online randevu tedavi ücretleri

Makatta Kanama Nedenleri

Makattan kanama sebepleri ve kanamayi tetikleyen hastalıklar ve makat kanamasına neden olan durumlar yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

makatta-kanama

Makattan Kanama

Makattan kanama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanamanın sebebi olabilmektedir. Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar, 10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanamalar vişne çürüğü – zift arası renkte olur. Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makatta Kanama Neden Olur

Anüs ve barsak polipleri
Seyrek sebeplerdendir, barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanamaya neden olabilir. Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

Kolitis ülseroza
Ülseratif kolit de denir. En seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir. Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri
En tehlikeli ve öldürücü sebeptir, tehlikeli ve öldürücü olduğu için diğer hastalıklarla karıştırmak hayati önemi olan zaman kaybına neden olabilir. Değişik düzeyde kanamaya neden olabilir, teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur. Ne yazık ki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geciktirilebilmektedir.

Anal ragad
Küçük çatlaklardır ama önemsizdir, çok yüseysel sıyrık gibi de değelendirilebilir. Daha çok peçeteye bulaşma şeklinde kan görülür.

Makat çatlağı (anal fissür)
Kanamaların sık görülen sebeplerindendir ama ciddi kanamaya neden olmaz, daha çok peçeteyi kirletecek şekilde olur. Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı, dışkılamadan sonra saatlerce devam eden ağrı daha ön plandadır. Ağrı dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Hemoroid (basur)
En sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür. Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir. Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşım, boşa kan kabıdır. İlaçla düzelme ihtimali çok düşüktür. Kanamanın şiddeti çok fazla değilse kabızlık engellenir ve de tuvalette fazla ıkınılmazsa ek tedaviye gerek kalmadan durabilir.

Kondilom (siğil)
Seyrek sebeplerdendir. Kondilom yaygın olsa da kanaması seyrektir. Deriden karnabahar gibi değişik büyüklüklerde çıkıntılar şeklindedir. İnce sapla deriye bağlıdır. Bu ince saptan kopunca koptuğu yerde kanamaya neden olbilir. Bulaşıcı olduğu için bir an önce tedavisi yapılmalıdır.

Makattan kan geldiğinde sebepten emin olunmalıdır. Her zaman kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülmeli ve kanamanın sebebi buluna kadar araştırma yapılmalıdır. Kanamanın en doğru yolu endoskopi yapılmasıdır. Zahmetsiz olarak yapılabilen kolonoskopi makattan olan kanamaları % 100 yakın ihtimalle teşhis etmeye yarar.
Kanamaların en sık sebebi basurlardır ancak bağırsak kanseri olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Eskiden olduğu gibi parmak muayenesi ile yetinilmemeli her hastaya mutlaka anoskop muayenesi yapılmalıdır.
Türkiyenin en yaygın proktoloji merkezi İdea Kliniğin her şubesinde her hastaya anoskop muayenesi yapılır, anoskop için ayrıca ücret alınmaz.

Makatta Kanama Nasıl Geçer

Tabi ki bütün kanamalarda olduğu gibi temel sorunun çözülmesi gerekir. Asıl hastalık çözülünceye kadar şunlara dikkat edilirse kanamanın şiddetinin azalması veya tamamen durması beklenir;
Kabız kalınmamalı
Dışkılarken fazla ıkınılmamalı
Tuvalette uzun süre kalınmamalı
Ikınmaya neden oluyorsa acı yenmemeli
kanama dursa da sebebinin ne olduğun emin oluncaya kadar araştırma yapılmalı, anoskopi veya kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemleri yaptırılmalıdır.

Makat Kanaması Tehlikelimidir?

Aslında bütün kanamalar az veya çok tehlikelidir ama bazı kanamaların sebebi çok tehlikelidir.  Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi bunların bir kısmı kötü huylu tümör yani kanserden kaynaklanmaktadır ve en kısa sürede teşhisin kesinleştirilip tedaviye başlanması gerekir.

44 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. mustafa ulusoy

  altmdan cok az 6 ayda veya yılda bir kan gelmekteeir
  ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endoskopi yaptırmalısınız

 2. hakan polat

  benım makat kısmımda et cıktı neye benzedıgı bellı degıl sızce ne olabılır ve hangı bolume gıtmem gerekır en kısa zaman bılgılendırırsenız cok sevınırım tesekur ederım kolay gelsın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahla görüşmelisiniz

 3. Aynur

  makat darligi lazerle tedavi edilebilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır tek tedavisi ameliyattır

 4. Fadime

  20 sene önce hemoraitten amaliyat oldum. Ama şimdi tekrar kanamaya başladı. Genel Cerraha gittim. Kolonoskopi yaptırdım ancak bişey çıkmadı. Hala kanamalarım devam ediyo. Sizce ne yapmalıyım ?
  Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kolonoskopi yaptırın

 5. SAMET

  merhaba,Adım samet 20 yasındayım.3 gün önce anladıgım,makatımda bi şişlik vardı otururken kalkerken sızlıyodu bir gün sonra doktora gittim,hemen amelıyat olmalısın dedi,bende hemen olamam dedım ramazandan ve işimden dolayı,doktor amelıyatı aksatmamamı söyledi.1 kutu antıbıyotık hap yazdı .1-2 güne kanama yapar ozaman gel dedi,simdi kanamaya basladı.ne yapmam gerek.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapacak bir şey kalmamış düzelmesini bekleyeceksiniz.

 6. seyda

  hocam eşimin bir kaç gün önce makatında çok şiddetli ağrısı vardı bu gün yoğun bir şekilde açık renkli bir kanaması oldu bunun sebebi nedir kötü bir sonuç veririmi çok endişeleniyorum lütfen bir şey söyleyin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her kanama ciddi sorundan kaynaklanıyor olabilir endoskopi olmalı

 7. gurbet

  mrba tuvalate çıkarken makatımda kanama oluyo ne yapmam lazım bi tehlikesi var mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir
  endoskopi yaptırmalısınız

 8. bilinmeyen

  Benim bir kac kere olan makatta kan gelmesi oldu ama bu sadece bir kac gun surdu ve damla damla geliyordu yine ayni oldu ne yapmam gerekir? Cok az yakiyor ve migdem bosalmis gibi oluyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa endoskopi yaptırmak gerekir

 9. bilinmeyen

  Kanama sadece tualete ikn bir kac damla var.. eger kanama bir kac gun daha surup sonra artik olmuyorsa yine endoskopi yapmak lazim mi? Bir tehlikesi varmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapılmalı

 10. eyüp özkan

  DAHA ONCE DOKTORA GITTIĞİMDE 3.KADEME BASUR OLDUĞUNU SOYLEDE YENIDEN BAŞLADI VE KANAMA OLUYORUM KANAMAM DURDU SADECE VC GITTIĞİMDE KILOTUMDA KAN OLUYOR NE YAPMALİYIM HOCAM TEŞEKKURLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeterince ilerlemiş 4.derece olmadan tedavi olun

 11. yağmur

  makatımda kanam var ötudumzaman sanki birşeyle kesiyolargibi kanam çok ölüyor bir senediölüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan kanama tehlikeli olabilir anoskop muayenesi gerekir

 12. eda

  10 gun once dusuk yaptim ve dun iliskiye girdim ertesi gecede kan gelemeye basladi bunub sebebi NE,olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın nerden olduğunu yazmamışsın.

 13. Serhat

  Sayın hocam Gectımız mayıs ayında hemoroidten ameliyat oldum ama kanamalar ara ara devam etmekte gittigim doktor ameliyat yerinin catladıgı soyluyor ne yapmalıyım ve unutmadan kanama bugunde gerceklesti kan rengi vişne renginde oludu ne yapmalıyım tsekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çatlak varsa şiddetli ağrı olması lazım,o zaman botox uyguluyoruz.

 14. zeynep

  Mrb oglum 7 yasinda surekli makatta kasinti var diyor bu arda vermazol kullandik ilac bittikten sonra tuvalete cikinca kanama oluyor ne yapmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu yaş gurubu hastalıkları konusunda eğitimimiz olmadığı için çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 15. uğur

  hocam benim tuvalete çıktığım da az kanar sonra sonra dururdu demir ilacı kullandım kabızlık yaptı birden hemoroid çıktı yeniden ve tuvalletten çıktıktan 1 saat sonra bakıyorum ki iç çamaşırım aşırı derecede kan olmuş ve makattım ayaktayken çok ağrı yapıyor şişlik oluyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir an önce muayene ve kesin tanı ile tedavinin düzenlenmesi lazım

 16. Aysun

  İki gündür kanamam makatımda ne yapmam laz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip sebebini bulmak lazım.

 17. Ayse

  Kızımın makat kisminda buyuk abdestini yaptigi zaman kan geliyodu.bu daha oncede oluyodu ama gecmisti simdi yine oldu ne yapmam lazim .tehlikesi varmidir.
  Op Dr Atilla Kaya
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 18. Yüksel

  Hocam 2 aydır makadımdan kan geliyor karnımda davul gibi halsizlikde var sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ve gerekli tetkiklerin yapılıp kesin tanı konması lazım.

 19. seda

  hocaam iyi günler bende hemoroid var ve işlem görmeden ilaçla tedavi görmek istiyorum böyle bir durum söz konusumudur ?
  Op Dr Demet Ağras
  ilaçla hemoroid tedavi edilemez ancak şikayetleriniz geriler,

 20. sevil

  hocam bende hemoroid var ama akıntım oluyor. tedavi için öncelikle akıntının giderilmesimi gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beklemeye gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni