online randevu tedavi ücretleri

İç hemoroit

Anuse dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç hemoroid şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşırsa kanama, dışarı çıkıp makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş basur) ciddi düzeyde ağrı olur.

ic-hemoroit-ve-sebepleri

İç Hemoroit Sebepleri

 • Ayakta çalışan meslekler (cerrahlık, berberlik, öğretmenlik)
 • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
 • Fazla ve şiddetli ıkınmak, bölgeye uygulanan basınç bağ dokusunu bozar ve damarları zorlayarak genişletir.
 • Kronik kabızlık, tuvalette uzun kalınır ve ıkınılmak zorunda kalınır.
 • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal.
 • Genetik yatkınlık, burada yatkınlığın hastalığon kendisi mi yoksa tuvalet alışkanlığ mı bu çok net değildir.

İç Hemoroid hastanın hissettiğine, anlattığına ve muayene bulgularına göre derecelendirilir. Anoskop muayenesi teşhiste daha fazla yol gösterir, teşhise yardımcı olduğu gibi o bölgede olabilecek kanser gibi başka hastalıkların da gözden kaçmasını engeller. Geçmişte parmak muayenesi (rektal tuşe) ile teşhis knulmaya çalışılırdı ama anoskop kullanımıyla daha doğru teşhis konmaktadır.
Her proktoloji uzmanı yani proktolog mutlaka hastalarına anoskopla bakıp karar verir.

 1. Derece iç hemoroit
  Hasta hemoroidleri kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz, zaman zaman kanama ve seyrek olarak şişme olur. Ağrı pek olmaz. Kanama olmadığı sürece herhangib ibr tedavi önerilmez ve uygulanmaz. Teşhisi ancak anoskopla konulabilir, parmak muayenesi ile bu teşhis konduysa doğruluğu şüphe götürür. Kanama olduğunda lazerle bir kaç dakikada basitçe tedavi edilebilir.
 2. Derece hemoroit
  Dışkılama esnasında memeler çıkar dışkılama bitiminde kendiliğinden içeri girer. Yine ciddi bir ağrı olmaz, ıkınma devam eder memelerde şişme olursa ağrıma olabilir. Tedavisi yapılmazsa zamanla ilerler. Tedavisinde en ideal uygulama lazer ve lastikle boğma yöntemleridir. Genellikle iki yöntem birlikte uygulanır.
  3. Derece iç hemoroitDışkılarken memeler dışarı çıkar ama kendiliğinden içeri geri giremez, hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır. Bazı hastalar eliyle koyamaz ve dışarda kalır. Hasta dışkılama sonrası yüz üstü yatar saatler içinde kendiliğinden girmesini bekler. Bu sebeple yatmadan önce dışkılama yapanlar da vardır.
  4. Derece iç hemoroitEn ileri seviyedir, ilaçla herhangi bir değişim olmaz. Memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz, içerdeki memelerle dışardakiler birbirine girmiştir. Bu düzeyde artık her iki çeşidin yapıları birbirine karışmıştır.

Hemoroit Tedavisi

Hastalığın dercesine göre değişmektedir, her tür tedavi seçeneğini sunan klinikten hizmet alıyorsanız sizin için en uygun tedavi yöntemini alma şansınız olur. Tedavide dereceye göre lazer, RBL (rubber band ligation- lastikle boğma), THD (memelere gelen atar damarı kökünden bağlama), longo veya klasik ameliyat yapılabilir. klasik ameliyat artık sadece 4.derecede uygulanmaktadır.
Dış hemoroidler anüse dışarıdan bakıldığında gözle rahatlıkla görülen, hasta tarafında elle hissedilen parmak ucu gibi çıkıntılardır. Nohut kadar olabildiği gibi çok büyük de olabilir.

Yazan
Proctoloji Uzmanı Op Dr Ergun Aygören

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280

30 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. murat

  mrb hocam. gaziantepten mesajı çekiyorum 17 yaşındayım bende iç basur var hocam bazı ilaçları kullanıyorum venotrex proctolog gibi fakat bittikten sonra hemen ağrı şişlik basşlıyo .lavaboya 3-4 günde bir giriyorum gitmektende çok korkuyorum büyük tuvaletim gelince yaptığım zaman çok acı çekiyorum mümkün olduğu kadarıyla kabız yapıcak yiyecek içeçeklerden uzak duruyorum fakat bir türlü uzun süreli rahtlama yaşayamıyorum bazen hiç tuvalete gitmememe rağmen yine acıyo ne olur hocam bi tavsiyede bulunun dayanamıyorum saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta hemoroid pek olmaz ayrıca hemoroidde acı seyrek görülür

 2. mustafa tuna

  mrb hocam 3 aydır ara ara makatta kaşıntı var hafifte ağrı. aile hekimine gittim doxium 500g ve kartos krem verdi kullanıyorum kaşıntı geçmedi.makat dışında herhengi birşey yok kanamada yok memede yok tavsiyeniz nedir ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doxium yarar sağlamaz
  bölgesel ürün kullanmalısınız
  bu hastalık için üretilen pruzon merhem yada kortizonlu merhemlerden birini kullanabilirsiniz.kortizonlu kullanacak olursanız kısa süre kullanmalısınız yan etkileri var bilirsiniz kortizonu

 3. Murat

  Merhaba hocam uzun zamandır iç hemoroid var önceleri fazla etkilenmiyordum şimdi tuvaletten sonra 3,4 saatte memeler içeri giriyor birde çok ağrı ve iltihaplı sıvı akıntısı oluyor ,yurumemi ,hareketlerimi ve duruş şeklim değişiyor bunun için ne yapmam lazım ilaçla tedavi olurmu önerinizi bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz 3.derece iç hemoroide benziyor,ilaçla düzelmez

 4. elçin

  dr bey uzun süredir makat problemi yaşıyordum bundan 3 yıl öncesi daha normaldi şimdi makatın dibinde bir tane çıkıntı sağ tarafındada 4 tane oldu artık dış hemoroidmi bilemiyorum tuvalete çıkmak resmen ölüm bugün cesaretimi toplayıp gittim doktora her tuvalete girişimde kan ouyor etraf doktora anlattım benden kan almalarını söyledi aldırdım sonuç kanım 14 müş anlamadığım bir şey var hiç muayene etmeden bana proctolog 30 grm ve doxium 5oo mg verdi 10 gün sonra gel dedi ilaçları içmekte tereddütlüyüm doktor bey cevap verırsenız sevınırım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endoskopi yapılsayda iyi olurdu

 5. roza

  MERHABALAR HOCAM
  hemoroit ilk olarak çatlak şeklinde başladı bir yıl gibi bir süre oldu şuanda bit tane şişlik sö konusu boyutu bazen nohut tanesi kadar olabiliyor . ne yapmam gerekir önerebileceğiniz bir ilaç varmıdır..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 6. cetin kaya

  sayın hocam,
  Sürekli sert dışkılıyorum.Çok fazla bağırsak gazım oluyor..Bağırsakta sanki gayta var gibi hissediyor ve beni rahatsız ediyor.1 yıl önce 1.derece iç hemoroid teşhisi konuldu.Tuvaletimi yaptıktan sonra makattan memeler dışarı çıkıyor bir süre sonra düzeliyor.Bu memeleri indirmek ve hemoroidin ilerlemesini azaltmak için Doxium kullanmalımıyım.Ne önerirsiniz acaba ..
  saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pek faydası olmaz ama kabızlığı düzeltirseniz şikayetiniz kalmaz

 7. burak

  Hayirli aksamlar,
  Daha once bende dis hemoroid vardi. Sicak su ve sari bir toz ile legene oturarak 4 5 gunde rahatlardim. Bu yaklasik 2011 yili gibi basima geldi. Bir ara gene basladi bu sefer baska bir doktor yirtilma var deyip tenturidiyor renginde bir ilac ve sicak suya oturmami soyledi. Yil 2013 simdi gene anus bolgemde bir agri hissediyorum, kontrol ettigimde cok buyuk bir hemoroide rastlamadim hatta eskisiyle kiyaslarsam hemoroidim yok bile diyebilirim. onlem olarak sicak suya oturuyorum. Yurumeme engel olacak kadar agrim yok, Yeni bir ise baslayacaktim engel olur diye korkuyorum. Bunun aciklamasi nedir ve Ne yapmaliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid diş çürüğü gibidir bir defa olduysa müdahale edilmeden asla geri düzelmez,sizin anlattıklarınza bakılırsa hiçbir zaman hemoroidiniz olmamış,anal hematom olmuşsunuz

 8. gulay

  Merhaba doktor bey. Yaklaşık 8 ay önce kolonoskopiyle iç hemoroid teşhisi kondu. Proctolog fitil kullandım. Yarar görmedim. 3 gün önce kabızlık arkasına tuvalete girdim. Sonrasında çok şiddetli ağrı oldu. Ele gelen birşey yok yada çok küçük farkediyorum. Tedavi için ameliyat şart mi ilaç tedavisi olmaz mi ? Doktor kaçıncı evrede olduğunu söylemedi. Ilk zamanlar çok kaniyordu. Şimdi çok nadir o da çok az şekilde kanıyor ama çok acıyor. Cevap yazarsanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız daha çok anal fissüre benziyor

 9. mert

  Merhaba Dr.Bey, geçtiğimiz yıllarda iç hemoroid problemi yaşıyordum fazla alkol tüketimi, acı besin tüketmekten ötürü.İlaç vs tedavi olmadım ve bu yılda bir kez belirtiler göstererek devam etti.Bir kaç deva kanlı tuvalete çıktım. ancak kan dağınık değil damla damla şeklinde. İki gün üst üste tuvalete çıkamadım ve üstüne uzun yola gittim sonuç yaklaşık 7-8 gündür kanama devam ediyor.Panik yapmalı mıyım? Şuan kabızlık sorunu, kaşıntı, yanma vs kalmadı ancak kanama devam ediyor. İlaç, fitil,krem gibi önerebileceğiniz tedavi yöntemi var mıdır. İş ve maddi durumdan ötürü özel bir doktora gidemiyorum, mesai saatinde de işten çıkamıyorum. İnternetden araştırdığım Hemoclin, Hemoralgine pomat, Proctolog (supozituvar) gibi merhem ve fitiller var. Bir öneri yapabilir misiniz. Saygılar
  Op. Dr. Atilla KAYA
  ncelikle anoskop muayenesiyle kanamanın sebebi bulunmalı

 10. volkan

  merhaba hocam ben 20gün önce iç hemorit ameliyatı oldum lazer yöntemi değil
  şu anki şikayetim makatda kaşıntı ve sıvı dışkı gibi akıntı geliyo bunun ilaçla tedavisi varmı. Yoksa yine ameliyatmı
  saygılar hocam…..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatı yapan doktoruna kontrol olmalısın.

 11. Arda

  Merhaba hocam bende anüsün hemen dışında 1 2 cmlik üst bölümde yani içte değil.. elimde baktığımda içinde misket gibi sert bişi var ben kıl dönmesi olabileceğini düşünüyorum ve kan anüs deliğinden gelmiyor normal deriden geliyor acaba hemroid mi kıl dönmesimi doktora gittim ama sanki baştan savar gibi hiç kontrol edilmeden ilaç verdi doxium ve procto gel.. kıl dönmesimi sizce
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
  MUayenelerimiz ücretsiz gelirsen.Anaskop ile muayene eder teşhis koyarız

 12. serkan

  Hocam iki hafta önce makat yanında şişlik oluştu ayrıca makatın sol yanında meme var.Sonra bu şişlik kendiliğinden patladı ve az miktarda iltihap boşalması oldu.Ağrım biraz azaldı fakat üç gündür makat yanındaki meme acıyor yürürken otururken zorlanıyorum.Kanama yok.Lütfen yardımcı olurmusunuz
  op.Dr.Adil Altınsoy Ankara
  İltihap boşalması cümlesi anal apse akıllara getirir antibiyotik kullanmalı fistüle dönerse ilave işlem yapılması gerekir.En iyisi muayene olmalısın

 13. ismal

  Hocam ben iki haftadır büyük abdesimi yaparken çok şiddetli ağrı var bu. Ağrı iki uç saat sürüyor doktora gittim doksin 500 ve bir fitil verdi ama geçmedi ayrıca kanama ve meme uçları yok yardımcı olursanız çok sevınırım

  1. Hemoroit Uzman

   büyük olasılıkla anal fissürünüz var.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavinizi yapabiliriz.makat hastalıklarından korunmak,daha çabuk iyileşmesini sağlamak ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. hürrem

  DAHA ÖNCE DEVLET HASTANESİNDE KOLONOSKOPİ YAPTIRDIM VE BENDE HEMOROİD OLDUĞUNU SÖYLEDİLER ÇOK ACILI BİR İŞLEMDİ TEKRAR AYNI İŞLEMİ YAPTIRMAK İSTEMİYORUM. KOLONOSKOPİ YAPTIRMADAN HEMOROİD TANISI YAPILABİLİYOR MU ?

  1. Hemoroit Uzman

   evet konulabilir
   Op.dr.Seher Şirin

 15. selin

  özel bir hastanede hemoroid tedavisi yaptırdım hemoroid bağlaması işlemi yapıldı fakat işlemden sonra ağrılarım dahada arttı yapılan bağlamanın etkisinden dolayımı dır ?

  1. Hemoroit Uzman

   evet

 16. neslihan

  bende hemoroid var ama akıntım oluyor tedavi için öncelikle akıntının geçmesimi gerekiyor ?

  1. Hemoroit Uzman

   hayır,akıntının nedeni hemoroid nedeniyle anüsün tam kapanamamsından kaynaklanıyor olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.