online randevu tedavi ücretleri

Hemoroitle ilgili sorular sorunlar

Hemoroid herkes tarafından bilinir ama çoğu yanlış bilgilerden oluşmaktadır.

basur-hemoroid-hakkinda-sorulan-sorular

Basur kanserleşir mi ?

Basur asla kanserleşmez ama şikayetler benzediği için karıştırılabilir.

Çevremden duyduğum kadarıyla hemoroide benzer şikayetlerim var ne yapmalıyım ?
Öncelikle teşhisi doğrulatmak için bir genel cerrahkla görüşmelisiniz.Hastalığınızın seviyesine uygun tedaviyi belirleyecektir.

Makatımda çatlakla beraber basurda varmış ikisi birlikte tedavi olur mu ?
İkisinin birlikte olduğu durum seyrektir ama çatlağa bağlı gelişen meme basur gibi değerlendirilir.Birlikte tedavi olabilirsiniz ama ağrınız iki kat olacaktır.

Hemoroidin dişimi erkekmi olduğu nasıl anlaşılır ?
Bilimsel sınıflamada dişi erkek sınıflaması yok ancak bazı kanser vakalarında doktor hastayı korkutmamak için kanser olmasına rağmen hemoroidin var ameliyat olacaksın der hasta yakınları bunu zaman içinde yanlış değerlendirir.

Hemoroid ameliyatından sonra dışkını tutamazsın deniyor bu gerçek mi?
Yeni yöntem tedavilerde ve yeterince dikkatli çalışıldığında tüm tedavi yöntemlerinde bu sorunun görülme ihtimali yok denecek kadar azdır,tedavinizi bu korkuyla ertelemeyin.

Birinci derece basurum varmış ilerlemesini engelemek için ilaç var mı?
Hemoroidde en önemli sebep ki ilerleme sebebide aynıdır kabızlık ve tuvalette fazla ıkınmaktır ilaçlar ilerlemesini engellemez.

Basur tedavisi yaptırdıktan ne kadar sonra işime dönebilirim?
Hastalığınızın düzeyine bağlı olarak değişecek tedavi metoduna göre 1-10 günde işinize dönebilirsiniz.

Tuvalette ve çıktıktan sonra 3-4 saat devam eden ağrım oluyor basurum çok ilerlemiş midir.?
Bu tarz ağrı hemoroidden çok makat çatlağı düşündürmektedir uzmanla görüşmelisiniz.

Anal sex hemoroid yapar mı?
Anal sex hemoroide sebep olmaz hatta tam tersi anal basınç düşeceği için rahat dışkılama olduğundan hemoroid daha seyrek rastlanır.

Dış basurlarım var ağrız sancı kanama yapmıyor ama elime gelmesi beni rahatsız ediyor lazerle tedavi olabilir miyim?
Dış basur genelde ciddi şikayet yapmaz ama büyüklüğüne göre estetik kusur yapar hasta temizleyememekten ve kaşıntıdan şikayet eder.Bu durumda dış basurlar ancak ameliyatla alınabilir.Anüs estetiği amacıylada bu tür tedavi yapılmaktadır.

Makatımda dayanılmaz düzeyde kaşıntı oluyor özellikle iş yerinde ciddi sıkıntı yapıyor ayrıca makatımda hep ıslak gibi bundan nasıl kurtulabilirim.?
Şikayetleriniz basurdan çok anal dermatit dediğimiz hastalığa benziyor öncelikle teşhisi doğrulatmalısınız.

Basur ameliyatı çok ağrılı deniyor bu sebeple tedavi olmaya korkuyorum.
Tedavi şekline göre çekeceğiniz ağrı değişir ileri vaklarda uygulanması gereken klasik ameliyat belirgin ağrılı olabilir sizde hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olun.

Kabızlığı nasıl önleyebilirim?
Kabızlığı önlemenin en iyi yolu barsağın içini dolduran posalı gıda tüketmektir bununda en iyi yolu kepekli ekmek,sebze ve meyve tüketimini artırmaktır.

Hemoroid hastalığım için ameliyat önerildi ameliyat şart mı?
Muayene olduğunuz klinikte yeterli teknoloji varsa önerilen tedaviyi olmalısınız.Eğer sadece ameliyat yapılan bir yerse başka bir kliniğin fikrinide alabilirsiniz çünkü hemoroidin derecesine göre daha kolay tedavi yöntemleri var.

Ameliyat dışında başka tedavi yöntemleri nelerdir?
İlaçlar ve doğal yöntemlerle hastalığınız tamamen iyileşmesede şikayetleriniz azalır, lazer, infrared, lastik ligasyon gibi yöntemlerlede kalıcı tedavi mümkündür.Ancak buna hastalığınızın derecesine göre doktorunuz muayene sonucu karar vermelidir.

Hemoroidim ilaç kullanınca geçiyor, sonra yeniden başlıyor, kesin tedavi için ne yapmalıyım?
Hemoroid ilaçla düzelmez ama şikayetler düzelip tekrarlayabilir kalıcı tedavi planlamalısınız.

Hemoroid kendiliğinden düzelir mi?
Hemoroid mevsimlere, gıdalara, streslere,soğukta kalmaya,ağır iş yapmaya bağlı olarak şiddetlenip hafifleyebilir.

Hemoroid tekrarlar mı?
Tedavi sonrası beslenme ve tuvalet alışkanığı normale getirilmezse tuvalette uzun kalınırsa yapılan tedaviye göre % 10-15 oranında tekrarlayabilir.

49 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Sadi

  Hocam merhaba geçen gün tuvalet sonrası temizliğimi yaparken anüs çevresinde bir kabarıklık sezdim. Sonrasında ayna ile baktığımda orada hiçbir şey olmadığını fark ettim. Ama biraz kasınca mor kabarıklıklar oluşmaya başladı ama bir kaç dakika bekleyince kayboldu. Neyim olabilir.

  1. Hemoroit Uzman

   Hemoroid olabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını dikkat edin

 2. Ayşe Gül

  Merhabalar 19 yaşındayım bu ay makattan peçeteye silerken kan geldiğini farkettim ama acı biber falan yemiştim omdan olduğunu düşündüm bir ara geçti bir ara yine oldu bu haftalarda tekrarlandı ve bir kez damlama şeklinde oldu şuan yine arada peçetede kan görüyorum arada görmüyorum damlama olduğunda dışkı çıkarmada zorlanmıştım bu ara zorlanma olmuyor sizce hemoroid mi başka hiç bir yerde ağrım yok sadece bazen dışkıyı çıkarırken biraz zorlanma oluyor o kadar bir kaç güne hastaneye gidicem ama regl olmam sorun olur mu açıp bakılması gerekir mi.

  1. Hemoroit Uzman

   Mutlaka gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız, ilk yapılacak şey bu işlemdir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Ayşe

  Merhabalar yaklaşık iki sene önce basurum çıktı (dış basur)
  İlk çıktiginda cok kotuydu ilac tedavisi gordum iki yıldır hiç bir acı yok tuvaletimi yaparken bile ama mercimek tanesi kadar orda duruyor geçmiyor kuculmuyor da neden geçmiyor
  Ve anal seks için bir sorun olur mu

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Hemoroid çürük diş gibidir, mutlaka nasıl çürük diş çekilmeden tedavi edilemiyorsa basurda mutlaka uygun bir yöntemle tedavi edilmelidir. Dış hemoroidin tek tedavisi cerrahidir. Anal sekste sorun oluşturur.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. Sevda

  Merhaba,bir sene önce makatta çikan şişlik şikayeti ile doktora gittim hemoroid oldugunu soyleyip daflon ve kortos krem verdi aci tamamen gecti şişlik bayagi kuculdu ama tamamen gecmedi ben kendi kafama gore daflon alip tekrar kullandim biraz daha kuculdu suan cok kucuk ama bi turlu kaybolmuyor bu meme acaba hemoroid degil de fissur olabilir mi yanliş tanı koyulmuş olabilir mi ara ara sıkıp kucultmeye calisiyorum kaniyo kuculuyor ama yok edemiyorum

  1. Hemoroit Uzman

   Çatlak olsa dışkılamadan sonra çok ağrınız olurdu, hemoroid ilaç tedavisinde küçülür ama tamamen iyileşmez ,kabızlık yaşadığınızda tekrar büyüyecektir. Rahatsızlık duyuyorsanız tedavi olmalısınız. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 5. Saliha

  Ben cerrahi operasyon ile hemoroidimi aldırdım ve iyileşti
  Anal ilişki yaşamaya engel oluşturur mu bu durum
  Teşekkürler şimdiden

  1. Hemoroit Uzman

   Doktorunuzla görüşün

 6. Tlh

  Merhabalar hocam 3 gün önce anüste şişlik fark ettim. Acıma, kaşıntı, batma yapıyordu. Hemoroid olduğumu düşündüm. Fakat kanama olmadı hiç. Kabız değilim ama tuvalette uzun süre duruyordum. Tuvaletimi kısa tutmaya, yoğurt, yulaf ezmesi, yeşil çay tüketmeye başladım. Şişlik küçüldü ve ağrı oldukça azaldı. Çok ufak bir ağrısı var, bazen ağrısı yok bile. Bu şekilde devam edersem kendiliğinden geçer mi? Bir de kahveyi çok seven ve sık tüketen biriyim. Kahvenin olumsuz bir etkisi olur mu?

  1. Hemoroit Uzman

   Kabızlık olmasada tuvalette uzun kalıp ısınmak makat hastalıklarına neden olabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını dikkat edin, düzenleyin, kronikleşmesin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Berk

  Merhaba , 24 yaşındayım , bir süredir makatta kaşıntı vardı , bazen çok kaşınıyordu ama umursamıyordum , 2 gün önce tuvaletimi yaparken makatta bir acı hissettim sanki yırtılıyor gibi , bittikten sonra şiştiğini farkettim , aynı zamanda sızlıyordu , nemlendirici krem kullandım , şuan devam ediyor 2 gündür her tuvalete çıkacağım zaman aynı acıyı hissediyorum yırtılıyor gibi oluyor , kan damlamıyor ama ben merak ettiğim için peçete ile silince pencerede biraz kan gördüm , devamlı kaşınıyor , bu hemoroid mi ?

  1. Hemoroit Uzman

   Kaşıntı makat hastalıklarında sık görülen ortak belirtilerdendir. Muayene olup kasabanın nedenini öğrenmelisiniz, anoskopi muayenesi yapılmalı.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 8. Sulo

  2 haftadan beri maketimin kenarında fındık büyüklüğünde şişlik var önceleri kaşıntı yaptı şimdi Spray ilaç kulaniyorum ama şişlik geçmedi acaba basurmuyum ameliyatlık bir durum vermi teşekkür ederim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba
   kabız kalıp ıkındıysanız anal hematomdur. 3-4 haftada kendiliğinden geçer. bu dönemde kabız kalıp fazla ıkınmayın. çok rahatsız ediyorsa size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr. seher Şirin

 9. Ali

  Mrb hocam 3 ay yatakta yattim hastaligim vardi..basur olustu sanirim.disa dogru meme var ic bolgede sis var kanamasida var..calismiyorum kayseriden gelcem ameliyat gerekir mi..olsam kac gunde gecer..anus daralmasi riski olur mu..diskilama sorunu yasanir mi..ve ameliyat lazer mi normal mi maliyeti nedir cok tsk ler .

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmeden yorum yapmak zor. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edersek yatış gerekmez.Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 3500₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 7000₺ den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak değişir.
   tedavi yöntemine göre işe dönüş süreniz değişir.ameliyatsız yöntemlerde işe ara vermeniz gerekmez.
   05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 10. mine

  Merhaba hocam anal ilişkiye girince ters ilişkiye girince hemorid için ne tür sakıncalar oluşur hemoroid için risklimi

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Travma nedeniyle riskli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.