online randevu tedavi ücretleri

Makatta Siğil Nasıl Geçer?

Venerian yani cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfına giren makatta siğil hastalığı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Etkeni HPV (human papillom virüs) olup, yani viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kondilom, anal verrü, kondiloma akümünata olarak da adlandırılan makatta siğil vücudun diğer alanları el, yüz, penis veya vajinada görülen siğille akraba bir mikroptur. Makat bölgesinin daha nemli alan olması sebebiyle bu bölgedeki siğiller daha hızlı büyür ve yayılır.

Anal Kondilom

Makatta siğil neden olur?

Akla ilk olarak anal yolla cinsel ilişki gelir ancak virüs dokunmakla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel ilişki dışında bir çok yolla da bulaşabilir ama en sık sebep korunmasız anal sextir.
Sebepleri görülme sıklığına göre şu şekilde sıralayabiliriz

 • Ters ilişki
 • Tokalaşılan kişinin parmaklarında hastalık olması
 • Klozetten veya taharet musluğundan bulaşabilir
 • Siğili olan birinin kullandığı musluğa dokunmak
 • Anne çocuk gibi yakın ilişkiyle bulaşabilir

Makattaki siğiller nasıl anlaşılır?

Anüs içi ve etrafında 1 – 2 mm ile 10-15 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümlü şişlikler.
Şu belirtilerin varlığı hastalığı akla getirir

 • Kaşınma
 • Kanama
 • Islaklık
 • Kötü koku
 • Başka yerlerde de siğil varlığı.
 • Yakın kişilerde siğil olması.

Makatta siğil nasıl geçer ?

Fark edildiği anda mutlaka bu konuda birikimli bir uzmanla görüşülmelidir. İlaç tedavisine başlamadan yada koterize edilmeden önce kesinlikle hastalığın yaygınlığından emin olunmalıdır. Bunun için makatın içi anoskop yardımıyla görüntülenmelidir. Tedavide var olanların hepsi birden yakılmalıdır yoksa sadece dışarıda görünenler tedavi edilirse içerdekiler büyümeye devam eder. Tedavinin en önemli parçası takiptir, hasta yakın takibe alınmalı aylık kontrollere çağrılmalı yenileri varsa yeniden yakılmalıdır. Kontrollerde ek ücret alınmamalıdır, kontrollerde ücret alınırsa hasta vara vermek istemeyeceği için takibi erken bırakabilir. 4-5 aylık temiz zaman aralığı görene kadar takip devam etmelidir.
Tedaviye başlandığı gün varsa cinsel partnerinde de tedavi başlanmalıdır yoksa sürekli yeni mikrop almaya deva edşleceği için tedavide başarı düşer.

Radyo Frekans İle Siğil Tedavisi

En etkili yöntemdir, anüs dışındakilerin neredeyse tamamı tek seansta düzelir, anüs bölgesi nemli olduğu için fazla seans gerekebilir.

İlaçla makat siğili tedavisi

Siğilde kullanılan yakıcı asit içeren ilaçlarla kondilomlar yakılır ancak anal bölge hassas olduğu için ciddi yanıklara sebep olabilir. Aldara krem vücut savunma mekanizmasını artıran bir ilaçtır ancak başarısı düşüktür ve içerde varsa etkisi olmaz.
Verutol gibi asit yapısında kimyasal madde içeren ilaçlar yanıklara neden olabildiği için risklidir, dikkatli kullanılmalıdır.
Bir diğer ilaçda Veregen merhemdir, Veregen %15 oranında sinekateşin içermektedir. Kateşin yeşil çay extraktıdır. Yeşil çay özünün kondilomda güvenilir ve etkili olduğu konusunda FDA onayı vardır.
Veregenin ciddi bir yan etkisi yoktur ve diğerlerinden daha başarılı sonuç vermektedir. Özellikle hastalığın tekrarlaması konusnda son derece başarılıdır.
Veregen Merhem Türkiye’de satılmamaktadır.

Dondurarak Kondilom tedavi (crioterapi)

Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin ve geniş doku hasarı olabilir.Bağırsağa ilerleyenlere uygulanamadığı için tercih edilmez.

Kondilom Koterizasyonu

En yaygın kullanılan yöntemdir. Elektrik enerjisiyle siğiller yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir.Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.Bağırsağa ilerleyenlerde dahil tümüyle sıfırlanabilir

Makat siğili ameliyatı ; En zor tedavi seçeneğidir anüs daralmasına sebep olabilir.

Kondilom Tedavi edilmezse ne olur?

 • Çok hızlı yayılma eğilimindedir
 • Kansere dönüşebilir
 • İlerleyerek bağırsağı tıkayabilir
 • Kanama ciddi düzeylere çıkabilir
 • Çevredeki insanlara bulaşır

İdea klinik makat hastalıkları bölümünden Makat Siğilleri ve tedavisi hakkında yardım alabilirsiniz.

Kondilom Tedavi Fiyatları
Yaygınlığı çok değişken bir hastalık olduğu için net ücret yazmak doğru olmaz. Kondilom (Makat siğili, genital siğil) teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz. Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz. Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar etme eğilimi yüksek bir hastalıktır.

Siğilin yaygınlığına göre ücretlendirme yapılıyor. Hastalığın yaygınlığı ve bağırsakta olup olmamasına göre ücret 2000TL’den başlayarak 5000 TL’ye çıkabiliyor. Çok ileri olan ve bağırsağına ilerlemiş hastalar muayeneyle ücretlendirilir.
Tedavi ücreti kadar bu ücret karşılığında nasıl bir takip programı uygulanacağını da bilmelisiniz.
Takip süresinde 4 aylık temiz dönem olması durumunda hastalık iyileşmiş kabul edilir ve takip bırakılır. Bu süreden sonra hastalığın yeniden ortaya çıkması durumunda mikrobun başka kaynaktan yeniden alındığı kabul edilir ve yeniden ücretlendirilir. Tedavi yapılan hastalarda muayene, anoskop ve diğer uygulamalar dahil ücrettir. Tedavi uygulanmayan hastalarda sadece muayene ücreti alınır muayene ücreti SGK sı olmayanlara 400 TL, SGK sı olanlara 200 TL dir.

Alıntı
Proktoloji Uzmanı Op Dr Adil Altınsoy
Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30357448

Bilgi alabileceğiniz ilgili siteler

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/

69 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Vedat

  Merhaba benim makatımda gecen kış bir et sarkığı oluştu fazla onemsemedim. Ancak daha sonra çoğalmaya başladılar ve şimdilerde yanmayacak başladılar. Biraz bilgi aldım bu konuda genellikle cinsel ilişkiyle bulaştığını söylüyorlar. Ama hiç bir şekilde ters ilişkiye girmedim girmem bir erkek olarak yapacağım en son şeydir bu bu yüzden doktorada gidemiyorum utancımdan elimde iki tane siğil çıkmıştı acaba onlardanmi bulaştı. Doktora basvurmalımıyım yoksa evde doğal yontemlerlede geçebilirmi? Teşekkürler

  1. Hemoroit Uzman

   şikayetiniz kondiloma benziyor.hem bulaşıcı hemde hızlı yayılır.makat içindede olabilir.bu nedenle tedavinizi geciktirmeden yaptırmalısınız.gelirseniz RF ile tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. blrol

  Hocam merhaba. Ben Nisan 08 2015 te anal kondilom ameliyatı oldum. Ve şimdi yeniden ağrılı bir düzeyde tekrar çıktı. Çalışmakta ve yürümekte zorlanıyorum cam batıyor gibi oluyorum. Acaba aldara krem kullanabilir miyimdm ? Çok korkuyorum. Tesekkur ederim.

  1. Hemoroit Uzman

   hastalığınız nüks etmiş yada tam olarak temizlenememiş olabilir ama onun yanısıra sizde anal fissür oluşmuş gibi görünüyor.muayene olmalısınız
   Op. Dr. Atilla KAYA

 3. Hpvli1genç

  Benim siğillerim dışarıda değil içeride ne yapmalıyım

  1. Hemoroit Uzman

   gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.ergun Aygören

 4. Canan

  Hocam ben 6 gün önce makatımda siğil vardı bi.cerrahi uzmanıyla.yakılarak.ameliyat oldum acaba nezaman geçer kan tahlili yapıldı temiz çıktı ileride bir sorun olurmuş cevap verebilirsiniz

  1. Hemoroit Uzman

   1yıl takip edilmesi gerekir.tekrar çıkarsa tedavi edilir
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. İsimsiz

  Hocam benim makat yanaklarında siğil tespit edildi genel cerrahiye. Gittim siğil dedi yakılması gerektiğini söyledi ailemden dolayı endişeleniyorum cinsel ilşkiden olduğunu anlarlar diye ne yapmalıyım

  1. Hemoroit Uzman

   bekletmeden tedavi olmalısın,hem bulaşıcıdır hemde çok hızlı yayılabilir.anlarlarsa yapacak birşey yok
   Op.Dr.seher Şirin

 6. berkay

  iyi günler, hemoroit ilk evresinde ne gibi belirtiler gösterir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ilk evrede belirgin şikayet yapmaz belki hafif bir konfor bozukluğu olabilir.

 7. müge

  iyi günler ben lazer tedavisi oldum sonuç olarak çok memmunum ama duyduğum kadarıyla bu tekrarlayabilen bir olaymış tekrarlamaması için neler yapmamı önerirsiniz?
  Op.Dr.Ergun Aygören
  tekrarlamanın nedeni tedavi yöntemi değil,sizin beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlememnizden kaynaklanır.

 8. Emre

  iyi günler hocam benim makatta siğil vardı .Görünenleri yaktırdım .yaktırdığim yerin yakınlarında yirtık oluştu iyilesir mi ve iç kisımdakileri koterize ederken makat etrafı kesilir mi iyibgünler

  1. Hemoroit Uzman

   kabız kalmazsanız iyileşir.hayır makat etrafı kesilmez

 9. aylin

  merhaba makat bölgemden siğillerim ameliyatla alındı tuvalet konusunda sıkıntı yaşıyorum daralma söz konusu sanırım acısı zamanla geçer mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatın ne zaman yapıldığını yazmamışsınız,yaralar tamamen iyileştikten sonra tuvalette zorlanma ve ağrı varsa darlık yönünden muayene yapılması lazım.

 10. Eda

  Anal siğiller kaç seansta biter en etkili tedavi nedir saygılar.

  1. Hemoroit Uzman

   muayene ile değerlendirilmeli,tek seansta mümkün olduğunca hepsini tedavi etmeye çalışıyoruz.daha sonra belli aralarla kontrole gelmelisiniz.en uygun tedavi RF iledir.çevre dokuda hasar yapmaz,çabuk iyileşir
   Op.Dr.Demet Ağras

 11. Çiğdem

  Hocam benim 1.5 yaşında oğlumun makatında çıktı cildiye doktoruna götürdüm siğil yakicaz dedi patoloji ye gitmesi gerekir mi branş olarak hangi bölüme giriyor cildiye Dr yapması doğru mu araştırdığım kadairla kafam çok karıştı kanser olma durumu olur mu küçücük çocuğa nasıl geçer bulaşıcı mıdır abisinede geçer mi

  1. Hemoroit Uzman

   çocuk cerrahisine götürün,makatın içindede olabilir,muayene ile değerlendirilmeli,abisinide kontrol etmelisiniz.bu kadar küçük çocukta olması tacize uğradığını düşündürür,bu da araştırılmalı
   Op. Dr. Atilla KAYA

 12. Hemoroit Uzman

  et beni dediğiniz yapı kondilom olabilir.geciktirmeden muayene olun.kondilom bulaşıcı ve hızlı yayılan bir hastalıktır
  Op. Dr. Atilla KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.