online randevu tedavi ücretleri

Klasik Hemoroit Ameliyatı

İlk defa tarif eden cerrahın adını taşıyan veya yöntemi çağrıştıran isimle anılan birçok ameliyat türü (milligan morgan, reclus vs) vardır.

klasik-hemoroid-ameliyati

KLASİK CERRAHİ YÖNTEM:

Yapılan ameliyatlarda amaç aynıdır “yıpranmış ve fazlalık dokuları uzaklaştırıp aynen eskisi gibi olmasını sağlamak”. Ameliyatta meme yapmış iç hemoroidler dış kısımdaki memeleride içerecek şekilde keserek alınır.Alınan yerdeki açıklık dikilerek kapatılır veya kendi haline kapanması için açık bırakılır.Ameliyattta dokuyu kesmek esastır.Kesme işleminde değişik teknolojiler kullanılmaktadır.

-Neşter(bistüri)
-Lazer (ışık kesme amaçlı kullanılır)
-Radyofrekans – radyosurgery (kesme işlemi radyo dalgalarıyla gerçekleştirilir)
-Elektrokoter(elektrik arkının oluşturduğu ısı enerjisiyle kesme)

Kullanılan teknolojinin birbirlerine önemli bir üstünlükleri yoktur.Laser ve radyofrekansta ağrı biraz daha azdır ama dokuda yanık olduğundan iyileşme süresi uzun olabilir,neşter dışındakilerin ameliyat süresi biraz daha kısadır.Genel veya lokal(bölgesel) uyuşturmayla yapılır.

AVANTAJLARI:
– Her derecedeki hemoroid tedavisi yapılabilir.
– Dış basur, iç basur ayrı ayrı veya birlikte tedavi edilebilir.
– Eşlik eden başka hastalık (fissür,fistül vs) aynı anda tedavi edilebilir.
– Anüs basıncı yüksekse tekrarlama eğilimini azaltmak için düşürülebilir.
– Eşlik eden makat sarkması fazlaysa aynı operasyonla düzelmiş olur.

DEZAVANTAJLARI:
– Ameliyat sonrası ağrı fazladır.
– Kanama ihtimali vardır.
– Enfeksiyon ihtimali vardır.
– Kaslar kesilirse(yanlışlıkla) gaz ve dışkı tutamama olabilir.
– Çok fazla alınırsa makat darlığı gelişebilir.
– Narkozla yapıldığında narkoz riski vardır.
– Yoğun çalışıldığında makatta ıslaklık hissi kalır.

TEKNOLOJİ İLE YAPILAN KLASİK HEMOROİD AMELİYATLARI:

PLAZMAKİNETİK-LİGASURE İLE HEMOROİD AMELİYATI

Klasik ameliyatta kullanılan neşter yerine kesilecek yeri yaktıktan sonra keserek yapılan ameliyattır.Kesilecek doku önce yakıldığı için daha az kanama olur.Normal basur ameliyatına önemli bir üstünlüğü yoktur.

AVANTAJLARI:
– Daha az kanama olur
– Ağrı biraz daha az olur
– İleri derece iç ve dış hemoroidlerde kullanılabilir
– Ameliyat süresi daha kısadır

DEZAVANTAJLARI:
– Normal ameliyatın tüm dezavantajları bu yöntemdede görülebilir
– Kullanılan alet tek kullanımlık olduğundan pahalı bir tedavidir
– Yanma sebebiyle ameliyat sonrası geçici şişlik belirgin olabilir
– Oluşan yanık gelecekte makat darlığına sebep olabilir

Op.Dr.Atilla KAYA
www.ideaklinik.com

Ayrıntılı bilgi için
https://www.hemoroidklinigi.com
www.basur-tedavisi.com
www.basurklinigi.com

384 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. erdal.gümüşyay

  sayın.hocam.saygılar.benim.sorunum.basur.beni.huzursuz.ediyor.sürekli.kanama.oluyor.lütven.bana.yardımcı.olunuz.çaresi.nedir.çok.rahatsızım.vandan.arıyorum.saygılarmı.sunarım

 2. admin

  Merhaba Erdal bey
  Öncelikle teşhis koydurup hastalığınızın ne olduğundan emin olmalısınız.Muayenenizde size nasıl bir tedavi yapılacağı bildirilecektir.Kliniğimiz istanbulda gelebilirseniz gereken teknolojiyle en iyi şekilde tedaviniz yapılır.

 3. esat

  Merhaba sayın hocam.Ben 21 yaşında bir gencim yaklaşık 7 senedir hemoroid hastasıyım.Özel bir hastahane de muayene oldum.Klasik Ameliyat olmam önerildi fakat okul vb. nedenlerle ihmal ettik.Şimdi ise ben lazer ile tedavi olmak istiyorum fakat 10 yıl sonra hastalığın yenileme riski olduğu söyleniyor.Ne yapmam gerekiyor benim ki dış hemoroid lazer tedavi süresi ne kadardır.ve istiraat süresi nedir lütfen yardımcı olun saygılar…

 4. admin

  Merhaba Esat bey
  Hastalığınızın hangi yöntemle tedavi edilebilecepğini belirleyen şey düzeyidir(tabiki teknolojilerin olduğu klinikte)bu muayene sonucu belirlenir.Tekrar etme ihtimali her yöntemde var ama şunu biliyoruz tekrar eden hastalar genelde tuvalet alışkanlığını düzenlemeyen hastalardır.Kabızlığı engeller ve tuvalette çok ıkınmazsanız tekrarlamaz. Dış hemoroid tedavisi lazerle olmaz,istirahat süresi uygulanacak tedavi şekline bağlı olarak 3-10 gün arasında değişiyor.

 5. sevil

  sayın hocam ben 15 yıldır hemoroid hastasıyım dış hemoroid ligasure yöntemiyle olursa nasıl olur normal amelıyatmı olmam gerekoyor bilgilendirirsenız sevinirim

 6. admin

  Merhaba sevil
  Normal ameliyat dediğiniz keserek almaktır ve ligasure de kesme tekniğidir yani normal ameliyattır ve dış hemoroid tedavisinde kullanılır.

 7. dilek

  selam sayın Esat bey,annem 62 yaşında senelerdir hemoroid ağrısı çekti,artık dayanılmaz bir hal alınca,üç ay önce özel bir hastanede ameliyat oldu,ancak ameliyat sonrası kanaması dinmiyor,her tuvalet sonrası ağrılı kanama oluyor,onun için endişe ediyorum,çok kan kaybettiği için başı dönüyor,annem şeker hastası,bu durumda sık kontröle götürüyoruz,doktor geçer deyip gönderiyor,yardımcı olursanız çok sevinirim,ne yapmamız gerektiği konusunda,şimdiden teşekkürler,

 8. admin

  Merhaba Dilek hanım
  Hemoroid ameliyatından 3 ay sonra genellikle tam düzelme olur seyrek olarak uzayabilir bence bir başka cerrahın fikrini almanız daha akıllıca olur

 9. oguz

  merhabalar sayin uzmanim .ben almanyada 5.ocak.2009 da ameliyat oldum 15 gun önce .dis hemoroitimvardi.kanamam durdu fakatsiksik halan daha pis bir kac damla su ,istem disi gaz cikartma ani tuvalet ihtiyaci duyu yorum. wc ye evin icinde zor yetisiyorum. bu kalicimidir sizce? ameliyatim olumsuzmu olmustur? vede halaen daha oturdugumda acim var . aydinlatirsaniz sevinirim. saygilarimla.

 10. admin

  Merhaba Oğuz bey
  bahsettiğiniz şikayetleri ameliyat sondarsı görebiliyoruz sabırlı olun doku kendini toparladıkça düzelir 2-3 ay içinde birşeyiniz kalmaz

 11. Rıza

  bu illet sorun benim başıma üniversitede geldi ve halende acısını çekiyorum ayda bi kere acı çektiriyor ve kanama oluyor.kenarları sanki şişiyor 3 saat sonra ne ağrı ne başka bir şey sadece wc ye büyük tuvalet için gitmekten korkar oldum istem dışı gaz ve ani tuvalet ihtiyacı bende de oluyor.Ne yapmam lazım yeriniz istanbulda ise hemen gelem

 12. admin

  Merhaba Rıza
  Anladığım kadarıyla fazla ıkındığında bir miktar dışarı çıkma ve makatt tarafından sıkıştırılarak ağrı oluyor sıkışma geçtiğinde rahatlıyorsunuz.Bunun en iyi çözümü tuvalette kalış sürenizi kısaltmak ve bu süre boyunca ıkınma mşiddetini azaltmak tabi bunlar içinde kabızlık sorunu çözmelisiniz. Kontrolsüz gaz çıkışını bunla izah etmek zor makat basıncını değerlendirmek lazım.

 13. derya

  ben 42 yaşında bi bayanım evliyim.20yıldır basur rahatsızlığım var fakat bu yıl ağrılarım daha fazla kanamam çok fazla oluyo ve memeler gittikçe çoğalıo doktora gittim içe doğru ilerleme başlamış ameliyat dediler.fakat ameliyattan korkuyorum ve daha iyi bi sonuç alabilirmiyim ameliyattan sonra öğrenebilirmiyim.şimdiden teşekkürler…

 14. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba Derya Hanım
  Doğrusu klasik cerrahi biraz ağrılıdır eğer uygunsa laserle tedavi daha az ağrılı olur onu araştırmalısınız.

 15. irfan

  merhaba. iki yıl önce bir kanlamayla farkettim ve küçük miktarlarda şişiklik var. o günden beri hiçbir şekilde kanamam veya ağrım olmadı, ama şişiklşik hala var.bazen büyüyor bazen küçülüyor. ilaçla tedavi mümkünmü? ayrıca hangi ilaçı öneririsiniz?

 16. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba İrfan Bey
  Elinizle farkettiğinize göre dış hemoroidinz var demektir ve ilaçlarla hiçbir değişiklik sağlayamazsınız,zaman zaman olan şişlik için kabız kalmamalısınız.

 17. orkun

  merhaba hocam ben yaklasık 12 yıl once homoreytten amelıyat olmustum ve saglıgıma kavusmustum ancak bu hastalık 3 yıl önce tekrarladı ve 10 gün önce yine amelıyat oldum şu anda agrı olmamasına ragmen her wc ye gittigimde amelıyattan önceki durumuma göre daha fazla ve daha sıklıkla kanama oluyor acaba ne yapmalıyım bu kanamalar ne kadar daha sürer? yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 18. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Merhaba orkun
  Ameliyattan sonra bir kaç hafta kanama olabilir bu süre dokunun toparlanma sürecidir abartılı kanama varsa doktorunuzla görüşün ama azsa önemsemeyin.

 19. bıktım yahu

  merhaba hocam ben bu illeti yaklasık 5 yıldır cekiyorum ve kanama oluyor.bazan vc ye gittiğimde ağrısız kanıyor ve damla olarak kanıyor.normal yasamda ise iç camasırımda kan oluyor.makkata birtane meme var ve meme harici siskin ler bir kere doktora gitmistim o zaman meme yoktu ama sisiyordu kanama vardı muayene oldum bana meme cıkınca gel dedive bende biraz alaycı olduğunu düsünerek gitmedim.bana yardımcı olursanız sevinirim

 20. admin

  Dr.Atilla KAYA
  Anlattıklarınız iç hemoroid kanamasını düşündürüyor tabiki yeni şey eklendiyse tekrar görünmenizdir.Sizinki düzeyde bir hemoroid lazerle ayaktan tedavi edilebilir daha fazla ilerleyip ameliyat düzeyine gelmemesi için tedavi olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017