online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit e sebep olan etkenler

Hemoroit oluşumunda rol oynayan bir çok sebep bulunmaktadır. Fakat en sık karşılaşılan sebep kabızlıktır. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin dışkılama esnasında sergilemiş oldukları ıkınma doğrultusunda basur problemi ortaya çıkabilmektedir.

hemoroid-sebepleri

Hemoroidin nedenlerini aşağıda karşılaşma sıklığına göre kısaca belirtelim.

Kabızlık; Üstte yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi basurun meydana gelmesinde ki en temel sebep kabızlıktır. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişi dışkılama esnasında göstermiş olduğu ıkınma ile hemoroid sorununa maruz kalabilmektedir.Ikınma sonucunda makattaki toplardamarlarda basınç artar,ve toplardamarlar genişleyerek hemoroidi oluşturur. Kabızlığın giderilmesi ve ıkınmamak oldukça önem taşımaktadır. Hemoroidi olan kişilerin de şikayetlerinin artmaması için bu faktörlere dikkat etmesi gerekmektedir.

hemoroit-sebepleri

Ailesel yatkınlık; Hemoroid bazı ailelerde çok sık görülebilen bir problemdir. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte makat(anüs ) etrafındaki bağ ve destek dokularının yapısal olarak  zayıf olduğu düşünülmektedir.. Sebebi anatomik farklılık, tuvalet alışkanlığının kötü olması ya da bağırsak tembelliği olabilmektedir.

Tuvalet alışkanlığı ve kullanımı; Bir çok insan dışkılama ihtiyacı için tuvalete giderken yanlarında gazete, tablet, cep telefonu ya da benzer araçlarla giderler dışkılama ihtiyacı sona erse dahi bu araçlarla oyalanmaya devam etmektedirler. Tuvalette fazla oturulduğunda bölgeye uygulanan basınç artmakta ve basur oluşumuna yol açmaktadır. En ideal süre 1-2 dakika olmalı dışkılama bittiği an terkedilmelidir.

Tuvalet ihtiyacı olan fakat tuvalet seçen kişiler de veya makatında acıma olacağı korkusuyla erteleme nedeniyle barsağın son kısmında dışkı suyunu kaybederek sertleşir.Sert dışkının çıkması için de daha fazla ıkınmak gerekebilir.  Bu da hemoroid oluşumunu hızlandırır.Dışkılama ertelendiği zaman barsağın son kısmındaki dışkılama ihtiyacını bildiren duyu sinirleri giderek körelir ,bu da kabızlığı ve ıkınmayı giderek artıracaktır.

Acı ve baharat tüketimi; Acı tüketiminin direk olarak basur yapabilme etkisi bulunmamaktadır. Acının yanma hissi, dışkılama esnasında gereğinden fazla şekilde ıkınılmasına yol açar. Bu da basur oluşumunu tetiklemektedir. Acı gıda tüketilse dahi dışkılama sırasında herhangi bir ıkınma gösterilmezse hemoroid oluşmaz.kabizlik

İshal; Kabızlık kadar çok sık görülen bir sebep olmasa da, sık sık ishale maruz kalınması bolca tuvalete gidilmesini gerektirdiğinden ve ıkınma hissini artırdığından  hemoroid oluşumuna neden olabilmektedir.

Hamilelik ve doğum; Hamile kadınların doğum sırasında ıkınmaya zorlanması ile basur meydana gelebilmektedir.

Ağır yük kaldırmak; Basurun oluşumundan ziyade, mevcut basurun dışarı doğru çıkmasına neden olabilmektedir.

Alkol kullanımı; Hemoroide yol açtığı yönünde her ne kadar kesin bir bilgi olmasada, bir çok mide ve bağırsak hastalığının alkolden olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir.

Hareketsiz yaşam ve meslek faktörü: Günlük yaşamda fazla hareket etmeyen kişilerde hemoroid fazladır.Meslek icabı uzun süre oturanlarda ,örneğin şoförlük yapan ya da uzun süre oturmaya maruz kalan masa başı çalışanlar ile uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan kişilerde bu rahatsızlık görülmektedir.
~

12 Comments

Add a Comment
 1. İYİ GUNLER HOCAM ben surekli kabızlık cekıyordum.4 günü buluyordu tuvalete cıkmam.Zorlu,igne batar gibi ve tuvalet sonrası (tahmınen 1 saat sonra)hafifken artış gösteren bir 2-3 saatlik bir ağrı cekiyordum ve doktora gittim.Baktı ve catlak yırtık tarzı bişi söyledi ve kortos fıtıl ve kortos krem verdi.krem ve fıtıl sayesınde 1 gunde tuvalete ve cok fazlasıyla rahat ve agrısız tuvalete cıkıyorum.AMA sımdı bı kutu bıttı ve benı ıyı eden sadece ılaclarmı yoksa sureklı ılac mı kullanıcam.Ben 5 gune kadar yurt dısına cıkıcam ve hastalıgımdan yana tedırgınım.OYUZDEN ONERILERINIZI CAN KULAGIYLA DINLIORUM BENI DINLEDIGINIZ İÇİN TESEKKURLER..

 2. Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Sedat
  Çatlak düzeldikten sonra tekrar kabız kalıp yeniden yırtılıncaya kadar düzelmiş olur
  kabız kalmayın 🙂

 3. HOCAM PEKİ İLACI BIRAKIYIM MI ARTIK ? YEDIKLERIME DIKKAT EDIYORUM VE MIDEMIN SINDIRIMINI DAHA IYI YAPABILMESI ICIN NE ONERIRSINIZ?

 4. Dr.Atilla Kaya
  Kabızlığı engellemek için sebze meyve çok tüketin ekmeği kepekliş yiyin başka şeye gerek yok.

 5. SAYGILAR HOCAM ben kortos (supozituvar)fitil kullanıyorum 19 yasındayım acaba bu fitilin kemık gelişimine olumsuz bır etkısı varmıdır merak edıyorum ılgılendıgınız ıcın ve bole bır hızmet sundugunuz ıcın tesekkurederım..

 6. dr.Atilla Kaya
  Merhaba sedat
  kortos ta kortizon olduğu için tercihen 5-10 günden fazla kullanılmaz kemik erimesi ve başka yan etkiler olabilir.

 7. hocam bugun buyuk apdestımı yaparken agrı hıssettım normalde gunluk duzenlı buyuk apdestımı yapan bırıyım el ıle kontrol ettımde 3mılımlık sıslık fark ettım sol tarafında sabıt duruyor sıvılcenın buyugu gıbı acaba basur veye baska bır belırtımıdır yardımcı olursanınız sevınırım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  3 mm lik basur olmaz kan pıtısı olabilir

 8. iyi günler iki gündür gül tomurcuğu gibi 4 bir yandan şişlik var ve çok ağrı var yürümek yatmak oturmak imkansız gibi nasıl bir yol izlesem teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroiddir kendiliğinden düzelir

 9. Hocam yaklaşık 1 hafta evvel büyük abdestimi yaparken zorlandım o günden sonra ağrı oldu birkacgundurde silvilce gibi. Agri ve aci batma hissi veren seyler var hemoroid zannedip hemoroid kremi kullandim ama fayda etmedi gibi ne olabilir nasil gecer
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  anal fissüre bağlı ödem gibi görünüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinzi yapabiliriz.makat hastalıklarından korunma,tedavi sonrası çabuk iyileşme ve nüks etmemesi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakınız.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 10. hocam selamlar ben alışkanlıktan dolayı tuvalette uzun oturan birisiyim bunu artık istemesem de ister istemez beklemek zorunda kalıyorum ve artık tuvalette acı çekmeye başladım bana önerebileceginiz bi krem var mıdır

  1. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.tuvalete gitmeden önce anestol pomat kullanabilirsin yada sıcak oturma banyosu yaparsan ağrın daha az olur.fakat muayene olup tedavi olmalısın.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017