online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit tedavisinde kullanılan krem fitil ve haplar

Hemoroid tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir. İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ayrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.

hemoroid-ilaclari

Ağızdan alınan tablet şeklinde ilaçlar

Daflon tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Doxium tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Ceravita kapsül
Toplar damarları büzerek şişliğin azalmasını,ağrıyı azaltır. Barsakları düzenleyerek rahat dışkılama sağlar. Bilinen yan etkisi yoktur ve hamilelerde güvenle kullanabilir. Şikayetlerin şiddetlendiği dönemde günde 4 kapsül alınarak kısa sürede rahatlık sğlanır hemoroitin daha sakin dönemlerinde günde 2 kapsül yeterlidir.

Ağrı kesiciler
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir, Novalgine, Vermidon veya Apranax grubu olabilir.

Krem şeklinde uygulanan basur ilaçları

Anuflex Merhem

En güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir, aslında ağrı kesici değil uyuşturucu etkisi vardır yani ağrının yanı sıra acı, yanma, sızlama gibi hisleri de yok eder. O kadar etkilidir ki epilasyon için yapılan lazerin veridği acıyı engellemek için de kullanılır. Anal bölge hastalıklarından şu hastalıkların tedavisinde kullanılır; Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Hemoroidin şimiş halinde sadece dış kısma sürülür. Makat çatlağında makatın iç kısmına sürülmelidir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrıda belirgin azalma sağlar.

Hedensa pomat
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır, mentol serinlik hissi vererk rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur İçin Fitil şeklinde uygulanan ilaçlar

Kortos fitil (supozituvar)
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar)
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.
Hemoroid İçin Sprey
Yaygın bir form değildir, bu işi bilimsel yapan ilaç firmalarının sprey şeklinde üretimleri yoktur.
Memethol Sprey
İçeriğinde değişik bitkiler bulunur, aynı amaçlı kullanılan diğer ilaçlarda çok aşırı pahalıdır.

Op Dr Nizam KURTDERE katkılarıyla

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html
http://www.basurklinigi.com/basur-kremi-ilaci-ise-yarar-mi/

614 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Büyük ihtimalle düzelir düzelmezse cerrahla görüşmelisiniz.

 2. cambaz

  merhaba dr.bey bende hemoroid var bunu küçük yaştan bu yana çekiyorum kanama yanma ve ağrı hissi var küçük yaştan bu yana şuan 1 tane meme var ama küçük yaştayken meme varmıydı bilmiyorum doktora gittim kostol fitil proctolog merhem ve daflon tablet verdi nezaman doktora gitsem aynı ilçları veriyor kullanıyorum ilaçlar bittikten sonra tekrar başlıyor geçen yıl bunun için genel cerraha çıktım muayene etti ve fazla ilerlememiş dedi.Tuvalete girip çıktıktan sonra yanmalar oluyor ara ara kabızlık ve arar isallik oluyor fazla ıkınmamaya özen gösteriyorum bazende 1,2 hafta hiç bir rahatsızlık vermiyor baharatlı yiyceklerden uzak duruyorum yemiyorum bu meme beni korkutuyor nasıl kurtulabilirim bu memeden ameliyat gereklimi ve bu meme yok olduktan sonra tekrardan kenidini yenlermi yardımcı olurdsanız sevinirim teşekkürler saygılarımla…

 3. deniz

  Merhaba benimde sıkntım var hemaoroid kopnusunda 2 doğum yaptım ve bunun sonucunda hemoroid başladı ve bugunlerde hiç olmadığından daha cok ve ağrılı kabzlık sebebiyle tuvalet ihtiyacımıda gideremediğim gibi aşırı şişkinlik yaptı gliserin fitil kullandım sıcak ssuya oturdum ama ııııııııı olmuyo bi türlü yarın hekime gidecem mecbur kanamamda oluyo ama ameliyat olayından cok korkuyorum ne yapmalıyım

 4. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Deniz büyük ihtimalle hemoroid değil makat çatlağı var onun tedavisi çok kolaydır korkmayın 🙂

 5. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Cambaz
  İlaçlar şikayeti azaltabilir ama memeyi ancak ameliyatla aldırabilirsiniz.

 6. kehpren says

  mrb doktor bey 1 yıldır ara ara anüs çevreisinde küçük meme oluşuodu ve bi ara kanama oluodu ama şimdi kanama yok ancak anüs dışında bi meme var kaşıntı yok amcak ağrı yapıo doktora gitmeden nasıl iyileştirebilirim hangi ilaç ve tedavileri öneririsiniz saygılarımla…

 7. nermin kaya

  ben 5 aylık hamileyim.hemoroid problemim var.yaklaşık 3 sene önce bi amaliyat geçirdim lazerle meme alındı ufak bir meme kaldı onun alınmasına gerek yok demişti doktor ama büyüdü ve artık beni rahatsız ediyor.şu anda gebeliğime zarar vermeyecek bir ilaç ya da tedavi yöntemi var mı?

 8. sena

  uzun zamandır hemoroidim var 2hafta boyunca büyük tuvaletimi yaparken acı çekiyorum kanama ve meme var ağrı şişkinlik var dr gittim kortos krem verdi birde vendios hap verdi nasıl kurtulabilirim hemoroidden tşkler

 9. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Kehpren
  Bahsettiğiniz ağrı yeni başladıysa geçici bir problemdir kabız kalmayın yeter ama uzun süredir varsa muayene olmalısınız

 10. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Nermin
  kabızlığı engellemek ve sıcak su oturma banyosu dışında bir şeye gerek yok

 11. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Sena
  Bence size kalıcı tedavi sunacak bir başka cerrahla görüşmenizi öneririm.

 12. sena

  öncelikle tşkler cevap yazdığınız için internette 15dk.hemoroide kesin çözüm diye bitkisel ilaçlar satılıyor bunlardan alsam olurmu

 13. gerçek

  1 sene önce hemoroid ve anal fissür ameliyatı oldum.Ancak 3-4 aydır iç tarafta devamlı bir acı ve tuvalete çıkarken boşalamama hissi var.Kabız değil tam tersi devamlı bir ishal hali var ve sık tuvalete çıkıyorum..Daflon bir ay iyi geldi ama artık etki etmiyor. bünyem alıştı diye düşünüyorum.Tekrar mı ameliyat olmam lazım ya da ameliyatı düzgün yapamadılar mı..?
  Teşekkürler.

 14. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Sena
  Öncelikle şunu belirtmek lazım sağlığın herhangi bir branşı veya herhangi bir tedavi şeklinde kesin tedaviden söz ediliyorsa bilinki bir şarlatanla karşı karşıyasınız,hele bu dakikalı ise daniskasıyla karşı karşıyasınız demektir.Hemoroid (teşhis doğru ise) çürük diş gibidir yani doku yıpranmıştır,ağrı kesiciyle dşinizin ağrısını kesebilirsiz ama dişiniz hala çürüktür.Hemoroid içinde kullanılan ilaç ve vitkisel ürünler iyileştirmez şikayeti azaltır.

 15. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Gerçek
  Her ameliyattan sonra tekrar ihtimali var,devamlı ishalle birlikte olması mutlaka muayene olmanızı gerektirir bence gidip bir aletle baktırın ne olduğundan emin olun.

 16. osman

  doktor bey, 15 yaşındayken ilk defa bir meme oluştuğunu gördüm, fakat 22 yaşıma kadar ne bir ağrı ne bir şişkinlik hiç olmadı. 22 yaşımda ilk defa bir ağrı oldu ve bundan sonra meme içeriye girmemeye başladı. şimdi 25 yaşımdayım. 3 yıl sonra ikinci defa yine bir ağrıyla karşılaştım. ama bu daha beter. hem mevcut meme iyice büyümüş, hem de diğer memeler gelecekte büyüyecek gibi. kanama da başladı ve günlük hayatta çok zorlanıyorum. doktora gittiğimde 3.safhada olduğumu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. gerçekten ameliyat şart mı? bir de diyet yaptığım sürece birkaç yılda bir mi rahatsızlanırım yoksa bu yaştan sonra sıklaşır mı?

 17. osman

  bu arada, procto-glyvenol beni çok rahatsız etti. cildimi kupkuru yapıp daha çok acı çekmemi sağladı. ben de anestol kullanmaya başladım.

 18. cicek

  merhba doktor bey ben size oncedende kabizlik sorunumu yazmistimm sizde anlattiklariniz makat catlagina benziyor demistiniz, cok agrim oluyoo ve makkattaki et parcalarida aciyoo demistim. doktor bunun icin bana fitil ve toz olac vermisti..simdide 2 hafta flan once ameliyat oldumm.makatimdaki et parcalarini doktor kucultmus yani napti bilmiyorumm ama suan kucukler..ameliyattan sonraki ilk 2 gun cok agridi uyutmadii. ama suan onceki kadar agri yokk. ama gun ortasinda bazen cok kasiniyo. bende mecbur kasiyorum bunda bir sakinca varmi?? birde diskimin kolay cikmasi icin bana ilaz yazdi, yani bir hap her aksam yatmadan once aliyorum. her gun tuvalete cikmami soyledi.oda oluyo zaten cunku cok su iciyorum, karpuz faln yiyorum artik salatada domates yemiyorum sadece marol ve yag 🙁 sabhlari artik cay icmiyorm sut sulu biseyle kahvalti yapiyorumm. bundan hic memnnun degilim yani normel insanlar gibi istedigimi yiyemiorm:( cayin sabhlari icilmesinin kabizliga bir etkisi varmi?? artik ameliyatta oldum yani bu 17 yasmda, yan etkileri faln olucakmii, yni ne bilim yine buyurmuuu?? napmam gerekiyoo simdii??

 19. AHMET

  merhaba hocam
  3 senedir hemoroid problemim var. senede sadece 1-2 defa kanama oluyor genellikle yaz döneminde. kanama yaklaşım 10 gün felan sürüyor daha sonra kendilinden geçiyor. hiç ilaç kullanmadım bu zamana kadar doktarada gimedim. bu defa ıkındımda kanama arttı. hangi ilacı yada kremi tavsiye edersiniz bu konuda bana yardım ederseniz. şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.

 20. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Osman
  Anlattıklarınız daha çok dışl hemoroid olduğunuzu ve zaman zaman boğulma olduğunu düşündürüyor.Bence size 3. derece diyen doktordan başka bir cerrahın fikrini alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni