online randevu tedavi ücretleri

Hemoroitle ilgili sorular sorunlar

Hemoroid herkes tarafından bilinir ama çoğu yanlış bilgilerden oluşmaktadır.

basur-hemoroid-hakkinda-sorulan-sorular

Basur kanserleşir mi ?

Basur asla kanserleşmez ama şikayetler benzediği için karıştırılabilir.

Çevremden duyduğum kadarıyla hemoroide benzer şikayetlerim var ne yapmalıyım ?
Öncelikle teşhisi doğrulatmak için bir genel cerrahkla görüşmelisiniz.Hastalığınızın seviyesine uygun tedaviyi belirleyecektir.

Makatımda çatlakla beraber basurda varmış ikisi birlikte tedavi olur mu ?
İkisinin birlikte olduğu durum seyrektir ama çatlağa bağlı gelişen meme basur gibi değerlendirilir.Birlikte tedavi olabilirsiniz ama ağrınız iki kat olacaktır.

Hemoroidin dişimi erkekmi olduğu nasıl anlaşılır ?
Bilimsel sınıflamada dişi erkek sınıflaması yok ancak bazı kanser vakalarında doktor hastayı korkutmamak için kanser olmasına rağmen hemoroidin var ameliyat olacaksın der hasta yakınları bunu zaman içinde yanlış değerlendirir.

Hemoroid ameliyatından sonra dışkını tutamazsın deniyor bu gerçek mi?
Yeni yöntem tedavilerde ve yeterince dikkatli çalışıldığında tüm tedavi yöntemlerinde bu sorunun görülme ihtimali yok denecek kadar azdır,tedavinizi bu korkuyla ertelemeyin.

Birinci derece basurum varmış ilerlemesini engelemek için ilaç var mı?
Hemoroidde en önemli sebep ki ilerleme sebebide aynıdır kabızlık ve tuvalette fazla ıkınmaktır ilaçlar ilerlemesini engellemez.

Basur tedavisi yaptırdıktan ne kadar sonra işime dönebilirim?
Hastalığınızın düzeyine bağlı olarak değişecek tedavi metoduna göre 1-10 günde işinize dönebilirsiniz.

Tuvalette ve çıktıktan sonra 3-4 saat devam eden ağrım oluyor basurum çok ilerlemiş midir.?
Bu tarz ağrı hemoroidden çok makat çatlağı düşündürmektedir uzmanla görüşmelisiniz.

Anal sex hemoroid yapar mı?
Anal sex hemoroide sebep olmaz hatta tam tersi anal basınç düşeceği için rahat dışkılama olduğundan hemoroid daha seyrek rastlanır.

Dış basurlarım var ağrız sancı kanama yapmıyor ama elime gelmesi beni rahatsız ediyor lazerle tedavi olabilir miyim?
Dış basur genelde ciddi şikayet yapmaz ama büyüklüğüne göre estetik kusur yapar hasta temizleyememekten ve kaşıntıdan şikayet eder.Bu durumda dış basurlar ancak ameliyatla alınabilir.Anüs estetiği amacıylada bu tür tedavi yapılmaktadır.

Makatımda dayanılmaz düzeyde kaşıntı oluyor özellikle iş yerinde ciddi sıkıntı yapıyor ayrıca makatımda hep ıslak gibi bundan nasıl kurtulabilirim.?
Şikayetleriniz basurdan çok anal dermatit dediğimiz hastalığa benziyor öncelikle teşhisi doğrulatmalısınız.

Basur ameliyatı çok ağrılı deniyor bu sebeple tedavi olmaya korkuyorum.
Tedavi şekline göre çekeceğiniz ağrı değişir ileri vaklarda uygulanması gereken klasik ameliyat belirgin ağrılı olabilir sizde hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olun.

Kabızlığı nasıl önleyebilirim?
Kabızlığı önlemenin en iyi yolu barsağın içini dolduran posalı gıda tüketmektir bununda en iyi yolu kepekli ekmek,sebze ve meyve tüketimini artırmaktır.

Hemoroid hastalığım için ameliyat önerildi ameliyat şart mı?
Muayene olduğunuz klinikte yeterli teknoloji varsa önerilen tedaviyi olmalısınız.Eğer sadece ameliyat yapılan bir yerse başka bir kliniğin fikrinide alabilirsiniz çünkü hemoroidin derecesine göre daha kolay tedavi yöntemleri var.

Ameliyat dışında başka tedavi yöntemleri nelerdir?
İlaçlar ve doğal yöntemlerle hastalığınız tamamen iyileşmesede şikayetleriniz azalır, lazer, infrared, lastik ligasyon gibi yöntemlerlede kalıcı tedavi mümkündür.Ancak buna hastalığınızın derecesine göre doktorunuz muayene sonucu karar vermelidir.

Hemoroidim ilaç kullanınca geçiyor, sonra yeniden başlıyor, kesin tedavi için ne yapmalıyım?
Hemoroid ilaçla düzelmez ama şikayetler düzelip tekrarlayabilir kalıcı tedavi planlamalısınız.

Hemoroid kendiliğinden düzelir mi?
Hemoroid mevsimlere, gıdalara, streslere,soğukta kalmaya,ağır iş yapmaya bağlı olarak şiddetlenip hafifleyebilir.

Hemoroid tekrarlar mı?
Tedavi sonrası beslenme ve tuvalet alışkanığı normale getirilmezse tuvalette uzun kalınırsa yapılan tedaviye göre % 10-15 oranında tekrarlayabilir.

49 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. ahmet

  merhaba kolay geslin.hocam ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim.1 yıl önce tuvalet esnasında bir nohut büyüklüğünde şişlik meydana geldi doktora gittim ve sıcak su ve krem verdi geçmezse küçük bir operasyonla alırız dedi çok şükür ki geçti 1-2 güne Ancak bu olay sık olmaya başladı sorun yapmıyor acı veya ağrı yok ama kuşkulandırıyor acaba basurmu diye yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basurdan çok anal hematoma benziyor

 2. pessiii

  merhabalar. makatımın yanında nohut kadar şişlik oldu .ağrı yada kanama olmadı . hemoroid mi olduğunu anlamadım . sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede olduysa kendiliğinden geçer

 3. srkn

  Merhabalar ara ara terlemeden dolayı hemoroid
  dışarı doğru sarkma ve şişme yapabilir mi?
  SAYGILAR
  Op.Dr.Atilla KAYA
  terlemeden olmaz ıkınmadan kaynaklanabilir

 4. şahika

  merhaba hocam ben 32 yaşındayım 2 gün önce makat deliğinde mercimek büyüklüğünde dışa doğru bir şişlik belirdi. çok şükür kanama ve ağrı yok arada sırada hafif kaşıntı oluyor.sizce hemoroid mi tuvalete gitmeye korkar oldum bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 günde hemoroid olmaz anal hematom olabilir.

 5. MURAT

  Bir kere hemoroit başıma geldi atlattım ama şunadada dışarı çıkamıyorumç İhtiyacım gelse bile çok sert olduğundan çıkartamıyorum. Ne yapmam lazım bilemedim çıkartamadıkça taşlaşmasından da korkuyorum ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gliserinli fitil kullanabilirsiniz.

 6. GAZİKENTLİ

  mrb hocam ben 32 yaşındayım 4 5 gündür makat deliimde şişlik agrı oluyor tuvalette çok acıyor köyde oldugum için proctolog ve daflon önerdıler aıdırdım ama nasıl kullanacagımı bılmıyorum krem içinde bi aparat var saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daflonu sabah 2 akşam 2 alabilirsiniz,aparatı kreme takıp anüse sokup içeriye 1-2 ml verin

 7. ZertD

  Merhaba. Cevabınız İçin şimdiden teşekkür ederim. 24 yaşımda erkeğim,1 yıl önce makat kenarında basura benzemeyen nohut büyüklüğünde şişlik ile zorlu bir mücadele werdim. Yanma,kaşınma,ağrı sürekli mevcut idi. 1 hafta içersinde Dr randevusunda ter ve ayakta fazla durmaktan olduğu Zaman ile geçeceği cevabını aldım ve geçtide. Fakat ardından başka bir Dr randevusunda hemoroid teşhisi ve bağlama tedavisi gördüm ilk 3-4 ay çok güzeldi. Fakat zamanla maktta yalnızca sarkma tekrarladı şu anda ıkınma esnasında 1-2 cm sarkma oluyor. ve 2 gün önce nohut tanesi tekrar baş gösterdi açıkçası canıma okuyor 🙂 Sizce geçirdiğim operasyondan yeterli verimi alamamış olabilirmiyim_?_ Nohut içinde sadece beklemelimiyim_?_ Saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bağlama yöntemi bu durumlarda tekrar uygulanır

 8. mehmet ülker

  merhabalar benim sorum ameliyat olduktan sonra daralma oldu 1,5 ay sonra igneyle uyuşturularak tekrar tedavi edildi ama yine aşırı kanama var ve su andada iki tane sivilce gibi beyaz et parçası var bu nedir acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  görmeden yorum yapmak yanlış olur doktorunuzun fikrini almalısınız

 9. nailcan

  merhabalar.. ben 53 yaşındayım 8 yıl önce basur ameliyatı oldum ve hastalığım bugünlerde tekrarladı tekrar ameliyat olmanın sakıncası var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakıncası yok ama risk daha fazla

 10. arda

  iltihab geliyor tahmini 5.6 aydır bu tehlikelimi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 11. Abdurrahman

  Oncelıkle Hayırlı Gunler Hocam. İsmim Abdurrahman 32 yasındayım Benım Sorum Su Olacak Hocam. Yaklasık 3 gun once sabah uyandıgımda Makat ta tam dıskının cıktıgı yerde agrı hısetmeye basladım sonra ben normal sandım ama herhangı bırsey yapmadım dun ve bugun agrımın arttıgını hatta tam dıskının cıktıgı yerın kabardıgını dahret alırken hıssetmeye basladım ve yanmanınd arttıgını bu durumda cekındıgım ıcın bır doktorada gorunmedım bu durumda ne yapabılırım hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz makatta pıhtı toplanmasına benziyor

 12. emre

  Merhaba hocam.1yıl önce hemoroid ameliyati oldum.3ay önce anusde
  şişlik oldu suya oturmalarla şişlik indi mercimek kadar bi sertlik kaldi rengi koyu kan pihtisi gibiydi ama giderek açıldı renk sertlik hala duruyor ne yapmami onerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir şey yapmayın düzelir.

 13. nurccan

  merhaba hocam. benim ikiz hamileliğim esnasında hemoroit oluştu doğumdan sonra ilerleme olu ve şuanda dışarda kırmızımsı memeler oluştu içeri elle itiyorum tekrar çıkıyo ve bir kaç yerde yırtıklar oluştu ön kısımın iç bölgesindeki yırtıkta kanama oluyo ve beyaz damarımsı bir şey var sanki kesilmiş gibi ağrı kesici ve anestol kremle 3 gündür idare etmeye çalışıyorum ama ağrı dinmek bilmiyor.bebeklerim küçük ve ameliyattan sonra yatmam gerekiyormuş zor bir dönemmiş.damarımsı kopuk olan şey ne olabilir.yol gösterin nolur.teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız hemoroide uymuyor, bu konuda birikimli bir cerraha muayene olmalısınız

 14. sercan

  merhaba 3 sene önce kanamayla başlamışdı yalnız devamlı kanama olmuyordu 3 4 ayda bir oluyordu şimdi 1 aydır kanama var ve kan mıhtılaşma olarakda çıkıyor ağrı sızım yok sadece tuvaletde zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor hocam
  Op. Dr. Atilla KAYA
  kanama varsa anoskop muayenesi gerekir

 15. Kerem

  Merhabalar hocam internette gezinirken bu siteyi buldum benim de öğrenmem gereken bir konu var. Kız arkadaşım iki ay önce -bildiğimiz kadarıyla son teknoloji ile- hemoroid ameliyatı oldu. Sorum şu, onunla anal ilişkide bulunmamın bir sakıncası var mı? Eğer yoksa bunun için ne kadar süre geçmelidir. Sanırım 3. yada 4.dereceden hemoroid ameliyatıydı ve şu anda kendisi çok memnun; ilişkide bulunabileceğimizi çünkü anüsünün zaten yeterince geniş olduğunu söylüyor ancak benim endişelerim var. Cevap verirseniz çok memnun olacağım!
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  son teknoloji diye bir yöntem yok ameliyatın adını yazmalıydınız.longo ameliyatı olduysa anal ilişki tehlikelidir THD olduysa sakıncası olmaz

 16. kerem

  Merhaba yeniden, kusura bakmayın hangi yöntemlerle tedavi edildiğini yazmamışım; arter ligasyonu ve ligasure. Tekrar yoruyorum sizi umarım cevaplarsınız çok teşekkürler şimdiden.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sakıncası olmaz

 17. davut

  merhaba hocam makat bölgemde misket büyüklügünde dışa sarkan şişlik var 4 yada 5 gün sürüp kayboluyor bu yüzden doktora başvurmadım ama 3 veya 4 ay sonra tekrarlıyor ve şiddetli agrı yapıyor ne yapmalıyım bu nedir hocam şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıktığı zaman alınabilir ama fazla ıkınmazsanız çıkmayabilir de

 18. Basak

  Merhaba ben 24 yasindayim. 2 sene once makattaki kasinti ve ufak bir et olmasi sikayetiyle doktora gittim ve catlak (et sarkmasi) oldugu soylendi,kremler verildi. O sislik buyumuyor kuculmuyor normal sekilde duruyor fakat tuvaletimi yaptigimda makatin icinden kan geldigini farkettim sildigim zaman ama hemoroid bulgusu yoktu. Icerde hemoroid olusmasi mumkun mu ya da icerden kanamanin olmasi baska bir hastaligin belirtisi olabilir mi ? Tesekkuler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İç hemoroid dışardan farkedilmeyebilir,anoskopla muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 19. Berat

  Merhabalar ben 22 Agustos ta ameliyat oldum dış hemoroid ameliyatı oldum. Bazı zamanlar tuvalete çıktığım zaman nerden geldiği belirzis bir kan geliyor ve çıktıktan sonra bir daha üzerine oturamıyorum
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kan geldiğinden dolayı mutlaka muayene,özellikle ilk etapta anoskop muayenesi olmalısınız.Kanamanın nereden geldiği izah edilmeli.
  Geçmiş olsun

 20. Serhat

  İyi günler hocam bana hemorid başlangıçi olduğumu öğrendim eşcinsel olduğum için ters ilişkiye devam edersem hemorid kotulesirmi ayrıca hemorid başlangıçi iyileşir mi şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Klinik Proctoloji Uzmanı
  beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz hastalığınız ilerlemez.travmadan korunmanız gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.