online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

183 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Anonim

  ben capada 15 gün önce hemorıt amelıyatı oldum wc den cıktıktıktan sonra cok sittetlı agrı ve yanma yapıyor saatlerce kıvranıyorum ben ne zaman iyilesecegım

 2. admin

  Dr.Atilla Kaya
  tuvalet öncesi ve sonrası sıcak suya oturun,haftaya azalmaya başlar.

 3. EMRAH GÖNEN

  IYI GUNLER
  DOKTOR BEY BENIM RAHATSIZLIGIM 3. DERECEDE İÇ HEMOROIT. BUNUN TEDAVİSİ, EN İYİ AMELİYAT TEKNİĞİ, AMELİYAT SÜRESİ VE İYİLEŞME SÜRESİNİ ANLATABİLİR MİSİNİZ,?

 4. ibrahim

  merhabalar ben resimdeki fotoğraflara baktım bendeki 3. dereceye benziyor doktora çıkmadım hiç acaba ne gibi tedavisi olur ilgilenirseniz sevinirim

 5. admin

  Dr.Atill Kaya
  Merhaba İbrahim
  3.derecede genellikle ameliyatı tercih ediyoruz.

 6. admin

  Dr.Atilla Kaya Merhaba Emrah
  3.derece iç hemoroidde birçok yöntemle tedavi edilebilir dış hemoroidde varsa tercih ameliyat olur en iyisi milligan morgan ameliyatı

 7. serhann77

  bende de basur var burdakiler gibi dğeil ama tuvalet yaptıktan sonra şişiyoo bellli oluyo ne yapmalıyım almeliyat greklimi

 8. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Daha fazla ilerlemeden muayene ve tedavi olmalısınız.

 9. serland

  slmlar.annem 15 gun once hemoraıtten amelıyat oldu.fakat buyuk tuvalete cıktıktan sonra yanma ve asırı gaz problemı war.gaz ılacı aldıgı halde bagırsagımda gaz sıkısıyor cıkmıyor ve sıddetlı rahatsızlık werıyor dıyor.ne onerırsınız .tesekkurler…

 10. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Serland
  Bu anlattıklarınızın hemoroidle alakası yok gastro ile görüşmelisini.

 11. saadet

  merhaba benmde genetk bölgemde birşey çıktı ama bu resmlerdki hiç biirne benzemioo doktora gtmyede uatnıorum annem hemoroid olblr dedi ama bu resmlerdeki hiç birine benzmioo vee agrı yok kaşınma varr

 12. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba saadet bence zaman kaybetmeden muayene olmalısınız,

 13. melda göç

  meraba doktor bey ben 2 gündür dışkımı yaparken yanıyor ve kanıyor ama fotoğraftakilerle hiç alakası yok benim makatımda şuan bir sorun yok ama oturunca acıyor acaba bu hemoroid başlangıcımıdır yoksa dışkımdan dolayımı böyle oldu.ne önerirsiniz teşekkürler.

 14. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Melda
  Tarif ettiğiniz maktta yırtık olduğunu düşündürüyor,kabızlığı engellerseniz sorunsuz düzelir.

 15. melda göç

  doktor bey teşekkür ederim peki kabızlığı nasıl engelleyebilirm.hemen tedbirini almam lazım.acı çok yiyorum ondanda zaten böyle oldum sanırım.

 16. nil

  merhaba doktor bey,iki gündür dışkılama konusunda bi problem yaşamamama rahmen,makat kısmında küçük bi meme belirdi, otururken acı veriyor. daha önceleri kabızlık sorunum vardı ama şu an yok. resimlere baktığımda anal hematom’a benzettim. henüz doktora gitmedim. bana öneriniz nedir.. tşk ederim.

 17. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Nil
  Bencede anlattıklarınız anal hematomla uyumlu sabredin günler içinde ağrınız haftalar içinde şişlik kaybolur.

 18. berna

  mrb doktor bey ben yeni doğum yaptım 32 gün oluyo sezeryanla ama 3, doğum daha önce böyle bi şikayetim yoktu sanırım çatlak vardı ama şimdi sanırım 1 aşama doktorada gidemiyorum korkuyorum doğumdan sonra kabızlıkta oldu çok acı çekiyorum

 19. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Berna
  Anlattıklarınız makat çatlağı düşündürüyor kabızlığı engelleyip tuvaletin önünde ve sonunda sıcak su oturma banyosu yaparak % 50 iyileştirebilirsiniz,2-3 haftada düzelmezse kronikleşmiş demektir bu durumda botox veya ameliğyatla tedavi olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.