online randevu tedavi ücretleri

Hemoroite Benzer Hastalıklar

Hemoroid gibi şikayetlere sebep olan diğer makat bölgesi hastalıkları konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu hastalıklar hemoroidden daha basit hastalıklar olabileceği gibi erken teşhisin çok önemli olduğu kötü huylu kanserlerde olabilmektedir.

hemoroid-benzeri-hastaliklar

Diğer makat hastalıkları hakkında bilgi verelim.

Diğer makat hastalıkları

Makat ve bağırsak kanseri: Ortak bulgu kanamadır, hasta tarafından ayırt edilebilmesi zor olduğundan her kanama uzman kontrolü gerektirir. Çok değişik düzeylerde karşımıza çıkabilmektedir, erken teşhisin çok önem arzettiği tehlikeli bir durum olduğundan en ufak şüphede mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Makat çatlağı (anal fissür): makatta çıkıntı varlığı ve kanama hemoroid olduğunu düşündürür en önemli farkı makat çatlağında ağrı çok fazladır hemoroidde genelde belirgin ağrı olmamaktadır. Bu rahatsızlık çoğunlukla kabızlık yaşayan ve ıkınarak dışkılama ihtiyacı duyan kişide görülmektedir. Ikınma ile oluşan sert dışkılama sonucunda anüs kenarında meydana gelen cam çiziği şeklinde ki küçük yırtık şikayetlere maruz bırakmaktadır. Oluştuktan sonra ki dışkılamalarda kişide acı, ağrı ve yanma şikayetleri görüldüğü gibi ileri ki günlerde bu şikayetler daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Fistül: Hemoroide benzer bir yönü yoktur fakat aynı bölgede yaşanan bir hastalık olduğu için akıllara ilk hemoroid gelir ve hasta yanılır. Tek bulgusu makattan iltihap gelmesidir. Hemoroidde iltihap olmaz.

Makat ve bağırsak polibi: Hemoroide çok benzer belirgin fark polipler daha serttir. Uzman görüşü ile teşhisi konulmalıdır.

Anal dermatit: Zamanla dış hemoroide benzer çıkıntılar oluşabilir dayanılmaz kaşıntısı vardır. Buna karşın hemoroidde kaşıntı belirgin değildir.

Kondilom (kondiloma akümünata): Makat dışında ve içinde siğil benzeri çıkıntılar oluşur, kaşıntı ve bölgenin sürekli nemli olması bunu akla getirmelidir.

Makat apsesi: Makat civarındaki apseler hemoroidle karıştırılabilir en belirgin farkları oluşum süresi çok kısadır,ağrı çok şiddetlidir,ateş yükselebilir.

Makat sarkması: Genellikle hemoroidle birliktedie ama bazen tek başına makat dışarı doğru sarkabilir hemoroide çok benzer.

Bağırsak sarkması: Yukardaki sabitleyici bağları gevşeyen bağırsak makattan dışarı çıkar ve hemoroidle karıştırılır.

43 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. fulya şen

  hocam ben 8aylık hamileyim yıllardır kronik anal fissürüm var 28 yaşındayım hamilelikten olsa gerek fissürler iyice şişti dıştan bakılınca parmak gibi şiş ve ağrı oluyor hamileliğimde bana ve bebeğime zarar verirmi bağırsaklarda problem olabilirmi veya ilerlemiş olabilirmi kısa sürede cevap yazarsanız sevinirim.

 2. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Fulya
  Fissürde en önemli sorun ağrıdır katlanabilirseniz sizede bebeğinizede zararı olmaz.

 3. nail

  hocam çok önemli bir sorum olacak
  makatımda degilde onun bayagı ilerisinde sol kaba etimin içinde bir şişlik oluştu
  iltihab olduguna eminim
  önceden basurumda vardı yine başladı diye düşünmüştüm
  3 gündür çok fena canım yanıyor
  basuru elliyebiliyorum ama bu şişligi elliyemiyorum
  bu iltihab ı nasıl kuruturum
  yada patlamasını nasıl saglarım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
  dedigim gibi basur degil iltihab
  kabaetimin içinde kalıyor şu an
  tutamıyorum
  dokunamıyorum
  hangi pozisyonda kalırsam öyle rahatım
  ama hareket edince çok fena canım yanıyor
  ve büyük bir şişlik yani
  demir 1 liralık tan daha büyük hocam
  lütfen bir ilaç bir yöntem söyleyin

 4. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Nail
  Anlattığınız perianal apse denilen hastalığa benziyor en kısa sürede uzman birine boşalttırmazsanız büyük ihtimalle fistül olursunuz.

 5. nurcan

  hocam benimde çok önemli bir sorunum var ama bu rahatsızlığın adını bilmiyorum hekimler bağırsak ve rahim duvarının olduğu kısımda genişleme olduğunu söylediler dışkı orda birikip el yardımı ile yapabiliyorum ve bu ksım ok acı veriyo. ama benim asıl sıkıntım bağırsakta yukarıdaki resimlerin hiç birisi yok ama özellikle gece uyurken çok şiddetli ağrılarla uyandığım oldu hatta bu ağrılardan dolayı iki defa bayıldığımı biliyorum ağrını sebebi genişle olabilirmi hekimler bu bu kadar ağrı yapmaz dediler ama bir kadın doğum baksın genişleme kısmı düzeltile bilinir dediler ağrının olduğu gecelerin sabahı gündüznde çok yorgun hissi oluyo zihnimi toparlayamıyorum vucudumun takatı kesiliyo bu durum çok 15 senedir var ve ağrı genelde geceleri uyurken giriyo sıcak suya oturunca ancak rahatlayabiliyorum lütfen yön gösterin teşkkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu genişleme bu ağrıyı izah etmez ama burdan yorumlamamda sağlıklı olmaz,bu konuda birikimli bir cerrahla görüşmelisiniz.

 6. Derya

  Hocam merhaba benim makatımda sigiller çıktı ve 3 aydır ben gecer dıye doktora gıtmedım.Daha dogrusu sigil oldugunu bilmiyordum.Makatımda kaşınma kanama ve agrılarım oluyor gıttıkce yayıldı ve buyudu.Çok korkuyorum ne yapmam gerek.Araştırdım ve makat kanserı oldugunu ogrendım yarın hastaneye gıdecegım.
  moderatör
  siğil hem sizin diğer bölgelerinize hemde başkalarına bulaşabilen bir hastalık bir an önce tedavi olmalısınız

 7. şenay

  hocam ben basur ameliyatı oldum ameliyatdan sonra makatda daralma olduğunu söyledi dokturum şuanda fissürler oluşdu ve ben tekrar başka doktura gittim profösördü buda bana darlığın baya açıldığını ama fissürden ameliyat olmamı söyledi beim dokturuma hiç güvenim yok neyapmalıyım iki yıldır çekiyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fissür olduğunda darlık gibi görünür ama bu gerçek bir darllık değildir ve fissür ameliyatıyla düzelir

 8. ismail

  hocam benim basurum var ve çok fazla kaşınıyor, ama hiç kanamıyor ağrıda yok.. küçük bir kaşıntı sebebiyle çok fazla küçük yarıklar yaralar oluştu sanırım bu kaşınan anal dermatit olabilir ne yapmam lazım kaşıntı yüzünden rahat edemiyorum ve kaşıdığım için yaralar yüzünden acı çekiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  http://www.genelsaglik.org/yazi/makat-kasinmasi/
  bu linki inceleyin

 9. makat sarkma

  bende dışkılamadan sonra meydana çıkan dış sarkma ve iç hemeroid(solumda) memesi var.sanki zamanla barsak içerden toplanıp geliyor. kanama ve sancı problemim yok. aslında böyle de rahat rahat idare eder. şikayetim yok ama korkum içerden kanser falan olma riski varmıdır.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidle kanserin ilişkissi yok ama herkes gibi sizdede olabilir.

 10. Ahmet

  Hocam yaşım 22 eğilip aynadan anüse bakınca iki tarafa acınca bazen acılma oluyor hava giriyor sonra düzelir bazen olmuyor bu normalmi ? Birde anüs bakınca yuvarlak halka belli oluyor bu normal midir ? Herhangi acı, kaşınma dışkı kacırma yok. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunların hepsi normal
  bakıp durmayın 🙂

 11. gokhan76

  Hocam Merhabalar. Yaklaşık bir hafta önce Anal fissür ve Hemoroid ameliyatlarını birlikte oldum .Son 3 gündür sürekli tuvalet çıkma ihtiyacı oluyor.İhtiyacı giderdiğim halde bu histen kurtulamıyorum ve bu artık çok rahatsız ediyor sebebi ne olabilir ve tavsiyeniz nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ödemdendir kendiliğinden 1-3 haftada geçer

 12. gokhan76

  Hocam bilgi için teşekkür ederim.

 13. deniz90

  hocam ben aynadan bakınca bi şişlik görüyorum fakat yanma,ağrı veya kanama olmuyor.ama bu görüntüden de hiç hoşlanmıyorum. 😀 nasıl düzelebilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelmez ameliyat gerekir.

 14. Salih

  Arkadaşlar perşembe günü anal fissür ameliyatı oldum. 8 ay kadar akıntı ve kaşıntı sıkıntısı çektim bunun üzerine genel cerrah muayenesi ile ameliyat oldum. Kesinlikle en kısa sürede ameliyat olun yaşam kaliteniz artacaktır. Doğru doktoru bulmanız çok önemli.

 15. Rese

  Merhabalar hocam, ben 20 yaşındayım. Geçen kurban bayramında şikayetlerim başladı. Dışkılamada zorlanıyordum. Bir süre sonra kanamalar başladı tabi ben çekindiğim için bir türlü doktora gitmedim. Yanmalar falan oluyordu. Sonra zamanla dış tarafta ele gelen et benlerine benzer şeyler oluştu zamanla çoğaldı gibi. Sonra makatı kontrol edebildiğim kadar kontrol ettim içinde sivilcemsi, ileride ise morumsu etler var ve ayrıca sanki makatın iç kısımlarında bir kütle var gibi. Bir süre önce kanamalar durdu ama son zamanlarda acayip kaşıntı başladı buna bağlı geceleri kaşıdım sanırım kanama var ne yapmalıyım haftaya memlekete gideceğim orada doktora gitmeyi düşünüyorum ama yollar uzun nasıl başa çıkabilirim bilmiyorum. Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olduğunuzda tümü aydınlatılır

 16. Serkan

  merhaba hocam dün fark ettım anüsümde baloncuk seklınde bı et parcası olustu acı veya agrı yapmıyor ama bı kac gun yıkanmadıgımda koku yapıo ve sarı katı bıse akıntı oluyor camasırımda birazda şişlık var ne oldugunu bılmıyorum yarıdımcı olun lutfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden geçer

 17. hakan

  merhaba hocam, 10 gün önce tuvaletimi yaparken çok zorandım. O günden sonra makat yerim çok ağrıyor. Kanama yok ama kaşıntı ve ağrı var.sanki iç kısımında birsey var gibi.gözle kontrol ettim anarmal birsey de yok. Ama ağrıdan duramıyorum.Elimle biraz bastırınca ağrı geçiyor gibi oluyor. Basur baslangıcımı acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basurdan çok makat çatlağı düşündürüyor.

 18. güler

  MERHABA HOCAM
  Benim üzüm tanesi kadar bir şey olduğunu fark ettim 4-5gün oluyor..ağrı kaşıntı ve kanama gibi şikayetlerim yok şükür,ama kabızlık veya ishal gibi prıoblemler yaşamadım..birden bire oldu…travazol isimli bir krem sürüyorum sönüştü gibi…ben doktor kontrolünde diyet yapıyorum 14şubattan bu yana 5 kilo verdim…her akşam 40dk 60 dk yürüyorum koşu bandında..sürekli bir açlık hissim var oluyo ve bağırsaklarım dan sürekli bir ses geliyo hareket halindeler …her sabah düzenli wc me çıkıyorum …endoskopi veya başka birşey yaptırayımmı endişelenmekte haklımıyım …yoksa bu geçici bir şeymidir lif eksikliğindede bağırsaklarda problemler oluyordu birde en son yaptırdığım tahlillerimde b 12 düşük çıktı …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence telaşlanacak bir şey yok

 19. deniz

  merhaba hocam
  Bir kaç gündür makatımda acı ve yanma hissi vardı. aynadan baktığımda makat girişindeki yumuşak dokuda kırmızımsı 3-4 adet çatlak olduğunu gördüm ne olduğunu bilmiyorum tam olarak .bu beni tedirgin etti.ne olabilir? ne yapmam gerekir tedavi yolu mümkün müdür? yardımınız için şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ragad dediğimiz basit çatlak olabilir.

 20. çınçın

  Hocam iyi günler. Bebeklikten beri devam eden kronik kabızlık sorunu çekiyorum. 3 yıldır da anüs çevresinde geniş alanda kızarıklık mevcut. Dışkılama sonrası hafif bir kanama oluyor (kızarık bölgede).Doku yumuşak ve kaşıntı var. Devamlı ıslaklık var. Kızarıklık sanırım uzun süren sarımsı ıslaklık nedeniyle oldu. Kolonoskopi yaptırdım ama yalnızca dış hemoroid başlangıç evresindeymiş. Doktorum öncelikle dermatit için cildiye uzmanına görünmemi istedi. Bir de sizin görüşünüzü alabilir miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kızarıklığın sebebi farklı bir tedavi gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017