online randevu tedavi ücretleri

Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Kabızlığın bir çok sebebi olabilir. Bu sorunun değişmeyen en sık belirtileri karın şişliği ve ağrısıdır. Kafein, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam, fazla protein tüketimi ve herhangi bir nedenden dolayı kullanılan ilaçlar ve daha bir çok sebep bu sorunun meydana gelmesinde rol oynayabilir.

Kabızlığın tanımına kısaca baktığımızda zorlanan bağırsak hareketleri ve azalması olarak yapabiliriz. Bağırsak hareketlerinin düzeyi kişiye göre değişiklik gösterebilir.

kabizlik-neden-olur-nasil-gecer

Toplumda çoğunlukla haftada en fazla 2 ya da daha az dışkılama ihtiyacı duyulduğunda kabızlık olarak nitelendirilmektedir. Kabızlık tamamen beslenme ya da tuvalet alışkanlığından olabileceği gibi, başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir veya olmayabilir.

Kabızlığın Sebepleri

Yetersiz Su İçmek

Sindirim esnasında parçalanan gıdaların suyu bağırsaklar tarafından emilerek, geriye posa kalmaktadır.Vücudumuzda yeterince su kalmaması durumunda kabızlık meydana gelmektedir. Vücudu susuz bırakmak kabızlığın meydana gelmesinde büyük rol oynar. Vücudun susuz kalmaması için içerisinde alkol ve kafein bulunmayan sıvıları bol miktarda tüketmek gerekmektedir. Bu şekilde bağırsağa ve dışkıya su katılacağından dışkılamakta kolay olmaktadır.

Beslenme Düzeninin Bozulması

Özellikle uzun yolculukların yapıldığı zamanlarda insanların beslenme düzeni oldukça bozulmakta ve bu durum sindirim sistemine yansımaktadır. Yolculuk sırasında ve sonrasında gaz, şişkinlik ve kabızlık şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Yolda tüketilen gıdalar ve uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmak gibi sebepler kabızlığa yol açabilir. Uzun yolculuğun dışında, uzun süre çalışmak, yemek saatlerinin düzensiz olması, fast food olarak bilinen ve sindirimi zor olan gıdaların tüketilmesi de kabızlığı beraberinde getirebilmektedir.

Hareketsiz Yaşam
Hareketsiz yaşam tarzının böyle bir soruna neden sebep olduğu tam olarak bilinmese dahi, tıpta kabul edilmiş olan bir sebeptir. Hastalık ya da herhangi bir sebepten dolayı uzun süre yatmak zorunda kalan insanların hareketleri kısıtlandığından dolayı kabızlık görülmektedir. Yaşlı insanlarda da hareketsiz oldukça fazla olduğundan kabızlık sorunu çok fazla görülmektedir.

Tuvalet İhtiyacının Ertelenmesi
Bir çok insan evinden başka yerde rahat edemediği için dışkılamak istemez. İhtiyacı geldiğinde ise ertelerek eve saklar. Bu tarz geciktirmelerden dolayı bağırsaklar tembelleşerek kabızlık oluşmasına neden olabilmektedir.

Lifli Gıdaların Tüketilmemesi
Lif bağırsaklarda katı ve kuru dışkı oluşumunu engelleyen faktörlerden biridir. Lif oranları düşük fakat yağ oranları oldukça yüksek yumurta, et ya da peynir gibi gıdaları bol bir şekilde tüketiyorsanız sindirim sisteminizin yavaşlamasına sebep olabilirsiniz. Bu şekilde beslenme alışkanlığı olan insanların bu yiyeceklerin yanında bezelye, brokoli, havuç ya da yeşil salata gibi gıdaları da tüketmesi gerekmektedir.

Depresyon
Depresyon durumunda olan bir kişinin vücudu normalde daha yavaş işleyebilmektedir. Bu yavaşlığa bağırsak hareketleri de dahil olur. Bu yavaşlama ile beraber kabızlık sorunu oluşabileceği gibi, depresyondan dolayı antidepresan kullanımıyla da görülebilir.

Stres
Stresli olan insanlar maalesef sağlıklarına çok az dikkat etmekte ve sağlıksız beslenmektedirler. Vücudun stres altında olmasıyla birlikte hormonlarda ve sinir sisteminde meydana gelen sinyaller sindirim sistemini de olumsuz yönde etkilediğinden kabızlık sorununa imkan verebilmektedir.

İlaçlar
Herhangi bir sorun ya da hastalıktan dolayı kullanılmakta olan ilaçlar kabızlık sorununa sebep olabilmektedir.

Hamilelik
Gebelik döneminde hormonal değişiklikler yaşayan anne adayları aynı zaman da rahmin bağırsaklara uyguladığı baskı sonucunda kabızlık yaşayabilirler.

Kabızlık Nasıl Geçer ?

– Gün içinde 2 litre civarında su tüketilmelidir.
– 3 öğün boyunca fazla yemek yerine, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler 4-5 öğür şeklinde tüketilebilr.
– Hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü hareketsiz yaşam sindirim sisteminin yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Eğer işiniz gereği hareketsiz kalmanız gerekiyorsa iş çıkışında en az 30 dakika kadar yürüyüş yapmanız fayda sağlayacaktır.
– Dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde ertelemeden yapmanız gerekmektedir. İhtiyacını yalnızca evde yapmak isteyen ve dışarıda geldiğinde eve erteleyen kişilerin bağırsaklarında meydana gelen tembelleşme kabızlığa yol açabilmektedir. Ya da dışkılama ihtiyacının kahvaltıdan sonra yapılması alışkanlık haline getirilirse ertelemek gibi bir gereksinime de ihtiyaç duyulmayacaktır.
– Bağırsakların çalışmasına yardımcı olacan posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Posalı yiyeceklere örnek olarak;

Sebzeler ; taze fasulye, salatalık, kabak, lahana, havuç gibi..
Meyveler ; Kayısı, armut, elma ve incir gibi..
Bakliyatlar ; Mercimek, fasulye, nohut gibi..
Kepek; En iyi ve yoğun posadır diyebiliriz çünkü yukarıda sayılanlar fazla su tutmazken kepek ağırlığının 3-4 katı kadar su tutar.

– Doğal ve posa içeren meyve sularını tercih edin. Elma ya da armutun suyunu sıkıkın ve süzmeden tüketin. Posa içermeyen meyve suları şeker içerdiğinden dolayı kabızlığın artmasına sebep olmaktadır.
– Kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Kepek ekmeği yerine yalnızca kepeğin süt, çorba ya da yoğurt içerisine karıştırılarak tüketilmesi de kabızlığın giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.
– Kırmızı et, hazır yemek, kızartma veya paket gıdalar uzak durulması gereken besinlerdir.
– Pirinçsiz yalnız olarak hazırlanan pırasa bağırsakların çalışmasına oldukça yardımcı olan bir sebzedir.

Kabızlığa Kesin Çözüm

Yukarıdaki önlemlerle yeterli düzelme sağlanamadıysa daha agresif yaklaşılması gerekir.
Şunu unutmamalısınız, bağırsağın motoru içindeki dışkı miktarı yani posa miktarıdır, posayı artırdığınız ölçüde hareket artar.
İri taneli kepek alın, internette 5 kg lık paketler halinde 20-30 TL ye kapınıza kadr teslim ediliyor.
Kepekle krep, tavada ekmek, kek gibi gıdalar hazılayıp her öğünde bunları tüketin. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız veya yetersiz kalıyorsa.
Her akşam bir su bardağı kepeği ayran, çorba, süt veya yoğurt gibi gıdalara karıştırarak tüketin.
Bu miktar yetersiz kaldıysa yani kabızlığınız hala devam ediyorsa sabah bir bardak, akşam bir bardak tüketin.
Hala düzelmediyse miktarı giderek artırabilirsiniz, gerekirse sabah 2 akşam iki su bardağı yiyebilirsiniz, hatta daha fazla da yiyebilirsiniz ama şunu bilmelisiniz sonuçta mutlaka kabızlığınız çözülecektir.
Size yeten dozu bulduktan sonra bunu 2 ay boyunca sürdürürseniz bağırsaklarınızı eğitmiş olursunuz ve giderek azaltabilirsiniz. Azaltma işlemini de yine basamaklar halinde yapmalı, dışkı sertliği rahatsız edici düzeye geldiği dozlarda tutmalısınız.

Hemoroit Kabızlık İlişkisi

Hemoroit oluşumunda en önemli etken tuvalette kalış süresi ve bu süre zarfında uygulanan ıkınma şiddetidir.

kabizlik-ve-hemoroid-basur

Normalde dışkılama eyleminde kişinin aktif bir şekilde ıkınmasına çok gerek olmaz.Macun kıvamında dışkı barsağın kasılmasıyla eş zamanlı olarak anüsün genişlemesi sonucu dışarı atılır.Kabızlık halinde dışkı barsak tarafından daha zor itilir ve anüsün genişleme miktarı dışkının pasif bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayamaz ve kişinin karın kaslarını kasıp ıkınması gerekir.Bu ıkınmanın şiddeti dışkının sertliğine paralel olarak arttırılır.Şiddetli ıkınma anüs civarındaki bağ dokusunun zayıflamasına ve bağ dokusu zayıflamasıda toplar damarlarda genişlemeye sebep olur,ıkınmanın diğer bir etkiside toplar damarlarla atar damarlar arasında direk geçişler oluşturmasıdır bu geçişlerde toplar damar basıncında artışa sebep olur.Toplar damardaki bu basınç artışı zamanla damarın genişleyerek varis halini almasına yani hemoroit oluşmasına sebep olur.

Kabızlığın çözümü hemoroitten korunmanın veya tedavi sonrası tekrarından korunmanın en etkili yoludur.Kabızlığın çüzümü barsağın içindeki dışkı miktarını artımakla mümkündür. Barsak içi dolduğu ölçüde daha iyi çalışır.barsağın içini doldurmanın en iyi yolu posalı gıda tüketmektir.

Kabızlığın çözümü için:Sebze,meyve çok tüketilmeli,mümkün olan her öğünde kepekli ekmek yenmeli,yeterli gelmiyorsa günde bir su bardağı kepek ayran veya benzer bir sıvı ile karıştırılıp tüketilmeli,akşamları kayısı veya kayısı kurusu yenmelidir.Dışkılama mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tercihen kahvaltı sonrası yapılmalıdır.Kabızlığın bu şekilde çözülüp 2-3 ay devam edilmesi kabızlığı kalıcı olarak düzeltebilir.İlaçlarla ve çeşitli bitki çaylarıyla çözülen kabızlık bu tür ürünlerin alınmadığ gün aynen eskisi gibi ortaya çıkar.

Kabızlığın sebeplerinden biride dışkılama ihtiyacının ertelenmesidir.Özellikle evi dışında tuvalete gitmeyi sevmeyenlerde önemli sorundur.Gün içinde gelen ihtiyacın akşama ertelenmesi barsağın son kısmında uzun kalan dışkının sertleşmesine sebep olur bunun için dışkılama ihtiyacı mümkün olduğunca ertelenmemesi doğru yaklaşımdır.

5 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. neslihan

  hocam 89 yaşındaki babamda hemoroid var fakat babam böbrek hastası haftada 3 kez diyalize giriyor. babama yapılacak işlemin herhangi bir artı ararı olur mu şimdiden teşekkürler.

  1. Hemoroit Uzman

   muayene ile tedavi yöntemini belirledikten sonra nefrologunuzdan onay alırız
   Op.dr.Atilla Kaya

 2. mehmet

  hocam bende hemoroid var 3. derece olduğunu söylediler ve dışarı memeler çıkıyr. dışarı çıkan memelerin alınma durumu var mıdır ve alındıktan sonra tekrar dışarı çıkar mı ?
  Op.Dr.ergun Aygören
  tedavi edilebilir.tedaviden sonra dışarı çıkmaz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 3. harun

  hocam bende hemoroid var. 3. derece olduğunu söylediler. ameliyatsız bir tedavi istiyorum ameliyatsız tedavi her derece için geçerlimidir ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  1.derece IRC (infra red coagülasyon)(halk arası lazer) 2. derece Lastikle boğma.3. derece IDL(hemoroid içine fiberoptik kablo ile girip damarların kurutulması)ağrısızdır.Birde hemoroidi besleyen damarın dopler ile bulunup baglanması esasına dayanan THD yöntemidir 4. derece çeşitli teknik aletlerle yapılan ameliyatlardır

 4. BARIŞ

  HOCAM BEN DAHA ÖNCE HEMOROİD TEDAVİSİ OLDUM. ŞUAN HAMİLEYİM TEKRAR OLMASININ BİR SAKINCASI VAR MIDIR ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Ameliyat gibi girişimsel işlemler risklidir .Ayına göre tibbi tedavi uygundur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.