online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

185 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Tahsin

  Merhaba sayın Atilla bey

  öncelikle bizlere yardımcı oldgunuz için sizlere çok teşşekkür ediyorum.
  benm yılardan berii bu rahatsızlığı çekiyorum doktara gittim fakat ameliyat dedi bende korktum açıkçası.suan cok ağrı çekiyorum harket edemiyorum.resimlere baktıgıma benim sorunum Anal hematom in biraz küçüğü gibi.ayrıca aha önceeri zorlanmadan dolayı çatlakta vardı.sanki sürekli iğneler batıyormuş gibi bana ağrı veriyor.en zından su acıyı nasıl hafiflete bilirim şuan canım çok yanıyor.herkesede acil şifalar diliyorum.

 2. orhan

  merhaba ben de hemoroid olduğumu düşünüyorum ama bu resimlerdekinden değil benim. makatın dışındaa,alt tarafında. acaba ameliyatsız tedavi söz konusu mu?

 3. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Orhan
  dış hemoroidin tek tedavisi normal ameliyat.

 4. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Tahsin bu dönemde yapacağınız en etkili tedavi sıcak su oturma banyosu.

 5. derya

  merhba atilla bey resimlerdeki hemoroidler benim rahatsızlığıma benzemiyor makat kenarında küçük bişey var o arada kanama yapıyor kullanmış olduğum mide ilaçlarından sonra oldum ilerleyim resimlerdeki gibi olur diye çok korkuyorum ne yapmam lazım??

 6. admin

  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba Derya
  Kabızlık yaşamazsanız ilerlemez.

 7. seyma

  merhaba doktor bey,bi süredir kabızlık çekiyorum ve makatta ufak içi iltahaplı sivilce gibi birsey cıktı cok agrı ve sızı yapıyor ayrıca kanamada oluyor ne yapmalıyım bilemiyorum muayene olmktan korkuyorum acaba hemoroidmidir?

 8. admin

  Dr.Atilla kaya
  Merhaba Seyma
  Anlattıklarınız hemoroide benzemiyor muayene olmaktan korkmayın 🙂

 9. bahar

  merhaba atilla bey,bu resimdekiler kadar olmasada bendede hemoroid var korkumdan hiç doktora gitmedim.bitkisel bazı ilaçlar kullandım fakat geçici oldu.kabızlık problemim hiç olmuyor fakat wc den sonra ağrı ve kaşıntı oluyor.wc de zorlanma olursa ara ara kanamalarda oluyor.acaba tedavi olunmaz ise sonucu ne olur.bağırsak kanseri bunlardan birisi mi.ameliyat böyle durumlarda gereklimi yoksa ilaçla tedavisi mümkün mü. teşekkür ederim saygılar….
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor,hemoroidde olsa çatlakta olsa kansere dönüşmez.

 10. cafer

  mrb bendede var ancak benım ayaklarımda mantar vardı asırı terleme ve koku yapardı bazı ilaclar kulandaıktan sonra hemorıt basladı kulaktan dolma duyduguma göre ayaklardaki akıntı kesilince vicut baska bir verden o pisligi atarmıs ben tekrar ilacları kestim ayaklarım akmaya basladı ve hemorıtte bitti ama ben bu hemorıttende ayak kokusundanda kurtulmak istiyorum hemorıt için hiç bir dr gözükmedim bana yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mantara bağlı akıntıyla hemoroidin alakası yok,anlamsız bir suçlama.hemoroid içinde muayene olmalısınız.

 11. gamze

  merhaba bi sorunum var aslında bayağı büyük ve doktora gitmeye çok utaanıyorum 2.Derece iç hemoroit yada anal hematom tam anlayamadım gibi bişey var bunun doktorsuz bi çözümü mevcutmu yada ne yapabililrmmm bilgi verirseniz çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematomsa kendiliğinden düzelir ama 2.derece hemoroid bir uzman tarafından tedavi edilebilir.

 12. eren

  hocam merhaba bendede bi şişlik var 1.5 haftatır ve bu gün agrı yapmaua başladı iltihap kapmıştır diye şüpeleniyorum sanırsam büyük tuvaletimi yaptıktan sonra oldu bu durum çok ıkınmaktan şişiğin büyüklügü tahmini bir fıntık tanesi kadar sıktıgımda içinde sertlik oldugunu fark ettim beze gibi sert birşey vardı şişligin içinde acaba sorunum nedir ve tedavisi nasıl olur
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematomdur kendiliğinden geçer

 13. eren

  Çok Teşekkürler hocam

 14. aytaç

  hocam bendeki şişlikte çok ufak ve makatın biraz alt kısmında şişlik bir bezelye kadar farkedeli 2hafta kadar oldu rahatsızlıklarım sürekli kaşıntı yapması ve tuvalete az çıkmam ve azda olsa zorlanmam ama kanama ağrı vs bunlar yok tedavisi nedir hocam bunun teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  beklerseniz kendiliğinden düzelir

 15. hakan

  mrb hocam ben doktara gittim 3. dereceden dış hemoroid var dedi nohut büyüklüğü kadar amaliyat olmam şart mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım yanlış anlaşılmalar var
  şöyleki
  dış hemoroidin derecesi olmaz çünkü böyle bir derecelendirme dünyada yok
  nohut kadar şişilik şeklinde hemoroidde olmaz bence bu konuda bir başka cerrahında fikrini alın

 16. sema

  mrb hocam bnm yaklasık 2 yıldır sorunum var hemoroidden yalnız bnmkısı bu tarz degil sadece 1tane meme var ve yanı sıs asırı zorlamadan dolayı…sızce benmkı kacıncı evre..ve ben ne yapmalıyım ılk asamada daha once bu yuzdende doktora hıc gtmedm…lutfn cvp verın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlatıtğınıza bakılırsa dış hemoroidiniz var bunlar derecelendirilmez.

 17. tike

  hocam bende bu rahatsızlık uzun zamandır var görüntüsü boğulmuş hemoroidi andırıyor ameliyatsız bi tedavi mümkünmü değilse ameliyat kesin cözümmüdür saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boğulmuş hemoroide ameliyat gerekmez

 18. tike

  bana bunun tedavi edilemeyeceği ve ameliyatın şart olduğu söylendi daha önce eğer ameliyat gerekmiyorsa tedavi yolunu söylerseniz sevirim dayanılmaz ağrılar yapıyor bazı zamanlar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öyle dediyse boğulmuş basur değil dış hemoroiddir ve ameliyatsız düzelmez

 19. unknown

  bu görüntülerdeki gibi değil fakat makat kenarında meme şeklinde çıkıntılar var.özellikle regl hallerinde ağrı daha çok şiddetleniyor.o durumlarda kabızlık yaşıyorum makatta yanma ve ağrılar oluyor ve sürekli ağrı kesici almak zorunda kalıyorum.kabız olmasam dahi boşaltım yapmakta zorlanıyorum ayrıca hafif kanama oluyor ve bu yüzden ilerleyen dönemlerde bağırsak kanseri olmaktan korkuyorum doktora gitmekten de çok çekiniyorum şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız anal hematoma benziyor,ıkınmanızdan kaynaklanan bir durum

 20. yeliz

  mrhb atilla bey. annemin yaklaşık 2 aydır bir şikayeti var. bu resimlerin hiçbiri bu şikayete uymuyor. sadece sabahları tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra bir yanma olduğunu söylüyor başka zamanlarda olmuyor. kabızlık olduğu zaman şikayet artıyor fakat kayısı gibi yiyecekler yiyp kabızlığı geçtiği zaman rahatlıyor. ilk başlarda kanama oluyordu fakat artık olmuyor.
  annemi hastaneye gitmeye ikna edemiyorum. lütfeeen yardımcı olur musunuz???????????? saygılar….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.