online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit tedavisinde kullanılan krem fitil ve haplar

Hemoroid tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir. İlaçla tedavi genellikle çürük dişin ayrısını kesmek için alınan ağrı kesici gibidir ağrı geçer ama diş hala çürüktür ve yine ağrıyabilir.

hemoroid-ilaclari

Ağızdan alınan tablet şeklinde ilaçlar

Daflon tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

Doxium tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

Ceravita kapsül
Toplar damarları büzerek şişliğin azalmasını,ağrıyı azaltır. Barsakları düzenleyerek rahat dışkılama sağlar. Bilinen yan etkisi yoktur ve hamilelerde güvenle kullanabilir. Şikayetlerin şiddetlendiği dönemde günde 4 kapsül alınarak kısa sürede rahatlık sğlanır hemoroitin daha sakin dönemlerinde günde 2 kapsül yeterlidir.

Ağrı kesiciler
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir, Novalgine, Vermidon veya Apranax grubu olabilir.

Krem şeklinde uygulanan basur ilaçları

Anuflex Merhem

En güçlü ağrı kesici özelliğe sahiptir, aslında ağrı kesici değil uyuşturucu etkisi vardır yani ağrının yanı sıra acı, yanma, sızlama gibi hisleri de yok eder. O kadar etkilidir ki epilasyon için yapılan lazerin veridği acıyı engellemek için de kullanılır. Anal bölge hastalıklarından şu hastalıkların tedavisinde kullanılır; Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Hemoroidin şimiş halinde sadece dış kısma sürülür. Makat çatlağında makatın iç kısmına sürülmelidir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrıda belirgin azalma sağlar.

Hedensa pomat
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır, mentol serinlik hissi vererk rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur İçin Fitil şeklinde uygulanan ilaçlar

Kortos fitil (supozituvar)
içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog (supozituvar)
kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.
Hemoroid İçin Sprey
Yaygın bir form değildir, bu işi bilimsel yapan ilaç firmalarının sprey şeklinde üretimleri yoktur.
Memethol Sprey
İçeriğinde değişik bitkiler bulunur, aynı amaçlı kullanılan diğer ilaçlarda çok aşırı pahalıdır.

Op Dr Nizam KURTDERE katkılarıyla

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html
http://www.basurklinigi.com/basur-kremi-ilaci-ise-yarar-mi/

520 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ahmet
  Doğrusu önce teşhis koydurmanızdır.Bunu yapmıyorsanız kabızlığı engelleyin tuvalette kısa kalın,kanamaya etkili bir ilaç yok.

 2. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Çiçek
  Kabızlık problemi yaşamamak kaydıyla tüm yasakları kaldır ve herşeyi ye yoksa ne için ameliyat olmuş olacaksınki.

 3. serdar

  iyi akşamlar hocam.bende dışkılama sırasında kanama oluyordu doktora gittim anal fissür dedi.kotros diye bi krem verdi kremi içe doğru uyguladım müthiş bi ağrıyla karşılaştım.acaba dışamı sürmek lazımdı?

 4. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Kortos hemoroid şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir,fisüür olduğu için siz içinede sürseniz dışınada sürseniz farketmez çünkü her iki haldede en ufak yararı olmaz

 5. hayri

  merhaba hocam ben yeni kıl dönmesinden ameliyat oldum.dışkımı çıkarmakta zorlanıyorum.bana ne önerirsiniz??

 6. serdar

  siz fissüre fayda etmez diosunuz,bi başka sitede çok faydası olur deniliyor kımın dediğine bakmamaız lazım bilemiyoruz.

 7. admin

  Dr.Atilla kaya
  Fissür oluşum mantığı ve tedavide ne yapıldığını okursanız sizde işe yaramayacağını anlarsınız.

 8. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Hayri
  Genel kabızlık tedavisi için sebze salata yemelisiniz,son kısımdakiler sertleşmişse gliserin fitil uygulayabilirsiniz.

 9. serdar

  hocam yazdıklarınız gıpta ile okudum yani.adam canlı yayında anüsün içine krem uyguluycaksınız ve sıcak oturma banyosu yapıcaksınız diıor siz ne diyorsunuz.

 10. huriye

  hocam ben yaklaşık 10 aydır kabızlık çekiyorum ishal yapan bazı ilaçlar kullandım o birazda olsa rahatlattı ancak ilaçları bırakır bırakmaz hemen kabızlık başladı son 1 aydır da 2 tane meme oluştu mor renkte kanamam yok tuvaletten sonra çok şiddetli ağrılar yapıyo sancım çok oluyo sol ayağıma vuruyo yürüyemiyorum acile gittiğimde doktor daflon verdi o biraz acısını azalttı ama wc ye gitmeye korkuyorum içtiğim haplardan dolayı ishalim ve sık sık tuvalete çıkıyorum sonrasıda dayanılmaz acı doktora gitmeye çekiniyorum ve ameliyat derse diye çok korkuyorum yardım edin lütfen gitmem gerekiyosa bu genel cerrah mı olmalı şimdiden çok teşekkür ederim..

 11. Mustafa

  Mrb Hocam,
  Ben 1,5 ay önce fissür şikayetiyle doktora gittim.
  Reçeteme:
  1-PROCTO-GLYVENOL KREM
  2-PROCTO-GLYVENOL FİTİL yazdı.
  Bide acı,baharat v.b. şeyleri yemememi ve sıcak su banyosu yapmamı söledi.1,5 aydır değişen biraz rahatlatığım oldu.Bu hastalıktan hep kurtulmak için ne yapılması lazım hocam bana yardım edermisiniz.

  İYİ GÜNLER!!!!

 12. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Verilen ilaçlar hemoroid ilacı olduğu için size bir fayda sağlaması beklenmezdi zaten,çatlağa yönelik ilaç yok sıcak suyla rahatlayamıyorsanız ameliyat olmalı veya botox yaptırmalısınız.

 13. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba huriye
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor genel cerrahla görüşmelisiniz.

 14. serdar

  doktor bey mustafa arkadaşta benım gibi aynı dertten muzdarip.madem yarar sağlamıyor bu ilaçlar neden bize bu ilaçları verdiler?yanı biz burda ikilem yaşıyoruz ne yapacağımızı bilemedik.(çatlağa yönelik ilaç yok)bu çok önemli.

 15. ali

  Sayın Hocam 10 yıl önce ankarada boğma yöntemi ile hemoroit operasyonu yapıldı şimdi tekrar şiddetlendi ve ağrı yapıyor tekrar meme oluştu ayrıca makatın iç kısmındada bir kaç gönden beri farkettim bir şişlik var öneriniz nedir teşekkürler.

 16. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Ali
  Hastalığınız tekrarlamış gibi duruyor yeniden muayene olmalısınız.

 17. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba SerdarYanlış anlamışsınız yarar sağlamaz demedim ilaçlar daha çok şikayetleri azaltmaya yöneliktir iyileşme yönünde faydası olmaz dedim aynı çürük dişinizin ağrısını kesmek için ağrı kesici almanız gibi 🙂

 18. mehmet

  iyi akşamlar atilla bey 3 gün önce makatın üst kısmında şişlik dolayısyla doktora gittim.perinal apse teşhisi koydu ve kesip boşalttılar.benim sorunum yaranın makat deliğinin 2-3 cm yakınında olması acaba dışkı yaparken pislik bulaşırmı?bulaşırsa bi şey olurmu.çok korkuyorum yaraya gelir diye acaba dışkılama sırasında bezle kapatmammı gerekiyor?

 19. hatice

  merhaba benim sorunum makatımda yırtık olması tuvaletimi yaptıktan sonra yırtık acı veriyor bana 1 dk sonra geçiyor acısı doktora gittim hemoroid başlangıcı var dedi daflon anestol magnesıe calcınee ve ultrapomat verdi bunların içinden magnesıe calcınee iyi geldi ama yırtık iyileşmedi oturma banyosu yapıyorum ögünlerimi kıstım sebze meyve tüketiyorum yırtıgın iyileşmesi için ne yapabilirim.

 20. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Hatice
  3-4 hafta geçtiyse artık evde yapacaklarınızla iyileşmez çünkü müzminleşmiş demektir.Botox yaptıracaksınız yada ameliyat olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?