online randevu tedavi ücretleri

Hemoroidin Lazerle Tedavisi

Üzerinde yoğun olarak ısı taşıyan lazer, tıpta bir çok rahatsızlığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan biri de tabi ki sitemizin konusu olan hemoroid rahatsızlığıdır. Hemoroid yani basurun tedavisi için geçmişten günümüze bir çok yöntem bulunmuş ve uygulanmıştır. Hala da basur tedavisi için bir çok yöntem kullanılabilmektedir. Bu yazımız ise ağırlıklı olarak lazer üzerinedir.

lazerle-hemoroid-tedavisi

Lazer ve diğer yöntemler hakkında bilgi vermeden önce, basuru tekrar kısaca tanımamız gerekmektedir. Makat bölgesinde ki taşıyıcı bağ dokularının kabızlık ve ıkınma doğrultusunda damar etrafında bulunan bağ dokularının zayıflayarak, damarların genişlemesi durumudur. Yani temel sorun bağ dokularının zayıflamasıdır fakat kişilerde şikayetlere neden olan damar genişlemesidir.

Bu sorunun ortadan kalkması ve şikayetlerin sonlanması için aşağıda ki belirttiğimiz yöntemler kullanılabilir

– Lazer
– RBL (rubber band ligasyon- lastikle boğma tedavisi)
– Longo
– THD (trans hemoroidal dearterizasyon- basura gelen atar damarın kökünden bağlanması)
– Klasik ameliyatlar
– İlaç tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi

İşlem öncesi herhangi bir tahilil veya hazırlık gerekmez, bağırsağın son kısmı dışkıyla doluysa basit bir lavman yapılır. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi lazer yoğun bir şekilde ısı taşımaktadır. Aletin 150 W lambasının üretmiş olduğu ışık, cam çubuk aracılığıyla basur memesinin en hassas noktasına odaklanır. Odak noktasına verilen bu ışığın yarattığı ısıyla meme 2-4mm derinliğe kadar 180 derece ısıya ulaşır ve bir anlamda denaturasyon (meme pişmiş olur) olmaktadır.

Uç noktasının 6 mm olması ile bir dokunma alanı yani 6 mm kadar yeri yakmış olmaktadır. Eğer memenin boyutu daha fazlaysa, lazerle 2-3 kez dokunmak gerekebilmektedir. Genel olarak 3 kadranda vardır ve bu üç kadranın tümüne tek seans uygulanır. Uygulama yetersiz kaldığı taktirde 2 ay sonra tekrar aynı işlem tekrarlanır. 2. seansa nadir, 3. seansa ise çok nadiren ihtiyaç duyulmaktadır. 1 seans 3-4 dakika kadar sürmektedir.

Hemoroit Kanaması Tedavisi

Kanamalı vakalarda en ideal çözüm lazer tedavisidir. Kanamanın meydana geldiği noktaya lazer dokundurulduğu anda kanama kesilmektedir. Geçmişte ameliyat ile durdurulan kan 3-4 saniye kadar kısa sürede ameliyatsız bir şekilde durdurulabilmektedir. Üstelik bu yöntem ameliyata göre oldukça pratik çözülmüş olmaktadır. Bu yöntem ile kanama gösteren hemanjiomlar da durdurulmaktadır.

Hangi Hemoroit Lazerle Tedavi Edilir?

Bir çok yazımızda da belirttiğimiz gibi iç basur 1.2.3 ve 4. derece olarak sınıflandırılmaktadır. 1. derece rahatsızlığın başlangıcı olup, 4. derece ise en ilerlemiş halidir. Lazer tedavisi yalnızca 1. ve 2. dereceye uygulanabilir. Diğer 3. ve 4. derece vakalarda tek başına yetersiz kaldığından RBL yani lastikle boğma tedavisi ile birlikte uygulanır. Özellikle 1. ve 2. derece de çok başarılı olan yöntem hastaların yüzünü güldürmektedir. Çok ilerleme sarfetmemiş olan makat sarkması problemleri için de bu iki yöntem başarılı bir şekilde kullanılmakta, ameliyata gerek duyulmamaktadır.
Hemoroidin lastikle tedavi ile birlikte yapılması durumunda hastadan tek ücret alınır, bunun için ayrıca ücret alınmaz.

Lazerle Hemoroit Tedavisinin Üstünlükleri

Dışkı ve gaz kaçırma sorunu görülmez
Ağrı ameliyata kıyasla 1/30 kadardır yani çok rahattır
İyileşme çok hızlıdır
Hasta aynı gün işine dönebilir
Kanama çok seyrektir
İltihap görülmez
İstirahat gerekmez
Narkoz veya lokal uyuşturma uygulanmaz
Tekrar ihtimali düşüktür ve aynı şekilde uygulanabilir.
Hastane, tahlil, narkoz, pansuman, yatak gibi ek masraflar olmadığı için ekonomiktir

Lazerle Hemoroit Tedavisi Yapılan Hastaneler

Bu konuda Türkiye’de en bilindik ve tercih edilen tedavi merkezi Idea klinik Cerrahi Merkezidir. Türkiye’de toplamda 6 şubeyle hizmet vermektedir. Bu klinikler İstanbul’da Kadıköy, Bakırköy ve Nişantaşı. İzmir Konak, Ankara Kızılay ve Bursa Nilüfer’de bulunmaktadır. Her şubede makat hastalıkları yani proktoloji uzmanları hizmet vermektedir. SGK ile anlaşması bulunan kurumun tüm şubelerinde SGK mensubu olan hastalara %50 indirim uygulanabilmektedir. Ayrıca tüm şubelerde aynı ücret politikası uygulanmaktadır. Bir şubede tedaviye başlayan hasta istediği şubede kontrole gidebilmektedir.

Lazerle Hemoroit Tedavi Fiyatları

Ücretler kurumlara göre çok değişmektedir, ücretlerini net bir şekilde belirlemiş ve bunu internet ortamında paylaşan tek kurum Idea Kliniktir ve şöyledir;  Basur tedavi ücretleri 2800 TL’den başlamaktadır. Hastalığın düzeyine ve kullanılacak yöntemlere göre 6500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Randevu için
https://www.ideaklinik.com/lazerle-basur-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/lazerle-basur-tedavisi/

Yazan
Proktoloji Uzmanı Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3949873/

7 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. yaren

  iyi günler benim 3 yıldır hemeroid sorunum var şimdiye kadar pek önemsememistim ama son bi kaç haftadır inanılmaz ağrım var . lazer tedavisini biraz araştırdım ama cok yaygın birşey olmadıgı icin tam güvenemiyorum bu konuda ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mutlaka laser yapılması gerkemiyor.muayene ile durumunuz değerlendirilir.en uygun yöntemle tedaviniz yapılır.

 2. berk

  lazerle hemeroid tedavisinin riskleri var mıdır ve ücreti ne kadar ?

  1. Hemoroit Uzman

   lazer, basur tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat bilindiği gibi basurun dereceleri bulunmakta ve lazer her hastaya uygulanamamaktadır. Sadece yeni başlayan rahatsızlıklarda etkili olan ve başarı gösteren lazerin ücreti SGK güvencesi olan hastalara 980TL olup, SGK’lı olmayan hastalara 1960 TL olarak uygulanmaktadır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. derya

  hocam büyük abdeste çıkarken dışarı meme çıkıyor ondan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. Hemoroit Uzman

   şikayetiniz hemoroid gibi görünüyor.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve klinikleirmizde makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. ercan

  hocam dış hemoroitte lazer yöntemi uygulanabiliyor mu

  1. Hemoroit Uzman

   hayır dış hemoroidler sadece cerrahi olarak alınabilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni