online randevu tedavi ücretleri

Hemoroite sebep olan etkenler

Hemoroit oluşumunda rol oynayan bir çok sebep bulunmaktadır. Fakat en sık karşılaşılan sebep kabızlıktır. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin dışkılama esnasında sergilemiş oldukları ıkınma doğrultusunda basur problemi ortaya çıkabilmektedir.

hemoroid-sebepleri

Hemoroit Nedenleri

Önemine göre şöyle sıralayabiliriz
Kabızlık
Üstte yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi basurun meydana gelmesinde ki en temel sebep kabızlıktır. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişi dışkılama esnasında göstermiş olduğu ıkınma ile hemoroid sorununa maruz kalabilmektedir.Ikınma sonucunda makattaki toplardamarlarda basınç artar,ve toplardamarlar genişleyerek hemoroidi oluşturur. Kabızlığın giderilmesi ve ıkınmamak oldukça önem taşımaktadır. Hemoroidi olan kişilerin de şikayetlerinin artmaması için bu faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir.

hemoroit-sebepleri

Ailesel yatkınlık
Hemoroid bazı ailelerde çok sık görülebilen bir problemdir. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte makat(anüs ) etrafındaki bağ ve destek dokularının yapısal olarak  zayıf olduğu düşünülmektedir. Sebebi anatomik farklılık, tuvalet alışkanlığının kötü olması ya da bağırsak tembelliği olabilmektedir. Genel olarak ailesel olarak bağırsak tembelliği ve buna bağlı kabızlıktan dolayı fazla ıkınmak daha akla yatkındır.

Tuvalet alışkanlığı ve kullanımı

Bir çok insan dışkılama ihtiyacı için tuvalete giderken yanlarında gazete, tablet, cep telefonu ya da benzer araçlarla giderler dışkılama ihtiyacı sona erse dahi bu araçlarla oyalanmaya devam etmektedirler. Tuvalette fazla oturulduğunda bölgeye uygulanan basınç artmakta ve basur oluşumuna yol açmaktadır. En ideal süre 1-2 dakika olmalı dışkılama bittiği an terkedilmelidir.

Tuvalet ihtiyacı olan fakat tuvalet seçen kişiler de veya makatında acıma olacağı korkusuyla erteleme nedeniyle barsağın son kısmında dışkı suyunu kaybederek sertleşir. Sert dışkının çıkması için de daha fazla ıkınmak gerekebilir.  Bu da hemoroid oluşumunu hızlandırır.Dışkılama ertelendiği zaman barsağın son kısmındaki dışkılama ihtiyacını bildiren duyu sinirleri giderek körelir ,bu da kabızlığı ve ıkınmayı giderek artıracaktır.

Acı ve baharat tüketmek hemoroit yapar mı?

Acı tüketiminin direk olarak basur yapabilme etkisi bulunmamaktadır. Acının yanma hissi, dışkılama esnasında gereğinden fazla şekilde ıkınılmasına yol açar. Bu da basur oluşumunu tetiklemektedir. Acı gıda tüketilse dahi dışkılama sırasında herhangi bir ıkınma gösterilmezse hemoroid oluşmaz.kabizlik

Yoğun İshal

Kabızlık kadar çok sık görülen bir sebep olmasa da, sık sık ishale maruz kalınması bolca tuvalete gidilmesini gerektirdiğinden ve ıkınma hissini artırdığından  hemoroid oluşumuna neden olabilmektedir.

Hamilelik ve doğum
Hamile kadınların doğum sırasında ıkınmaya zorlanması ile basur meydana gelebilmektedir.

Ağır yük kaldırmak
Basurun oluşumundan ziyade, mevcut basurun dışarı doğru çıkmasına neden olabilmektedir.

Alkol kullanımı Hemoroit Yaparmı

Hemoroide yol açtığı yönünde her ne kadar kesin bir bilgi olmasada, bir çok mide ve bağırsak hastalığının alkolden olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir.

Hareketsiz yaşam ve meslek faktörü
Günlük yaşamda fazla hareket etmeyen kişilerde hemoroid fazladır.Meslek icabı uzun süre oturanlarda ,örneğin şoförlük yapan ya da uzun süre oturmaya maruz kalan masa başı çalışanlar ile uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan kişilerde bu rahatsızlık görülmektedir.

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1744-1633.2006.00282.x
~

23 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Kabızlığı engellemek için sebze meyve çok tüketin ekmeği kepekliş yiyin başka şeye gerek yok.

 2. SEDAT

  SAYGILAR HOCAM ben kortos (supozituvar)fitil kullanıyorum 19 yasındayım acaba bu fitilin kemık gelişimine olumsuz bır etkısı varmıdır merak edıyorum ılgılendıgınız ıcın ve bole bır hızmet sundugunuz ıcın tesekkurederım..

 3. admin

  dr.Atilla Kaya
  Merhaba sedat
  kortos ta kortizon olduğu için tercihen 5-10 günden fazla kullanılmaz kemik erimesi ve başka yan etkiler olabilir.

 4. online

  neden olmasin:)

 5. sezgın hakan

  hocam bugun buyuk apdestımı yaparken agrı hıssettım normalde gunluk duzenlı buyuk apdestımı yapan bırıyım el ıle kontrol ettımde 3mılımlık sıslık fark ettım sol tarafında sabıt duruyor sıvılcenın buyugu gıbı acaba basur veye baska bır belırtımıdır yardımcı olursanınız sevınırım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 mm lik basur olmaz kan pıtısı olabilir

 6. hakan

  iyi günler iki gündür gül tomurcuğu gibi 4 bir yandan şişlik var ve çok ağrı var yürümek yatmak oturmak imkansız gibi nasıl bir yol izlesem teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroiddir kendiliğinden düzelir

 7. hamdiye

  hocam selamlar ben alışkanlıktan dolayı tuvalette uzun oturan birisiyim bunu artık istemesem de ister istemez beklemek zorunda kalıyorum ve artık tuvalette acı çekmeye başladım bana önerebileceginiz bi krem var mıdır

  1. Hemoroit Uzman

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.tuvalete gitmeden önce anestol pomat kullanabilirsin yada sıcak oturma banyosu yaparsan ağrın daha az olur.fakat muayene olup tedavi olmalısın.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. aslı

  Sezeryanla dogum yaptm Dogum sonrasi kabiz oldum ve bunun sonucunda asiri ikinmadan dolayi hemoroid ve catlak olustu 2bucuk aylik bebegm var botox onerir misiniz

  1. Hemoroit Uzman

   evet botoxla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

 9. aylin

  Yaklasik olarak 5 yildir hemeroid var disarida surekli duran memelerim var ve her tuvalete ciktigimda bu memelerin daha buyugu ve mor renklileri disina cikiyor ve ilac kullanip elle mudahele etmezsem dayanilmaz hale geliyor tEdavi yontemi nedir ve ucreti ne olacaktir

  1. Hemoroit Uzman

   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.ücretler için şu linke bakınız.https://www.hemoroidklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp
   Op.Dr.Seher Şirin

 10. pınar

  Dogumdan sonra antibiyotikler yüzüden kabiz oldum ve asiri ikinmam yuzunden ilk once meme olusutu sonra icte catlak olustugunu gordum kanamam oluyo lavaboya ciktigmda cam batmasi gibi oluyor ne yapılması gerekiyor

  1. Hemoroit Uzman

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip tedavi olmalısınız.botox yada ameliyatla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 11. hasan

  2 yıllık hemoroit hastasıyım ve 5-6 gündür makatımın iç kısmında sertlik var daha önce hiç olmamıştı. Büyük ihtimalle iltihap ve ağrısı inanılmaz derecede yüksek hiçbir ilaç fayda etmiyor lütfen yardımcı olurmusunuz?

  1. Hemoroit Uzman

   muayene olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 12. canan

  Doğum yapali 45 gun oldu,18 gundur hemoroid acisi cekiyorum artık çekmek istemiyorum yardımcı olun lütfen.

  1. Hemoroit Uzman

   gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 13. erdal

  hocam kolay gelsin doktora gittim bende makat sarkması tanısı konuldu 3. 4 santim sarkma olmuş gaz kaçırma problemi yaşıyorum dışkılama sırasında kalın bağırsak sanıyorum dışarı çıkıyor dışkılama dan sonra bazen dışkı parçaları kalıyor ve beyaz akıntı geliyor yıkıyorum tekrar tekrar akıntı geliyor tedavi olmak istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

  1. Hemoroit Uzman

   gelirseniz durumunuz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.