online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

146 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Hakan

  Ben bugün lavoda iken çok ağrı hissettim ve diskimi zor çıkardım sonra aynada baktım internette araştırdım dış hemoroit. Resimlerine benziyor 4 ayrı şişme var bir günde 4 defa lavobaya gittim her çıktığımda yanma var. Ama basurmu hemoroid mi anlamadım tavsiyeniz.

  1. Basur yada he2moroid aynı şeyler,anal fissür olabilir dışkılamada zorluğa bağlı fazla ıkınmaya bağlı çatlak ve şişlikler oluşmuş olabilir,muayene olmanızı öneririm

 2. Ayla

  Slm hocam ben iki sene ara ile iki kere hemoroid amaliyatı oldum tuvaletimi yaptıktan sonra yanma oluyor ve merdiven çıktığımda agrılarım oluyor acaba üçüncü kez amaliyatmı olmak gerekir…

 3. Ayla

  Doktorum ile görüştüm botilinum toksini yapmak gerekir diyor ama yinede geçmeye bilir diyor kafam baya karıştı

  1. Anal fissür Avrupa ve Amerika’da sadece botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir, Siz zaten iki defa makattan ameliyat olmuşsunuz, fissür içinde ameliyatla tedavi olursanız dışkı tutmama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle enjeksiyon tedavisini denemelisiniz. Fissür ve nükslerinin tedavisinde defalarca botulinum toksini kullanılabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 4. Jalr

  Selam benimkide 1 ay oldu galiba popomda küçük nohut büyüklüğünde yumuşak bir doku oluştu oturunca acıyor yanma yapıyor geziyorum gezerken acı yok çok korkuyorum bu durumdan

  1. Size en yakın klimiğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip önerilerde bulunabiliriz, böylece sorunun büyümesini önüne geçebilir, ilerlemesini tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Veyis

  Merhaba hocam 5 veya 6 yıldır bende büyük abdestten sonra ne kadar taharetimi temiz yaparsam yapayım iç çamaşırımda dışkı izleri kalıyor ve beş veya altı ay aralıklarında bir kaç kez dışkıdan sonra kanama oluyor sonra kesiliyor uzun zaman bir daha olmuyor arasıra kaşıntı oluyor sonrasında yanma oluyor ama son iki gündür makatta iğne batar gibi acı oluyor yayınladığınız görsel resimlerden baktım benim durumum 2.resimdeki gibi ne yapmam lazım hocam cevap yazarsanız sevinirim .teşekkür ederim

  1. Makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Ertelemeyin, mutlaka değeelendirilmeli
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Fadime

  Merhaba sezeryanla doğum yapalı bir ay oldu ve kabızlığım çok fazla ıkınırken iki gün geçmeyen yanma ve acı ama bu resimdekielrden oluşmamış bende ve bol su tüketmeme rağmen kabızlığım dewam ediyor cam kesiği gibi acıyor ne önerirsiniz tşkler

  1. Sizin şikayeriniz hemoroid değil ,anal fissürdür,cam kesiği şeklinde acı anal fissürün tipik bulgusudur.Anuflex pomat kullanabilirsiniz, kabızlığı kesinlikle engellemelisiniz. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Ümmügülsüm

  Merhaba, bende yaklaşık bir aydır çekiyorum doktora gittim ilaç verdigi halde iyileşmedi sadece şiddeti azalmıştı sonra tekrar başladı uyku dahi uyuyamıyorum,hem iç hem dış kısmında memecikler oluştu , aşırı derecede agrım var neyapmalıyım? Hemoroit.

  1. Sıcak oturma banyosu yapabilir, beslenme tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz. Kabız kalmayın. Tuvalette uzun kalıp ıkınmayın , Çok sıkışınca tuvalete gidin, 2 dk dan fazla tuvalette kalmayın, bol sebze meyve yiyin, bol su için,kuru incir, kuru kayısı dışkılamayı kolaylaştırır, akşamları bunlardan tüketin. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz. Siz hastalarımızı bu dönemde mağdur etmemek için corona ya karşı tüm önlemlerimizi aldık ve tedavilerimize devam ediyoruz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Sevilay

  Merhabalar. Bazen iki günde bir tuvalete çıkabiliyorum. Ancak ıkınmam olmadığını düşünüyorum.bir gün anüsümde kaşıntı olduğunu hissettim. Tuvalete çıktığımda bir şişlik olduğunu meme gibi şişkihn nohut büyüklüğünde birazda kızarık fark ettim. Sıcak uygulama yaptım. Kaşıntım gece boyu devam etti. Sabah şixliğin küçüldüğünü ve kaşıntımın azaldığını fark ettim. Ben uzun yıllardır egzama tedavisi geçiriyorim. Bir gün önce doktorum elim için çok lüksek antibiyotik ve kortizonlu ilaç vermişti. Elim bir günde iyileşmeye dönerken makatımım sağında şişlik oluştu. Bir sağlantı olabilirmi. Acaba bu şişlik nedir

  1. Muayene etmeden yorum yapmak zor. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz.
   Öp. Dr. A. Şarap Barlas

 9. Ayça

  Merhabalar hocam. Dün makatımda kaşıntı hissettim. Tuvalette makatımın sağında pişmiş nohut büyüklüğünde kızarık şişlik farkettim. Ağrı yok. Yanma yok. Maket genişleyince büyüyor gibi. Kabızlık sorunim pek yok. Bazen gün aşırı çıkıyorum. Ne olabilir

  1. Kabızlık varsa ana hematom olabilir ama herhangi bir şikayetim olmadan başladı ise Anal apse olabilir. Gecikmeden muayene ve tedavi olmalısın. Anal apse erken tedavi edilmezse fistül getirebilir. Fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 10. İla

  Merhabalar doktor bey bende bir fındık kadar oluştu iki gündür hamileyim de 31 haftalık ne yapmam gerekiyor

  1. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin, yürüyüş yapın, sıkışınca ertelemeden mutlaka tuvalete gidin, bol su için, tuvalete uzun kalmayın, ıkınmayın.
   Öp. Dur. Adil Altınsoy

 11. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit eder eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni