online randevu tedavi ücretleri

Makatta Siğil Nasıl Geçer?

Venerian yani cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfına giren makatta siğil hastalığı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Etkeni HPV (human papillom virüs) olup, yani viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kondilom, anal verrü, kondiloma akümünata olarak da adlandırılan makatta siğil vücudun diğer alanları el, yüz, penis veya vajinada görülen siğille akraba bir mikroptur. Makat bölgesinin daha nemli alan olması sebebiyle bu bölgedeki siğiller daha hızlı büyür ve yayılır.

Anal Kondilom

Makatta siğil neden olur?

Akla ilk olarak anal yolla cinsel ilişki gelir ancak virüs dokunmakla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel ilişki dışında bir çok yolla da bulaşabilir ama en sık sebep korunmasız anal sextir.
Sebepleri görülme sıklığına göre şu şekilde sıralayabiliriz

 • Ters ilişki
 • Tokalaşılan kişinin parmaklarında hastalık olması
 • Klozetten veya taharet musluğundan bulaşabilir
 • Siğili olan birinin kullandığı musluğa dokunmak
 • Anne çocuk gibi yakın ilişkiyle bulaşabilir

Makattaki siğiller nasıl anlaşılır?

Anüs içi ve etrafında 1 – 2 mm ile 10-15 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümlü şişlikler.
Şu belirtilerin varlığı hastalığı akla getirir

 • Kaşınma
 • Kanama
 • Islaklık
 • Kötü koku
 • Başka yerlerde de siğil varlığı.
 • Yakın kişilerde siğil olması.

Makatta siğil nasıl geçer ?

Fark edildiği anda mutlaka bu konuda birikimli bir uzmanla görüşülmelidir. İlaç tedavisine başlamadan yada koterize edilmeden önce kesinlikle hastalığın yaygınlığından emin olunmalıdır. Bunun için makatın içi anoskop yardımıyla görüntülenmelidir. Tedavide var olanların hepsi birden yakılmalıdır yoksa sadece dışarıda görünenler tedavi edilirse içerdekiler büyümeye devam eder. Tedavinin en önemli parçası takiptir, hasta yakın takibe alınmalı aylık kontrollere çağrılmalı yenileri varsa yeniden yakılmalıdır. Kontrollerde ek ücret alınmamalıdır, kontrollerde ücret alınırsa hasta vara vermek istemeyeceği için takibi erken bırakabilir. 4-5 aylık temiz zaman aralığı görene kadar takip devam etmelidir.
Tedaviye başlandığı gün varsa cinsel partnerinde de tedavi başlanmalıdır yoksa sürekli yeni mikrop almaya deva edşleceği için tedavide başarı düşer.

Radyo Frekans İle Siğil Tedavisi

En etkili yöntemdir, anüs dışındakilerin neredeyse tamamı tek seansta düzelir, anüs bölgesi nemli olduğu için fazla seans gerekebilir.

İlaçla makat siğili tedavisi

Siğilde kullanılan yakıcı asit içeren ilaçlarla kondilomlar yakılır ancak anal bölge hassas olduğu için ciddi yanıklara sebep olabilir. Aldara krem vücut savunma mekanizmasını artıran bir ilaçtır ancak başarısı düşüktür ve içerde varsa etkisi olmaz.
Verutol gibi asit yapısında kimyasal madde içeren ilaçlar yanıklara neden olabildiği için risklidir, dikkatli kullanılmalıdır.
Bir diğer ilaçda Veregen merhemdir, Veregen %15 oranında sinekateşin içermektedir. Kateşin yeşil çay extraktıdır. Yeşil çay özünün kondilomda güvenilir ve etkili olduğu konusunda FDA onayı vardır.
Veregenin ciddi bir yan etkisi yoktur ve diğerlerinden daha başarılı sonuç vermektedir. Özellikle hastalığın tekrarlaması konusnda son derece başarılıdır.
Veregen Merhem Türkiye’de satılmamaktadır.

Dondurarak Kondilom tedavi (crioterapi)

Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin ve geniş doku hasarı olabilir.Bağırsağa ilerleyenlere uygulanamadığı için tercih edilmez.

Kondilom Koterizasyonu

En yaygın kullanılan yöntemdir. Elektrik enerjisiyle siğiller yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir.Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.Bağırsağa ilerleyenlerde dahil tümüyle sıfırlanabilir

Makat siğili ameliyatı ; En zor tedavi seçeneğidir anüs daralmasına sebep olabilir.

Kondilom Tedavi edilmezse ne olur?

 • Çok hızlı yayılma eğilimindedir
 • Kansere dönüşebilir
 • İlerleyerek bağırsağı tıkayabilir
 • Kanama ciddi düzeylere çıkabilir
 • Çevredeki insanlara bulaşır

İdea klinik makat hastalıkları bölümünden Makat Siğilleri ve tedavisi hakkında yardım alabilirsiniz.

Yazan
Proktoloji Uzmanı Op Dr Adil Altınsoy
Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30357448

Bilgi alabileceğiniz ilgili siteler

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/

64 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. İsimsiz

  Hocam merhaba benim de anüsümde baloncuk oluştu 2 3 tane var yeni farkettim ne yapmalıyım çok korkuyorum ölümcül bir hastalık mıdır

  1. gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız

 2. Huriye

  5 ay oldu hocam ileostomu ameliyati oldum evli degilim ameliyattan sonra makat kenarinda iki tarafli kondilom denen hastalık oluştu et benleri bunun kremle tedavisi varmidir

  1. kremle tedavi de sıkça ciltte yanık oluşuyor.en iyi tedavi yöntemi RF ile tedavidir.çevre dokularda en az hasar RF de olur ve iyileşme hızlıdır.
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Nuray Altunkaya

  Merhabalar bende hpv tip 6 var.ilk makat bölgesinde yoğun bir şekilde fark ettim bi süre aldara krem kullanıp kalanlar yakıldı. Sonra tekrarladı yine makat bölgesinden vajina bölgesine doğru yayıldı tekrar yakrırdım. Operasyondan 2 hafta sonra tekrar makat bölgedesinde cıktı doktorum tekrardan yakarız dedi… Bu böyle devam edeceğini söyledi…
  Şimdi kafama takılan birşey var sürekli Makatta cıkmadı başka bir kanser türüne çevirir mi yada başak tedavi yolları var mı şimdiden teşekkür ederim…
  Uzman
  Anüs kanserinde ve rahim ağzı kanserinde hpv nin rolü vardır ancak tip6 düşük riskli bir tiptir. Biz radyofrekans yöntemi ile yapıyoruz her ay düzenli 6 aylık periyot da kontrollü olarak

 4. Berk can

  Merhaba hocan 5 gündür anüs bölgemde siğil gibi birşeyler var kaşıntım ağrım hiçbirseyim olmadı hemoroid olabilirmi

  1. siğil ise gecikmeden muayene ve tedavi olmanız gerekir.bulaşıcıdır ve çok hızlı yayılabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemoroit Hastalığı İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler © 2017