online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

185 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Nur

  Merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım geçen sene bu zamanlar tuvalet sonrası peçetede çok az miktarda parlak kırmızı kan fark ettim sonrasında birkaç kez tekrarladı ama geçti. 9-10 aydır hiçbir şey yoktu ama son 1 aydır makat bölgemi temizlerken küçük yumuşak yumrular hissediyorum ara sıra hafif kaşıntı da oluyor. Korona dönemindeyiz hastaneye gitmeye korkuyorum acaba bu hemoroid ise 1 yılda ilerlemiş olması gerekmez mi? Büyük tuvalete haftada 2-3 kez çıkıyorum bu sağlıklı mı? Teşekkür ederim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Kanama gördüğünüzde mutlaka proktologa görünmeliydiniz. Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Butik klinik olduğumuz için pandemiye yönelik önlemlerimizi aldık ve randevulu çalışıyoruz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 2. Rıdvan

  Boğulmuş (tromboze) resimdeki Görüntüsüyle Aynısı benimki kabizilqim var büyük tuvalette cikinca makattan böyle sarkıyor küçük baloncuklar şeklinde ne öneriyorsunuz hocam sayqilar hocam

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Hemoroid çürük diş gibidir, nasıl çürük diş çekilmeden tedavi edebiliyoruz, hemoroid de tedavi edilmediği sürece ilerler ve tedavi giderek zorlaşır. Bu nedenle tedavisini daha fazla bekletmeden yaptırmalısınız. Kliniklerimizde uygunsa ameliyatsız yöne lerle tedavi ediyoruz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 3. Hasan

  Merhaba 2 gün önce makatta küçük meme dışarı çıktı fakat ağrı veya acı yoktu.3. gün tuvaletimi yaptım daha sonra şişti ve çok şiddetli ağrı yapıyor şuanda şiş durumda kendiliğinden geçer mi sıcak suya oturuyorum rahatlatıyor biraz yılbaşından ötürü hastanelerde kapalı 4 gün gidemiyorum

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   kabız kalıp,tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız bu tür durumlar görülebilir.kendiliğinden geçer ama 21 gün kadar sürebilir. Sıcak suya oturabilirsiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Sevda

  Merhaba hocam bnm makat bölgemde cam kesiği gibi batmalar oluyor çok ağrı yanma var ve içi yara olmuş ne yapmam gerekiyor ağrı sol bacağıma ve sırtıma vuruyor aşırı kaşınma da var

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.Durumunuz muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli. Botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavinizi ameliyatsız yapabiliriz, böylece risklerden de korunmuş olursunuz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Tare

  Slm benimde benzeri sorunlarim var ank mevlut topvas diye bir dr gittim 5 dak bir seyim kalmadi ama ne kazer ne ameliyat 2010 yine ayni durumdayim saniyorum oradaki memeleri patlatiyor simdi emorit ikaci kullaniyorum ana hic kabiz olmanam gerek bunu nasil yapmaliyim bilemiyorum simdiden tskler

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Makat hastalıkları beslenme ve tuvalet alışkanlıkları düzenlenmezse sık tekrar eder. Yeniden oluşabilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 6. Uğur

  Merhaba hocam bende bu resimlerde olanların hiç biri yok.ama anüse yakın bölgede sert bir kitle oluştu.dokundunmu çok ağrı yapıyor oturamıyorum yatamıyorum büyük abdestimi tam yapamıyorum.o şışlik engel oluyor sanki.bir hafta öncesine kadar birşey yoktu.ishal ve zorlamadan kaynaklandi sanırım.hocam yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   gecikmeden muayene olmalısınız
   Op. Dr. Seher Şirin

 7. Gülay

  Makat kısmının iç tarafında makatıma baskı yapan bir şişlik vardı doktora gittim hemoroid dedi önce ilaç tedavisi uygulayalım ondan sonra geçmezse ameliyat ederiz dedi ve bana modet 1000 bir tane fitil procto-Glyvenol birde Anestol merhem verdi 10 gün kullan dedi kullandığının 6.gunu makatin iç tarafındaki baskı dışarı meme şeklinde çıktı fitil bitti diğer ilaçlara devam edeyim mi gecermi dışarıdaki şişlik yoksa ameliyatımı olayım hocam bilgilendirirseniz sevinirim saygılar….

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   hemoroid gibi hastalıklar damar yapısı bozulduğu için mutlaka tedavi edilmelidir.ilaç tedavisi geçici olarak şikayetlerinizi azaltabilir.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op. Dr. Seher Şirin

 8. Sadettin horoz

  Merhaba atilla bey ben ırakta çalışıyorum.3 gün önce 1 gün içinde makatimin sol kısmında şişlik oluştu daha önce hiç bir şikayetim yoktu şuan sürekli acı hissetiyorum burda da doktora görünmek istemiyorum şişlik redimlerdekilere pek benzemiyor hocam sizce ne olabilir

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   daha önce hiç bir şikayetiniz yoksa kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınma, dışkılamayı erteleme gibi durumlar varsa anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. yukarda saydığım durumlar tekrarlamazsa yaklaşık 20 günde kendiliğinden iyileşir. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. eğer şikayetleriniz devam ederse muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.
   05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   OP: Dr. Atilla Kaya

 9. zahire Önal

  Merhaba bendede basur var yakın zamanda apandisit ameliyatı oldum ondan sonra daha çok çıktı ve memenin birinde kanama oldu şuan kasintim ve yanma ve batma hissi çok var acaba ilaclarin etkisi olurmu çünkü benim daha önce hiç kanamam olmamisti

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Kanama varsa gecikmeden anoskopi muayenesi yaaptırmalısınız.
   05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr. Seher Şirin

 10. Hasan

  Makatımın bel kısmına doğru içeride iri bir şişlik var bazen çok şiddetli ağrı oluyor birazda yanma var aile hekimine gittim fitil hap ve krem verdi acaba ne olabilir teşekkür ederim

  1. Hemoroit Uzman

   makat hastalıklarında şikayetler birbirine benzer,kesin tanı için anoskopi muayenesi yapılması gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.