online randevu tedavi ücretleri

İç hemoroit

Anuse dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç hemoroid şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşırsa kanama, dışarı çıkıp makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş basur) ciddi düzeyde ağrı olur.

ic-hemoroit-ve-sebepleri

İç Hemoroit Sebepleri

 • Ayakta çalışan meslekler (cerrahlık, berberlik, öğretmenlik)
 • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
 • Fazla ve şiddetli ıkınmak, bölgeye uygulanan basınç bağ dokusunu bozar ve damarları zorlayarak genişletir.
 • Kronik kabızlık, tuvalette uzun kalınır ve ıkınılmak zorunda kalınır.
 • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal.
 • Genetik yatkınlık, burada yatkınlığın hastalığon kendisi mi yoksa tuvalet alışkanlığ mı bu çok net değildir.

İç Hemoroid hastanın hissettiğine, anlattığına ve muayene bulgularına göre derecelendirilir. Anoskop muayenesi teşhiste daha fazla yol gösterir, teşhise yardımcı olduğu gibi o bölgede olabilecek kanser gibi başka hastalıkların da gözden kaçmasını engeller. Geçmişte parmak muayenesi (rektal tuşe) ile teşhis knulmaya çalışılırdı ama anoskop kullanımıyla daha doğru teşhis konmaktadır.
Her proktoloji uzmanı yani proktolog mutlaka hastalarına anoskopla bakıp karar verir.

 1. Derece iç hemoroit
  Hasta hemoroidleri kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz, zaman zaman kanama ve seyrek olarak şişme olur. Ağrı pek olmaz. Kanama olmadığı sürece herhangib ibr tedavi önerilmez ve uygulanmaz. Teşhisi ancak anoskopla konulabilir, parmak muayenesi ile bu teşhis konduysa doğruluğu şüphe götürür. Kanama olduğunda lazerle bir kaç dakikada basitçe tedavi edilebilir.
 2. Derece hemoroit
  Dışkılama esnasında memeler çıkar dışkılama bitiminde kendiliğinden içeri girer. Yine ciddi bir ağrı olmaz, ıkınma devam eder memelerde şişme olursa ağrıma olabilir. Tedavisi yapılmazsa zamanla ilerler. Tedavisinde en ideal uygulama lazer ve lastikle boğma yöntemleridir. Genellikle iki yöntem birlikte uygulanır.
  3. Derece iç hemoroitDışkılarken memeler dışarı çıkar ama kendiliğinden içeri geri giremez, hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır. Bazı hastalar eliyle koyamaz ve dışarda kalır. Hasta dışkılama sonrası yüz üstü yatar saatler içinde kendiliğinden girmesini bekler. Bu sebeple yatmadan önce dışkılama yapanlar da vardır.
  4. Derece iç hemoroitEn ileri seviyedir, ilaçla herhangi bir değişim olmaz. Memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz, içerdeki memelerle dışardakiler birbirine girmiştir. Bu düzeyde artık her iki çeşidin yapıları birbirine karışmıştır.

Hemoroit Tedavisi

Hastalığın dercesine göre değişmektedir, her tür tedavi seçeneğini sunan klinikten hizmet alıyorsanız sizin için en uygun tedavi yöntemini alma şansınız olur. Tedavide dereceye göre lazer, RBL (rubber band ligation- lastikle boğma), THD (memelere gelen atar damarı kökünden bağlama), longo veya klasik ameliyat yapılabilir. klasik ameliyat artık sadece 4.derecede uygulanmaktadır.
Dış hemoroidler anüse dışarıdan bakıldığında gözle rahatlıkla görülen, hasta tarafında elle hissedilen parmak ucu gibi çıkıntılardır. Nohut kadar olabildiği gibi çok büyük de olabilir.

Yazan
Proctoloji Uzmanı Op Dr Ergun Aygören

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280

30 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Mehmet B

  merhaba hocam. bende aşırı miktarda gaz problemi var. yaklaşık iki ay öncesine kadar sadece akşamları oluşan kabızlık problemim de vardı ancak limon, pekmez, kayısı çayı ve yeşilçay karışımı ile kabızlık gitti ancak gaz devam ediyor. yaklaşık 5 ay önce birbirine yakın zamanlarda iki kez dışkı ile taze kan geldi. makatta meme yok ancak sert kütleler hissediyorum. tuvalet ihtuyacımı giderdikten sonra bile sanki makattan küçük küçük gaz çıkmaya devam ediyor gibi geliyor ama kesin gaz olduguna emin olamiyorum. bir doktora danıştım bunun sebebinin iç hemoroid nedeniyle makattaki kaslarin zayiflamasi olabilir dedi. sizce priblem nedir.

  1. Hemoroit Uzman

   kanama olduğu için kanamanın nednei araştırılmalı

 2. Hisiro

  Hocam merhaba 10 yıldır hemoroid li yaşıyorum, son birkaç aydır çekilmez hâlde. Önceden de kanama olurdu birkaç gün içinde geçerdi. Şimdi ise 15 gündür kabızlık ve bununla beraber kanama ve yararlar oluşmakta. Ve ağrılar oturmamami bile zorlaştırmakta. Ne önerirsiniz ve hangi evrede olabilirim.

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek yorum yapmak doğru olmaz. Daha fazla gecikmeden durumunuzu gelin değerlendirelim. Belki ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilme şansınızı kaybetmemişsinizdir. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz değerlendirilir tedaviniz yapılır. Kliniklerimizde pandemiye karşı tüm önlemleri aldık ve hastalarımızı tedavi ediyoruz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. rukiye

  merhaba
  yaklaşık bir aydır makat bölgeöde agrı var alime gelen herahgi bir şey oldadı bir hafta önceye kadar hafif oldu tuvalet temizliğini yaparken tuvalet kağıdına kan geldi kremve daflon 500 kullanıyorum ama geçmedi agrım azalır gibi oluyor yeniden başlıyor… dışta görünür bir şey yok kremi sürerken sanki içersi yara gibi acıyor

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor. ama muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.Kullandığınız ilaçlar fissür tedavisinde etkin değildir.Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.Kanama olduğu için anoskopi muayenesi geciktermeyin başka nedenlerde olabilir.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.