online randevu tedavi ücretleri

Makatta Kanama Nedenleri

Makattan kanama sebepleri ve kanamayi tetikleyen hastalıklar ve makat kanamasına neden olan durumlar yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

makatta-kanama

Makattan Kanama

Makattan kanama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanamanın sebebi olabilmektedir. Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar, 10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanamalar vişne çürüğü – zift arası renkte olur. Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makatta Kanama Neden Olur

Anüs ve barsak polipleri
Seyrek sebeplerdendir, barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanamaya neden olabilir. Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

Kolitis ülseroza
Ülseratif kolit de denir. En seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir. Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri
En tehlikeli ve öldürücü sebeptir, tehlikeli ve öldürücü olduğu için diğer hastalıklarla karıştırmak hayati önemi olan zaman kaybına neden olabilir. Değişik düzeyde kanamaya neden olabilir, teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur. Ne yazık ki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geciktirilebilmektedir.

Anal ragad
Küçük çatlaklardır ama önemsizdir, çok yüseysel sıyrık gibi de değelendirilebilir. Daha çok peçeteye bulaşma şeklinde kan görülür.

Makat çatlağı (anal fissür)
Kanamaların sık görülen sebeplerindendir ama ciddi kanamaya neden olmaz, daha çok peçeteyi kirletecek şekilde olur. Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı, dışkılamadan sonra saatlerce devam eden ağrı daha ön plandadır. Ağrı dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Hemoroid (basur)
En sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür. Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir. Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşım, boşa kan kabıdır. İlaçla düzelme ihtimali çok düşüktür. Kanamanın şiddeti çok fazla değilse kabızlık engellenir ve de tuvalette fazla ıkınılmazsa ek tedaviye gerek kalmadan durabilir.

Kondilom (siğil)
Seyrek sebeplerdendir. Kondilom yaygın olsa da kanaması seyrektir. Deriden karnabahar gibi değişik büyüklüklerde çıkıntılar şeklindedir. İnce sapla deriye bağlıdır. Bu ince saptan kopunca koptuğu yerde kanamaya neden olbilir. Bulaşıcı olduğu için bir an önce tedavisi yapılmalıdır.

Makattan kan geldiğinde sebepten emin olunmalıdır. Her zaman kötü huylu bir tümör olabileceği düşünülmeli ve kanamanın sebebi buluna kadar araştırma yapılmalıdır. Kanamanın en doğru yolu endoskopi yapılmasıdır. Zahmetsiz olarak yapılabilen kolonoskopi makattan olan kanamaları % 100 yakın ihtimalle teşhis etmeye yarar.
Kanamaların en sık sebebi basurlardır ancak bağırsak kanseri olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Eskiden olduğu gibi parmak muayenesi ile yetinilmemeli her hastaya mutlaka anoskop muayenesi yapılmalıdır.
Türkiyenin en yaygın proktoloji merkezi İdea Kliniğin her şubesinde her hastaya anoskop muayenesi yapılır, anoskop için ayrıca ücret alınmaz.

Makatta Kanama Nasıl Geçer

Tabi ki bütün kanamalarda olduğu gibi temel sorunun çözülmesi gerekir. Asıl hastalık çözülünceye kadar şunlara dikkat edilirse kanamanın şiddetinin azalması veya tamamen durması beklenir;
Kabız kalınmamalı
Dışkılarken fazla ıkınılmamalı
Tuvalette uzun süre kalınmamalı
Ikınmaya neden oluyorsa acı yenmemeli
kanama dursa da sebebinin ne olduğun emin oluncaya kadar araştırma yapılmalı, anoskopi veya kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemleri yaptırılmalıdır.

Makat Kanaması Tehlikelimidir?

Aslında bütün kanamalar az veya çok tehlikelidir ama bazı kanamaların sebebi çok tehlikelidir.  Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi bunların bir kısmı kötü huylu tümör yani kanserden kaynaklanmaktadır ve en kısa sürede teşhisin kesinleştirilip tedaviye başlanması gerekir.

44 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. şahin

  hemoroid tedavilerinde anestezi kullanmadan işlem yapılıyormu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet bazı girişimsel yöntemlerde anestezi gerekmez.

 2. osman

  bende fisül olduğunu söylediler ben hemoorid olduğunu düşünüyorum. nasıl anlarız ?
  Op Dr Seher Şirin
  muayene ile anlarız

 3. sarp

  hemoroid tedavisinde kullanılan lazerin hamileliğe bir zararı olur mu ?
  Op Dr Demet ağras
  zararı yoktur fakat gebelikte hemoroid tedavisi yapılmaz

 4. asene

  hemoroid tanısı için kolonoskopi gerekir mi ? ve kliniğinizde yapılıyor mu ?
  Op Dr Ergun Aygören
  kolonoskopi gerekmez.hemoroid için anoskopi muayenesi yeterlidir

 5. emre

  hocam iyi günler hemoroid tedavilerinde anestezi kullanıyormuusunuz ?
  Op Dr Atilla Kaya
  gerekirse yapılır

 6. ayşe

  hemoroid tedavilerinde lastikle boğma yöntemi uyguladığınızı öğrendim. o lastik beni daha sonra rahatsız edermi ?
  Op Dr seher Şirin
  RBL işlemnde kullanılan lastik bir süre sonra düşer

 7. barış

  hocam lazerle hemoroid tedsvisinde lazer her hastaya uygulanabilir mi ? ağrı oluyor mu ve işlemden kaç gün sonra işe başlarım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroidin derecesine göre yöntem tercih edilir,birkaç günde işe başlanabilir.

 8. taner

  bende hemoroid var ama akıntı oluyor tedavi için mncelikle akıntının giderilmesimi gerekiyor ?
  Op Dr Seher Şirin
  hayır muayene ile değerlendirilmeli

 9. damla

  hemoroid tedavilerinde anestezi kullanmadan işlem yapılıyor mu ?
  Op. Dr. Atilla KAYA
  yapılabilir

 10. selçuk

  hocam bende hemoroid var. ama akıntım oluyor. tedavi için öncelikle akıntının giderilmesimi gerekiyor ?
  Op. Dr. Atilla KAYA
  hayır tedavi edilebilir

 11. Recep

  Hocam 17 yaşındayım 1 aydır kaşıntı var ve ilk fark ettiğimde makatta kanama vardı sebebini yazarmısınız teşekkürler

  1. Hemoroit Uzman

   anal fissür olabilir..kanama ve kaşıntı makat hastalıklarının ortak belirtilerindendir bu nedenle muayene olmalısınız.kanama olduğu için geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız
   Op.Dr.seher Şirin

 12. FATMA

  Hocam 3 sefer uzun ara ile hemoroıt ameliyatı oldum evre 4 diyorlar şimdi ilkdefa kanama oldu ne yapmalıyım cevap verirseniz sevinirim yaşım 62

  1. Hemoroit Uzman

   gelirseniz muayene ile değerlendirip,laser,RBL,THD hangi yöntem uygunsa o yöntemle tedavi edebiliriz
   Op. Dr. Atilla KAYA

 13. Gamze

  Merhabalar. Bir aydir pembemsi bir damla makattan gelen kan. Doktora gittim. Catlak olmadığını söyledi. Hemoroid ilaclari verdi kortos fitil krem ve baska haplar verdi. Falat ilaçların ikinci günü kanamam cok artti . ne yapmaliyim

  1. Hemoroit Uzman

   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz gerek anoskopi gerek kolonoskopi muayenesi ile durumunuz değerlendirilip sorun tam olarak tespit edilip tedaviniz yapılabilir
   Op.dr.seher Şirin

 14. Mesut

  Makatta yanma ve ağrı kanama oldu yanma ve ağrı geçti nedir bu

  1. Hemoroit Uzman

   makat kanamalarının nedeni iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu oluşumlarda neden olabilir,bu nedenle geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 15. Maşallah

  Makattan yoğun kan geliyorki vücutta artık kan kalmamış hastaneye gidip kan veriliyor ondan sonra tuvalete gidrğinde yine yoğun kanama oluyor yine hastaneden kan verilmek zorunda kalıyor çok ağrısı var makatında o kadar kan geliyorki tuvalette gözü kararıp bayılacak gibi kalıyor yere çökmek zorunda kalıyor doktor ona bu kan durmadan herhangi bir tedavi yapamayız bu neden kaynaklanıyor hocam buna önereceğiniz bir tedavi varsa çok güzel olur sizce ne hastalık olabilir

  1. Hemoroit Uzman

   Anoskopi, kolonoskopi ile kasabanın nedeni sağlanabilir. Lazer ile uygunsa kanama durdurulabilir. Kanamanın nedeni mutlaka saptanmalı. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni