online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

134 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Halime

  Mrb bende tuvalet yaptıktan sonra yuruyemiyorum zorlanıyorum fitil bi işe yararmı yoksa ameliyatmı onerirsiniz resimlerindeki bagırsak sarkmasına benziyor napmalıyım cok kotuyum lutfen

  1. anal hematom,tromboze hemoroid olabilir,muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Dogukan

  Meraba benimki daha yeni 2. Derecenin de altı daha yeni ne yapmalıyım

  1. Asistan

   Makat hastalıkları uzmanına muayene olmalı dercesine göre önerilen tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz.
   0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 nolu hatlardan destek alabilirsiniz

 3. Can

  Merhabalar hocam benim ki bu resimlere benzemiyor 1 hafta önce dışkı yaparken ağrımıştı ve şişkinlik başladı kanama yok sadece şişkinlik ağrı veriyor

  1. anal hematom olabilir.muayene olup makat hastalıklarına karşı önlem almanızı öneririm

 4. Leyla

  Merhabalar bundan 7 ay önce dogum yaptim ve cok kötu kabuzluk oldu bende 10 Gunde 1 sefer toalette gittigim gunler oluyor gittigimdede cok aci cekiyorum kanamam oluyor sisme olusuyor. Karnim cok sisiyor. Doktora gittim kullanmadigim ilac kalmadi faydalamiyor ne yapmam gerekiyor?

  1. şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz,böylece bebeğinşzin bakımınada ara vermemiş olursunuz
   OP.Dr.Seher Şirin

 5. Tuğba

  Yaklaşık 15 gündür var en başlarda çok ağrımıyordu ama şimdi lavaboya gittiğimde ağlayacak hale geliyorum elime küçük bir et parçası geliyor doktora gitmeye de utanıyorum sizce bu basur mu

  1. anal fissür ve bekçi meme olabilir.muayene olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Musa tas

  Hocam benimkide bagrsak ve hemorid var 3 yıl dır böyle ne yapalıyım hangi doktora gittmeliyim bazıları diyor basur olabilir bazılarıda diyor bagrsak enfeksiyonu dur diyor?

  1. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit eder eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 7. Hakan

  Ben bugün lavoda iken çok ağrı hissettim ve diskimi zor çıkardım sonra aynada baktım internette araştırdım dış hemoroit. Resimlerine benziyor 4 ayrı şişme var bir günde 4 defa lavobaya gittim her çıktığımda yanma var. Ama basurmu hemoroid mi anlamadım tavsiyeniz.

  1. Basur yada he2moroid aynı şeyler,anal fissür olabilir dışkılamada zorluğa bağlı fazla ıkınmaya bağlı çatlak ve şişlikler oluşmuş olabilir,muayene olmanızı öneririm

 8. Ayla

  Slm hocam ben iki sene ara ile iki kere hemoroid amaliyatı oldum tuvaletimi yaptıktan sonra yanma oluyor ve merdiven çıktığımda agrılarım oluyor acaba üçüncü kez amaliyatmı olmak gerekir…

 9. Ayla

  Doktorum ile görüştüm botilinum toksini yapmak gerekir diyor ama yinede geçmeye bilir diyor kafam baya karıştı

  1. Anal fissür Avrupa ve Amerika’da sadece botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir, Siz zaten iki defa makattan ameliyat olmuşsunuz, fissür içinde ameliyatla tedavi olursanız dışkı tutmama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle enjeksiyon tedavisini denemelisiniz. Fissür ve nükslerinin tedavisinde defalarca botulinum toksini kullanılabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. Jalr

  Selam benimkide 1 ay oldu galiba popomda küçük nohut büyüklüğünde yumuşak bir doku oluştu oturunca acıyor yanma yapıyor geziyorum gezerken acı yok çok korkuyorum bu durumdan

  1. Size en yakın klimiğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip önerilerde bulunabiliriz, böylece sorunun büyümesini önüne geçebilir, ilerlemesini tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 11. beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı mutlaka düzenlemelisiniz,doktorunuza kontrole gidin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?