeklinde uygulanan ilaçlar

Kortos fitil (supozituvar)
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar)
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.
Hemoroid İçin Sprey
Yaygın bir form değildir, bu işi bilimsel yapan ilaç firmalarının sprey şeklinde üretimleri yoktur.
Memethol Sprey
İçeriğinde değişik bitkiler bulunur, aynı amaçlı kullanılan diğer ilaçlarda çok aşırı pahalıdır.

Op Dr Nizam KURTDERE katkılarıyla

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html
http://www.basurklinigi.com/basur-kremi-ilaci-ise-yarar-mi/

614 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Rıdvan
  Daflon kısmen rahatlık sağlasada bahsettiğiniz şikayetlerin sebebini düzeltme ihtimali yok.Bence bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün.

 2. sibel

  merhaba doktor bey
  2 gündür çok sıkıntım var dışarıya doğru bir meme var kanama yok ama ağrısı çok.hamilelikten sonra belirdi ilk doğumumdan sonra kanamalı oluyordu ikinci doğumumun ilk iki haftası çok sancı yaptı doktor krem verdi işe yaramadı kantaron yağı kullandım yaklaşık 5 yıldır bi sıkıntım yoktu ama 2 gündür yerimde oturamıyorum ne kullanabilirim
  teşekkürler

 3. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Sibel
  Anlattığınız tromboze hemoroid düşündürüyor,ne yaparsanız yapın farketmeyen bir şekilde bundan sonraki 3-5 gün daha şikayetiniz devam eder.Kullanacağınız fitil veya kantaron bu süreyi değiştiremez.Şikayetlerinizi azaltmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz.

 4. ali

  merhaba,2 senedir hemeroid sıkıntısı çekiyorum,ilk başta 1 tane olan meme şimdi 2 tane oldu,arada kanama yapıyor,bana ne önerirsiniz ,teşekküeler

 5. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Öncelikle kanamanın hemoroidden olduğunu kesinleştirmek için muayene olmalısınız bunu yaptıktan sonra tedavinizi erteleyebilirsiniz.Özellikle kanamaya etkili bir ilaç yok ama kabızlığı engellemeniz ve tuvalette kısa süre kalmanız şikayetlerinizi azaltabilir.

 6. hemoroit

  merhaba hocam ben 2004 de ameliyat oldum şimdiye kadar rahattım 4 gündür sıkıntım çok içte bir tane meme var küçük ama ağrı olduğu için çok sert elimi deydiremiyorum ve yanma var sebebi ne vendios vermiş doktor ben ilk defa gördüm bu hapı devam edyimmi yan etkisi de yaptı iyi gelir devam et derseniz devam edeyim teşekkürler

 7. admin

  Merhaba Hemoroit
  Bahsettiğiniz geçici bir sorun olan anal hmatom veya çatlak olabilir her iki haldede alacağınız ilacın hiçbir faydası olamz,şikayetiniz devam ederse başka bir dr la görüşün

 8. özkan

  merhaba. benim şikayetim anüsün 2 parmak kadar dışında yumuşak bir beze şeklinde 2 adet olusum var birisi ufak diğeri ise biraz daha büyük ve kaşıntı ve kanama bulunmamakta sadece ağrı yapmakta. dışkılama sırasında da bir sorun yaşanmamaktadır. bana ne önerebilirsiniz? teşekkürler..

 9. ünal

  mrb dr.bey
  ben düzenli olarak her sabah tuvalete çıkarım,fakat 1 gün çıkmadım,ertesi gün ise çok şiddetli çıktım kabız şeklinde bayağı ıkınarak yaptım.ondan sonraki günlerde özellikle tuvaletten 2saat sonra şişme ve ağrı başlıyor çok rahatsız etmeye başladı beni bir ara geçmişti fakat terkrarladı şu andada çok sıkıntı çekiyorum,daflon-fitil ve kremler kullandım ama nafile..görüşlerinizi bekliyorum ne yapmam lazım acaba?
  tşk.ler şimdiden size

 10. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ünal
  Tuvaletten 2 saat sonra şişilik olmasını izah etmek zor,eskisi gibi rahat tuvalet yapacak şekilde kabızlığınızı engelleyin rahatlamanız beklenir rahatlamazsanız muayene olmalısınız.

 11. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Özkan
  Anusun 2 cm uzağında olan şişlik daha çok polip dediğimiz etbeni benzer oluşumdur ama yinede muayene olmak daha doğru olabilir.

 12. gülşah

  mrb benim anüste cok fazl ağrım var arada kanama oluyor ama dışarıde herhangi bir cıkıntı yok.cok fazl ağrı ve zonklamadan dolayı tuvaletimi yapamıorum.ayrıca kasılmalar var sürekli bir ıkınma hissi.kronikleşmeden ne yapabilirimitşk ederim

 13. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Gülşah
  Anlattıklarınız anal fissür dediğimiz makat çatlağına benziyor ayrıntısınız araştırmak için http://www.analfissur.com a bakabilirsiniz

 14. elif

  mrb dr bey ben 2 hfta önce dışkılama yparkn biraz kan geldi we bu zaman zman gne geliyo dışkıya bulaşmış sekilde kabızlık sorunum war iç hemeroid.olmasından şüpeleniorum dktora gidmye çekiniorum ne yapmalıyım.

 15. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Elif
  Kabızken kanama çatlak veya iç hemoroid düşündürür ama kötü huylu hastalıktada görülebilir bence en doğrusu çekinmeden muayene olmanızdır.

 16. cem

  doktor bey merhaba.sanırım ben de iç meme var doktora muayene oldum daflan kortos krem ve fitil verdi bunları kullandım biraz rahatladım ama fitil bitti ve bugunlerde kullanmadığım için dışkılamada ağrı yaşıyorum memelerde az da olsa dışa çıkıyor ne tavsiye edersiniz tşkler

 17. Ekrem

  Merhaba doktor bey. Yaklaşık 6-7 yıl önce kanamalı dışkılama problemim vardı. En ufak ağrı çekmiyordum ama dışkı kanamalı oluyordu. Muayene eden doktor hemoroit dedi fakat ilaçla ve beslenme ile hallolur diye ekledi. Procto-glivenol verdi. Yediklerime dikkat etmem ve ilacın etkisi ile sorun kayboldu. Şimdi düzenli bir tuvalet alışkanlığım olmasına rağmen anüste dışarı dığru çıkan memeler var. Özellikle tuvaletimi yaptıktan sonra elimle memeleri çok rahat hissediyorum. Kabızlık sorunum yok, bilakis çok düzenli bir tuvalet alışkanlığım var. Ağrı yapmıyorlar. Sadece dışarı çıktıklarında varlığını hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  (Yaklaşık 7 aydır düzenli bir şekilde salon sporları ile ilgileniyorum. Haliyle ağırlığın altından zorlanmalar oluyor. Bu durumu da belirtmek istedim)

 18. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Cem
  Meme dışarı çıkıyorsa ilaçla iyileşmez diğer taraftan ağrı hemoroid de sık gördüğümüz bir durum değil bence bu konuda birikimi olan bir başka cerrahle görüşmelisiniz

 19. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ekrem
  Tarifiniz 2.derece iç hemoroide benziyor,bu derecedeki hemoroid ilaçla tedavi olmaz ve zamanla ilerleyebilir.Bu seviyede iken ameliyatsız tedavi olma şansınız var bence bu şansınızı kullanaın ve ilerlemesine engel olun.

 20. mehmet

  Merhaba doktor bey
  2 gun once tuvaletten çıktıktan sonra aniden bir meme olustu şiş kaşıntılı ve ağırılı cok buyuk birsey degil ama uzerinde iltihap olabilir saglık ocagında kortos ve agrı kesici yazdılar 1 gundur agırıda biraz azamla var fakat kasıntı devam ediyr geeceleri uyutmuyor ..ilaçları kullandıgım takdirde o şişlik oradan gidicekmidir yksa ameliyat mı oolmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni