online randevu tedavi ücretleri

Makatta Siğil Nasıl Geçer?

Venerian yani cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfına giren makatta siğil hastalığı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Etkeni HPV (human papillom virüs) olup, yani viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kondilom, anal verrü, kondiloma akümünata olarak da adlandırılan makatta siğil vücudun diğer alanları el, yüz, penis veya vajinada görülen siğille akraba bir mikroptur. Makat bölgesinin daha nemli alan olması sebebiyle bu bölgedeki siğiller daha hızlı büyür ve yayılır.

Anal Kondilom

Makatta siğil neden olur?

Akla ilk olarak anal yolla cinsel ilişki gelir ancak virüs dokunmakla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel ilişki dışında bir çok yolla da bulaşabilir ama en sık sebep korunmasız anal sextir.
Sebepleri görülme sıklığına göre şu şekilde sıralayabiliriz

 • Ters ilişki
 • Tokalaşılan kişinin parmaklarında hastalık olması
 • Klozetten veya taharet musluğundan bulaşabilir
 • Siğili olan birinin kullandığı musluğa dokunmak
 • Anne çocuk gibi yakın ilişkiyle bulaşabilir

Makattaki siğiller nasıl anlaşılır?

Anüs içi ve etrafında 1 – 2 mm ile 10-15 cm arasında değişen büyüklüklerde karnabahar görünümlü şişlikler.
Şu belirtilerin varlığı hastalığı akla getirir

 • Kaşınma
 • Kanama
 • Islaklık
 • Kötü koku
 • Başka yerlerde de siğil varlığı.
 • Yakın kişilerde siğil olması.

Makatta siğil nasıl geçer ?

Fark edildiği anda mutlaka bu konuda birikimli bir uzmanla görüşülmelidir. İlaç tedavisine başlamadan yada koterize edilmeden önce kesinlikle hastalığın yaygınlığından emin olunmalıdır. Bunun için makatın içi anoskop yardımıyla görüntülenmelidir. Tedavide var olanların hepsi birden yakılmalıdır yoksa sadece dışarıda görünenler tedavi edilirse içerdekiler büyümeye devam eder. Tedavinin en önemli parçası takiptir, hasta yakın takibe alınmalı aylık kontrollere çağrılmalı yenileri varsa yeniden yakılmalıdır. Kontrollerde ek ücret alınmamalıdır, kontrollerde ücret alınırsa hasta vara vermek istemeyeceği için takibi erken bırakabilir. 4-5 aylık temiz zaman aralığı görene kadar takip devam etmelidir.
Tedaviye başlandığı gün varsa cinsel partnerinde de tedavi başlanmalıdır yoksa sürekli yeni mikrop almaya deva edşleceği için tedavide başarı düşer.

Radyo Frekans İle Siğil Tedavisi

En etkili yöntemdir, anüs dışındakilerin neredeyse tamamı tek seansta düzelir, anüs bölgesi nemli olduğu için fazla seans gerekebilir.

İlaçla makat siğili tedavisi

Siğilde kullanılan yakıcı asit içeren ilaçlarla kondilomlar yakılır ancak anal bölge hassas olduğu için ciddi yanıklara sebep olabilir. Aldara krem vücut savunma mekanizmasını artıran bir ilaçtır ancak başarısı düşüktür ve içerde varsa etkisi olmaz.
Verutol gibi asit yapısında kimyasal madde içeren ilaçlar yanıklara neden olabildiği için risklidir, dikkatli kullanılmalıdır.
Bir diğer ilaçda Veregen merhemdir, Veregen %15 oranında sinekateşin içermektedir. Kateşin yeşil çay extraktıdır. Yeşil çay özünün kondilomda güvenilir ve etkili olduğu konusunda FDA onayı vardır.
Veregenin ciddi bir yan etkisi yoktur ve diğerlerinden daha başarılı sonuç vermektedir. Özellikle hastalığın tekrarlaması konusnda son derece başarılıdır.
Veregen Merhem Türkiye’de satılmamaktadır.

Dondurarak Kondilom tedavi (crioterapi)

Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülür,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin ve geniş doku hasarı olabilir.Bağırsağa ilerleyenlere uygulanamadığı için tercih edilmez.

Kondilom Koterizasyonu

En yaygın kullanılan yöntemdir. Elektrik enerjisiyle siğiller yakılarak tedavi edilir,en başarılı tedavilerden biridir.Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.Bağırsağa ilerleyenlerde dahil tümüyle sıfırlanabilir

Makat siğili ameliyatı ; En zor tedavi seçeneğidir anüs daralmasına sebep olabilir.

Kondilom Tedavi edilmezse ne olur?

 • Çok hızlı yayılma eğilimindedir
 • Kansere dönüşebilir
 • İlerleyerek bağırsağı tıkayabilir
 • Kanama ciddi düzeylere çıkabilir
 • Çevredeki insanlara bulaşır

İdea klinik makat hastalıkları bölümünden Makat Siğilleri ve tedavisi hakkında yardım alabilirsiniz.

Kondilom Tedavi Fiyatları
Yaygınlığı çok değişken bir hastalık olduğu için net ücret yazmak doğru olmaz. Kondilom (Makat siğili, genital siğil) teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz. Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz. Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar etme eğilimi yüksek bir hastalıktır.

Siğilin yaygınlığına göre ücretlendirme yapılıyor. Hastalığın yaygınlığı ve bağırsakta olup olmamasına göre ücret 2000TL’den başlayarak 5000 TL’ye çıkabiliyor. Çok ileri olan ve bağırsağına ilerlemiş hastalar muayeneyle ücretlendirilir.
Tedavi ücreti kadar bu ücret karşılığında nasıl bir takip programı uygulanacağını da bilmelisiniz.
Takip süresinde 4 aylık temiz dönem olması durumunda hastalık iyileşmiş kabul edilir ve takip bırakılır. Bu süreden sonra hastalığın yeniden ortaya çıkması durumunda mikrobun başka kaynaktan yeniden alındığı kabul edilir ve yeniden ücretlendirilir. Tedavi yapılan hastalarda muayene, anoskop ve diğer uygulamalar dahil ücrettir. Tedavi uygulanmayan hastalarda sadece muayene ücreti alınır muayene ücreti SGK sı olmayanlara 400 TL, SGK sı olanlara 200 TL dir.

Alıntı
Proktoloji Uzmanı Op Dr Adil Altınsoy
Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30357448

Bilgi alabileceğiniz ilgili siteler

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/

69 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. İsimsiz

  Hocam merhaba benim de anüsümde baloncuk oluştu 2 3 tane var yeni farkettim ne yapmalıyım çok korkuyorum ölümcül bir hastalık mıdır

  1. Hemoroit Uzman

   gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız

 2. Huriye

  5 ay oldu hocam ileostomu ameliyati oldum evli degilim ameliyattan sonra makat kenarinda iki tarafli kondilom denen hastalık oluştu et benleri bunun kremle tedavisi varmidir

  1. Hemoroit Uzman

   kremle tedavi de sıkça ciltte yanık oluşuyor.en iyi tedavi yöntemi RF ile tedavidir.çevre dokularda en az hasar RF de olur ve iyileşme hızlıdır.
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Nuray Altunkaya

  Merhabalar bende hpv tip 6 var.ilk makat bölgesinde yoğun bir şekilde fark ettim bi süre aldara krem kullanıp kalanlar yakıldı. Sonra tekrarladı yine makat bölgesinden vajina bölgesine doğru yayıldı tekrar yakrırdım. Operasyondan 2 hafta sonra tekrar makat bölgedesinde cıktı doktorum tekrardan yakarız dedi… Bu böyle devam edeceğini söyledi…
  Şimdi kafama takılan birşey var sürekli Makatta cıkmadı başka bir kanser türüne çevirir mi yada başak tedavi yolları var mı şimdiden teşekkür ederim…
  Uzman
  Anüs kanserinde ve rahim ağzı kanserinde hpv nin rolü vardır ancak tip6 düşük riskli bir tiptir. Biz radyofrekans yöntemi ile yapıyoruz her ay düzenli 6 aylık periyot da kontrollü olarak

 4. Berk can

  Merhaba hocan 5 gündür anüs bölgemde siğil gibi birşeyler var kaşıntım ağrım hiçbirseyim olmadı hemoroid olabilirmi

  1. Hemoroit Uzman

   siğil ise gecikmeden muayene ve tedavi olmanız gerekir.bulaşıcıdır ve çok hızlı yayılabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Selma

  Hocam bende makat da vajina da siniler var 3 aydan beri kontrola gidiyom yakılıyor ama hep cikiyo kuluçka ne zaman biter biliyom diyo doktor cok canım yaniyo ama hep dediğinde gidiyom doktora
  korkarak ne zaman biter hocam bu siniler yakilmada çok canim aciyo ama iş bitince bir şey olmamış gibi çıkıyom doktor dan

  1. Hemoroit Uzman

   Hem makatta hem de vagina da varsa her ikisi de aynı anda tedavi edilmeli. Sizin tedavisini kadın-doğum uzmanı ve genel cerrahi uzmanı gerekirse birlikte yürütmeli. Makamına iç kısmında da siğiller olabilir, bunlar sürekli yayılmaya neden olur. Düzenli kontrolleri giderek yeni çıkanları sürekli tedavi ettirmelisiniz. Tedaviyi aksatırsanız süreç uzar.

 6. İsimsi

  Hocam bu sigil benim makat bolgemde var vajinayada bulashirmi çok merak ediyorum

  1. Hemoroit Uzman

   Evet hem kendinize hemde çevrenidekilere bulaştırırsınız, gecikmeden tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz. Kliniklerimizde kondilomu RF yöntemi ile tedavi ediyoruz, çevre doku hasarı minimal olduğu için iyileşme diğer yöntemlerle göre daha hızlı olur, ayrıca hatalarımızı bir yıl ücretsiz takip ediyoruz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Melisa

  Anüs çevremde kahve rengi sivilce gibi şeyler çıkmaya başladı hangi bölüme randevu almam gerekiyor

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Kondilom bulaşıcı virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.
   Kondilom tedavisini kliniklerimizde laser ve radyofrekans ile yapmaktayız bu nedenle normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor ve iyileşme çok hızlı oluyor.
   Nasıl bir takip yapılacağı tedavi kadar önemlidir.
   İdea Klinik olarak kondilom tedavisine aldığımız her hastaya gerekmesi halinde ek ücret almadan altı seans ücretsiz uygulama yapmaktayız.
   Ek seans gerekse de gerekmese de bir yıl ücretsiz takip etmekteyiz.
   Anal-genital siğil tedavisi ücretini sorgularken asıl takibinizin nasıl yapılacağını sorgulamalısınız yoksa defalarca tedavi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   Tedavi ücreti 2000₺ den başlar, yaygınlığına ve makat içinde olmasına bağlı olarak değişir.
   Op.Dr. Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.