online randevu tedavi ücretleri

Hemoroit resimleri

Sayfada göreceğiniz fotoğraflar sizdeki soruna benzeyebilir ancak benzese de kendi teşhisinizi koyup buna göre tedavi başlamanız doğru bir yaklaşım olmaz. Mutlaka proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhis koymasını istemelisiniz. Hatta memeler bariz bir şekilde dışarda bile olsa bağırsağın son kısmından emin olunmalıdır.
Bunun için muayene olmak yetmez aynı anda anoskop muayenesi veya anal endoskop yapılmalıdır. Eskiden parmak muayenesi ile yetinilirdi ancak günümüzde parmak muayenesinin yetersiz olduğu ve çok ciddi hastalıkların gözden kaçabileceğine inanılmaktadır.
Dışarda yada içerden çıkıp geri giren basur olması ek hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak kanser türlerinden biri varsa basuru tedavi etmeye çalışırken var olan kanserin tedavisini geciktirmiş olursunuz.

Hemoroit Resimleri

Birinci derecede dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünemeyeceği için buraya görseli eklenmemiştir. Belirti vermez zaman zaman kanamaya neden olur. Teşhis etmenin tek yolu anoskop yardımıyla gözle görülecak şekilde bakılmasıdır.

2. Derece iç hemoroit; dışkılama esnasında memeler makattan dışarı çıkar, ayağa kalkınca kendiliğinden içeri girer.

3. Derece iç hemoroit; dışkılarken meme dışarı çıkar, geri kendiliğinden giremez hasta ya  el yardımıyla içeri koyar ya da bir süre yüzüstü yatarak girmesine yardımcı olur.

4.Derece iç hemoroit; hastalığın en ileri seviyesidir, içle dış artık birliktedir. Sürekli anüsün dışında durur.

Anal hematom; ıkınma sonucu makat civarında pıhtı toplanmasıdır, hemorid ile çok benzeşse de kesinlikle farklı bir sorundur ve % 100 kendiliğinden düzelir.

Boğulmuş ( tromboze ) basur; Önceden beri var olan hastalığın şiddetli ıkınma sebebiyle dışarıya çıkıp şişmesidir. Çok şiddetli ağrıya neden olur. Fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük de olabilir.

Bağırsak Sarkması

Bağırsak sarkması sıkça hemoroidle karıştırılabilir ama farklı bir durumdur. Tedavisinin geciktirilmesi sarkan bağırsak parçasının giderek büyümesine hatta bazen kol kadar dışarı çıkmasına neden olabilir. Makatta sarkma erken dönemde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerlemiş hastalarda karın açılarak yapılan büyük ameliyatlar gerekir.

Hemoroit Tedavi Videosu

Toplumda en yaygın hastalıklardan biri, makat bölgesinin ise en yaygın hastalığıdır. Her ne kadar hasta çok dillendirmese de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında olduğu bilinmektedir. Aşağıda izleyeceğiniz video iki farklı yöntemi net anlaşılır şekilde yansıtmaktadır.

Çalışılan alanın dar olması ve anoskop denilen boru şeklinde aletin içinden çalışılması sebebiyle net anlaşılabilir şekilde görüntülenmesi teknik olarak çok zordur. Bu zorluğu yaşamadan ve hasta mahremiyetini saygısızlık olabilir düşüncesiyle uygulama sakatatlar üzerinde yapılmıştır. Akciğerin yumuşaklığı hemoroidin yumuşaklığına yakınlığı, karaciğerin de renginin benzemesi sebebiyle seçilmiştir.

Tedavi burada olduğuna yakın sürede yani birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir.

Tedavi videosunda lazer (İRC – İnfra Red Coagülasyon) ve Lastikle boğma (RBL – Rubber Band Ligasyon) olarak iki farklı yöntem anlatılmaktadır. Bu yöntemler genellikle birlikte kullanılır ancak hastalığın düzeyine göre ayrı ayrı tek yöntem olarak ta kullanılabilir.

Lazer de denilen infre red koagülasyonda odaklanmış bir ışık cam çubuk aracılığıyla memenin üzerine tutulur. Meme 1-2 saniye içerisinde yapısı bozularak beyaz renge dönüşür. Takip eden günlerde o alan düşer ve yerine sağlam, sağlıklı yeni bir doku gelişir yani basur iyileşmiş olur. Bu iyileşme 2-3 haftada tamamlanmış olur.

Lastikle boğma yönteminde ise gerisinde vakum denilen emici bir alet bulunan boru basur memesini içine çeker ve tetiğe basıldığı anda memenin dibine dar bir lastik halka koyar. Bu lastik halka basur memesine giden atar damarı bir anlamda boğar ve memeye kan gidişini engeller. Kan gidemeyen meme büzüşerek yok olur ve lazerde olduğu gibi zeminde bir yara oluşur. Oluşan bu yara yeri yeni sağlam bir dokuyla kaplanır. Memenin düştüğü yerin iyileşmesi 1-2 haftayı bulur.

Her iki yöntem fixasyon tedavisi olarak ta bilinir. Buradaki fixasyon kelimesi sabitlemek anlamına gelir ki şunu anlatır; Lazer veya RBL uygulanan alandaki yara iyileşirken derin planda fibrozis denilen iyileşme dokusu bağırsağın bu kısmını çevre dokuya sabitler yani hemoroide eşlik eden sarkma düzelmiş olur. Dışkılarken memelerin dışarı çıkması düzelmiş olur.

Hemoroit tedavisi için geliştirilmiş en etkili ve pratik yöntemler bunlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü derecelerin tedavisi güvenle yapılabilir. Dış hemoroit tedavisinde asla uygulanmazlar.
Dışkı kaçırma, gaz kaçırma, makat darlığı gibi sorunlara asla neden olmaz.

Yazar
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids

169 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Recep

  Hocam benim basur var cok aşırı kanıyor bazen fışkırıyor ana doktor ameliyata gerek yok dedi birde basur bagırsakta Ağrı yapar mi

  1. Hemoroit Uzman

   Kanama durumunda lazerle tedavi edilebilir. Fakat yinede muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Kliniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalıştığımız için her tür teknolojiye sahibiz ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. Ozan

  Merhaba Doktor Bey, benim anüsümde eğildiğim zaman birşey dışına çıkıyor ama kalktığımda içine giriyor, önceden kanama vardı ama dışkım yumuşayınca kesildi. Şişliğin Bir kısmı kayboldu ama bir kısmı hâlâ devam ediyor. Şuan hiç bir rahatsızlık vermiyor ama nedense hep orada duruyor.

  1. Hemoroit Uzman

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Elif

  Benim çok büyük basurum var agrı yok ama tuvalette çok duruyorum tam olark yapamıyorum olsada az oluyo bana yardım edermisiniz

  1. Hemoroit Uzman

   Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. Kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 4. Tugba

  Marhaba hocam bendede basur var bunun yani sıra 2 günde bir kanamam oluyor ilacı birgun unutursam cok agrim ve yanmam oluyor dayanılmaz şekilde âmâ hangi evrede olduğunu bilmiyorum doktora gittim ilaçlar hic fayda etmiyor doktorum ameliyat dedi birde yarada var korkuyorum ameliyattan ve ameliyat kesin çözüm mü hocam lutfen bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Hemoroit ve anal fissür birlikte görülebilir ve fırsat hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olur, eğer bu iki hastalık da mevcut önce fissür tedavi edilip hemoroidler geriledikten sonra tedavi edilmesi önerilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapabiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Anonim

  Marhaba hocam bendede basur var bunun yani sıra 2 günde bir kanamam oluyor ilacı birgun unutursam cok agrim ve yanmam oluyor dayanılmaz şekilde âmâ hangi evrede olduğunu bilmiyorum doktora gittim ilaçlar hic fayda etmiyor doktorum ameliyat dedi birde yarada var korkuyorum ameliyattan ve ameliyat kesin çözüm mü hocam lutfen bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba. Makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp daha fazla gecikmeden hastalığınız daha fazla ilerlemeden ameliyatzız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmemelisiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Ahmet terzi

  Merhaba doktor bey. Ben 13 sene önce kanama şikayetinden doktora gittim. 2tane polip aldılar krem ve ilacı verdiler. Bi ara düzeldi. Sonrasında gene azda olsa kanama yaptı. İlaçlara tekrar devam etmeye başladım kanama durdu tuvalet esnasında az zorlasam kanama yapıyor. Bugün
  Doktor. Muayene gastoroijiye gönderdi. Doktor bi açıklama yapmadan. gastoroijiye gonderdi. Randevuyu yer olmadığından alamadık. Hemoroit midir.. İçeride 1cmm uzunluğunda. Bir çıkıntı olduğunu yakınım söyledi. Ne olabilir

  1. Hemoroit Uzman

   Geçmişte polip öykünüz olduğu için size kolonoskopi yapılmalı ve takip edimeli. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 7. Suu

  Ben 50 yaşındayım şimdiye kadar hiç kabızlık ve hemoroit problemi yaşamamıştım ama ailede benden başka herkes covid-19 oldu,onlara bakmak zorunda kaldım stresten 15 gündür kabızım ve bu15. Gün makatın yan çeperlerinde uzun 2 meme oldu birdenbire, kaşıntı değil ama yanma var, ıkınmadımda sizce hemoroid mi

  1. Hemoroit Uzman

   Daha çok fissür düşündürüyor ,muayene ile değerlendirmek gerekir, hastalığınız çok ilerlemeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm, 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 8. Bahar Akyüz

  Uzun zamandır var. Fakat 3 meme var.fakar biri icinde küçük kurcuk varmis gibi sert sarimtirak renge dönüşmüş bunun sebebi ne olabilir

  1. Hemoroit Uzman

   Iltihap gelişiyor olabilir, gecikmeden muayene olun.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 9. Nur

  Merhaba doktor bey ben 19 yaşındayım geçen sene bu zamanlar tuvalet sonrası peçetede çok az miktarda parlak kırmızı kan fark ettim sonrasında birkaç kez tekrarladı ama geçti. 9-10 aydır hiçbir şey yoktu ama son 1 aydır makat bölgemi temizlerken küçük yumuşak yumrular hissediyorum ara sıra hafif kaşıntı da oluyor. Korona dönemindeyiz hastaneye gitmeye korkuyorum acaba bu hemoroid ise 1 yılda ilerlemiş olması gerekmez mi? Büyük tuvalete haftada 2-3 kez çıkıyorum bu sağlıklı mı? Teşekkür ederim

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Kanama gördüğünüzde mutlaka proktologa görünmeliydiniz. Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Butik klinik olduğumuz için pandemiye yönelik önlemlerimizi aldık ve randevulu çalışıyoruz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 10. Rıdvan

  Boğulmuş (tromboze) resimdeki Görüntüsüyle Aynısı benimki kabizilqim var büyük tuvalette cikinca makattan böyle sarkıyor küçük baloncuklar şeklinde ne öneriyorsunuz hocam sayqilar hocam

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Hemoroid çürük diş gibidir, nasıl çürük diş çekilmeden tedavi edebiliyoruz, hemoroid de tedavi edilmediği sürece ilerler ve tedavi giderek zorlaşır. Bu nedenle tedavisini daha fazla bekletmeden yaptırmalısınız. Kliniklerimizde uygunsa ameliyatsız yöne lerle tedavi ediyoruz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni