online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

185 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. yeliz

  peki bunun nasıl bir tedavi yöntemi vardır. yardımcı olrsanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalığın durumuna göre ilaç,botox veya ameliyat

 2. faruk

  mrb makattandan kan gelmesi üzerine doktura gıttım hemoroit çatlagı var dedı ve lazer yöntemı önerdı ilaçla tedavi mümkünmü
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağında lazer tedavisi dünyada yok sanırım yanlış anladınız
  müzminleştiyse ilaçla düzelmez ameliyat yada ameliyatsız botox tedavisi gerekir

 3. öznur

  hocam merhaba
  basur olduğumdan şüpheleniyorum fakat resmlerde bnimkine benzer bi durum yok bnde sadece küçük bi et beni gbi bşe belirdi anüsümde sadece biraz kaşntı yapıyo kanama we yanma şikayetim yok doktora gitmeyi düşünüyorum sizin bu knudaki fikrinizi öğrenebilirmiyim ? teşekk ederm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede beliren oluşumlar hemoroid düşündürmez

 4. SEDAT

  mrb doktor bey ben bu gün hastaneye gittim doktor bana basur dedi biraz yanıyordu ve kanaması vardı bana melhem ve fitil yazdı siz ne diyorsunuz acaba tşk ederim şimdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne diyebilirimki tedaviyi uygulayın

 5. TUĞÇE

  Merhaba Doktor Bey,
  Benim sorunum makat bölümünde minik tam tahmin edemiorum bazen 2 3 olabiliyorlar ama daha fazlası değil..Wc öncesi şişiolar we ihtiyaç sırasında çok acı werip daha sonrası kanıyor..Ve popo çizgisi arasında kaşınma akıntı oluyor..Ne yapmamı önerirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece iç hemoroid olabilir lazerle tedavi olabilirsiniz.

 6. romio

  merhaba doktor bey.ben su anda 40 yasinda bir beyim belki inanamiyacaksiniz ama birkac gundur benim bunu farkettiyimi yaklasik 15 yasimdan beri belkide daha onceden tam hatirlayamiyorum aciklamalariniza gore ikinci derece hemoroid gibi gozukuyor tuvaltimi yaptigimda disari firlayip tekrar kendiliyinden iciri geciyor ve bu kadar zamandir bununla yasiyorum ne kanama ne agri nede herhangi bir sikayetim olmadi bir tek disari cikip girmesinden,sizce bunca zamandir tedavi yapmadim hala bu imkanim varmi beni bilgilendirirmisiniz cok tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anlattıklarınız 2.derece iç hemoroide benziyor
  hemoroidde ağrı pek olmaz,bu düzeyde lazerle tedavi olabilirsiniz.

 7. merve

  merhaba dpoktor bey bır hafta oncesıne kadar bır mıde sorunu yaşadım tulwt sorunum oldu ondan sonra cok zor buyuk abdeste cıkmaya başladım ve kan geldı makatımın hemen içinde kucuk bır et parcası sıskınlık olustu . yabancı madde hıssı verıp huylandırıor ve kasındırıror . benı bılgılendırısenız sevınırım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 haftada olması daha çok anal hematom düşündürür.

 8. makbule döndaş

  makat dışında bir şişlik var ne olabilir acaba cevap yazarsanız sevirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskiden beri varsa dış hemoroiddir yeni oluştuysa anal hematom olabilir.

 9. makbule döndaş

  tşk ederim hocam aslında 4yıldır var peki ne yapabilirim ilaç mı kullanmam mı lazım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaç ile düzelecekse olabilir ama önce seviyesini öğrenmek için muayene olmalısınız

 10. bilal

  mrh hocam benim makatın dışında nohut büyüklüğünde bir şişlik var.wc gittiğimde şişlik daha cok oluyor ama çktıktan sonra o şişlik geri küçülüyor ağrı yok şu an ama 1,5 yıldır var bazen yok oluyor kendiliğinden ne olabilir beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal kanalda hematom (cilt altında pıhtı) olabilir.

 11. peruze

  merhaba ben 36 haftalık bir gebeyim.28 haftalık gebeyken kaşıntı problemim olmuştu bir kremle geçmişti.simdi makatımda 2 adet şişlik oluştu hem çok sert hemde içiriye itilmiyor.çok agrı yapıyor.sıcak suya oyuruyorum.günde bir defada önceden verilen kremimi kullanıyorum.[progto glıvenol]
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız geçici durum olan anal hematoma benziyor.

 12. hasan

  merhaba doktor bey benim sorunum bir haftadır var makatın agzında ıkınmayla bir şişlik olup ıkınmayı bırakınca iniyor mor renkde tabi bunun yanında kaşıntı yanma var bir kerede peçeteye çok az damla bile sayılmayan kan geldi sorunum sizce nedir..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece hemoroid olabilir.

 13. bilal

  teşekkürler hocam nasıl bir tedavi olabilirim.peki geçici mi bu analkanalda hematom ilaçla gecer mi krem de kullanmak gerekirm.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemorodidin derecesine göre karar verilir.

 14. emine aydınhan

  merhaba doktor bey benimde makatımın iç tarafında resimlere benzemeyen ufak bir et parçası var kaşıntım oluyor agrı yok bazen tuvalete çıkmada sorun yaşıyorum acı da bazen oluyor kanama yıllar öncesi oldu durumum nasıldır ne yapmalıyım teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğru teşhis için endoskopi yaptırmalısınız

 15. naz

  iyi aksamlar hocam makat dıpında bitane şişlik oluşuyor bazende kendiliğinde geçiyor ne yapabilrim ilç kullanmalıyım yoksa geçici bir durum mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede oluşan şişlik kendiliğinden kaybolur

 16. fatoş

  mrh hocam benim makat dışında bir şişlik var.wc çıktığım zaman şişiyor ama ağrı yok yanmada yok ne olabilir acab nasıl bir tedavi uygulayabilirim cevap
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece hemoroid olabilir en doğrusu muayene tabiki

 17. emel

  mrh hocam benim makat dışında küçük bir meme var wc cıktığımda o meme birz daha büyüyor cıktıktan sonra geri küçülüyor bu resimlere benzemiyor ne olablir tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemoroid ıkınmayla şişebilir.

 18. emel

  tşk ederim hocam peki ne gibi bir tadavi uygulayabilirim ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fazla ıkınmazsanız şişmez ama yinede kalıcı kurtulmak isterseniz tek çaresi ameliyat

 19. sıla

  Mrh benım makatın dışında bir şişlik var sanki bu şişliğin içinde bir sıvı var gibi duruyor.tuvalete cıktığım zaman bu şişlik şişiyor cıktıktan sonra şiş küçülüyor.bundan 2 yıl önce vardı bir arada kendiliğinden yok oldu ama geri çıktı ne olabilir nasıl bir tedavi önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız geçici bir durum olan anal hematoma benziyor.

 20. eda

  meraba atilla bey aylar öncesine makattan kan gelmişti çok körkmuştum ama önemsememiştim şimdide iki gündür dışkılamadan sonra kan geliyor bide çok küçük yuvalarlak var resmdekiler gibi değil pazartesiyede randevu aldım çok korkuyorum hemoroitmiyim acaba lütfen hemen cvp verin uyuyamıcam yoksa 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önemli bir şey olmayabilir ama yindede kanamayı izah etmek için endoskopi yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.