online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit tedavisinde kullanılan krem fitil ve haplar

Hemoroid tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir. İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ayrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.

hemoroid-ilaclari

Ağızdan alınan tablet şeklinde ilaçlar

Daflon tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Doxium tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Ceravita kapsül
Toplar damarları büzerek şişliğin azalmasını,ağrıyı azaltır. Barsakları düzenleyerek rahat dışkılama sağlar. Bilinen yan etkisi yoktur ve hamilelerde güvenle kullanabilir. Şikayetlerin şiddetlendiği dönemde günde 4 kapsül alınarak kısa sürede rahatlık sğlanır hemoroitin daha sakin dönemlerinde günde 2 kapsül yeterlidir.

Ağrı kesiciler
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir, Novalgine, Vermidon veya Apranax grubu olabilir.

Krem şeklinde uygulanan basur ilaçları

Anuflex Merhem

En güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir, aslında ağrı kesici değil uyuşturucu etkisi vardır yani ağrının yanı sıra acı, yanma, sızlama gibi hisleri de yok eder. O kadar etkilidir ki epilasyon için yapılan lazerin veridği acıyı engellemek için de kullanılır. Anal bölge hastalıklarından şu hastalıkların tedavisinde kullanılır; Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Hemoroidin şimiş halinde sadece dış kısma sürülür. Makat çatlağında makatın iç kısmına sürülmelidir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrıda belirgin azalma sağlar.

Hedensa pomat
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır, mentol serinlik hissi vererk rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur İçin Fitil şeklinde uygulanan ilaçlar

Kortos fitil (supozituvar)
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar)
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.
Hemoroid İçin Sprey
Yaygın bir form değildir, bu işi bilimsel yapan ilaç firmalarının sprey şeklinde üretimleri yoktur.
Memethol Sprey
İçeriğinde değişik bitkiler bulunur, aynı amaçlı kullanılan diğer ilaçlarda çok aşırı pahalıdır.

Op Dr Nizam KURTDERE katkılarıyla

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html
http://www.basurklinigi.com/basur-kremi-ilaci-ise-yarar-mi/

614 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Gülcan

  Merhaba Doktor Atilla B
  ey benim eşimin hemoroidi 4 gündür rahatsız ediyor bayağı büyümüş bir şişlik var küçük meme gibi tuvaletini yapamıyor eşim çok zorlanıyor yemeklerden ve ilaçlardan ne öneriyorsunuz? Teşekkürler

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Makat hastalıklarında şişlik ağrı, yanma gibi belirtiler ortak belirtilerdendir. Bu nedenle muayene olup hastalığının ne olduğunun belirlenmesi gerekir ve önlem alması gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 2. Mustafa

  Merhaba. Bende hemoroid başlangıcı var muayene oldum anüsün kenarında küçücük şişlik var biraz da kabızlığım var krem ve ilaç kullanmaya başladım ileriki zamanlarda 3.-4. Evreye gelebilir mi yoksa kurtulabilirmiyim endişelenmem gerekn Bi durum varmı

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Hemoroid çürük diş gibidir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Ahmet

  Ben büyük tuvalete gittiğimde kanama oluyor. Sonra geçiyor. Ne yapmam gerekiyor. Anlatırsanız memnun olurum.

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Öncelikle yapmanız gereken ilk şey anoskopi muayenesidir. Makat kanamalarında gecikmeden yapılmalıdır.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 4. Kadir

  merhaba, kronik sancılarım ve tuvalete çıkamama şikayetlerimden dolayı. makat içerisine anuflex krem uyguladıktan 20 saniye sonra yanma şeklinde çok aşırı şiddette acı hissediyorum. Ağrının, acının şiddetinden evde dört dönüyorum. Soğuk terler döküyorum. Ve sağa sola koştururken geçsin diye sayı sayıyorum. Yaklaşık 5 10 dakika sonra yanma ve ağrı giderek azalıyor ve en sonunda makatımı hissetmiyorum. Geceleri rahat uyuyorum. Ama o ilk 5 dakika ölüm gibi bir şey oluyor. Gece rahat uyumak için buna değer mi değmez mi arada kalıyorum. Çoğu kez korkudan merhemi kullanmıyorum. Çok zorda kaldığım 3, 4 sefer kullandım. Sebebi nedir? Başka bir krem tavsiye ederseniz onu denemek istiyorum.

  1. Hemoroit Uzman

   Miktarı fazla uyguluyor olabilirsiniz. En fazla nohut büyüklüğünde uygulamalısınız, anası içine çepeçevre uygulamalı.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 5. Hakan

  Mrb doktor bey anüse bitişik zeytin cigidi büyüklüğünde meme oluştu bunun tedavisi nedir ?

  1. Hemoroit Uzman

   Muayene ile değerlendirmek gerekir, apsede olabilir, hemoroid ise lazer yada cerrahi tedavi gerekir.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 6. Harun25

  Hocam benimde on seneyi aşkın bir kaßıntı var geceleri çok rahatsız ediyor bi kaç defa doktora gittim ama birfaydasını göremedim en son gittiğimde tuvertikol ve makatın iç kısmında hemoroid olduğunu söyledi dktr bir fitil birde krem verdi bende kanama falan yokturşu an bir haftadır kullanıyom bi faydası göremedim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Kaşıntı makat hastalıklarında sık görülen bir belirtidır. Egzama da olabilir. Kaşıntı için pruzon pomat kullanın. Acı-baharatlı yemeyin, turşu -salamura yiyeceklerden uzak durun, sentetik iç çamaşırı giymeyin mutlaka pamuklu olsun. Sabun vb kimyasallar bölge temizliğine kullanmayın sadece duru şu kullanın. size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip nedeni tespit edip tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Sule

  Basurvar icinde catlak var kanlyo dlslnda şis var nasl gecer

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Muayene ve tedavi olmalısınız. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 8. hasan

  iyi günler hocam benim 2 haftadir makatta ıkınma hissi var ve dışkılama sırasında nohut büyüklugümde biseý cikiyor sonra içeri giriyor arada kabizlik olduğu için proctolog krem ve fitil kullandim lakin hala ıkınma hissi var o bölgede sürekli sizce ne yapmam gerekir

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba
   Makat içindeki şişlikler ıkınma hissine neden olabilir Muayene ile değerlendirmek gerekir Nohut büyüklüğündeki yapının ne olduğu tespit edilmeli 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni