online randevu tedavi ücretleri

Makatta Yanma Sebepleri

Makat neden yanar makat yanması sebepleri ve tetikleyen durumlar nelerdir ve makat yanmasına karşı kendimiz tarafından alınabilecek önlemleri anüste yanma bir hastalığın habercisi midir tümü yazımızda yer almaktadır.

Makatta Yanma Neden Olur

Makat yanmalarının en sık sebebi anüs iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır. Genellikle yanma hissine anüs kaşıntısıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Kalçada yanma

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

– Yoğun ishal; iç yüzeyi tahriş eder
– Sık kabızlık; küçük çatlaklara neden olur
– Bazı gıdalar (domates, patlıcani, baharat) tahriş yapar
– Bazen alerji benzeri reaksiyon olur
– Amip hastalığı; ciddi tahriş sebebidir
– Fazla kaşımak; kaşıma yüzeysel sıyrıklar oluşturabilir
– Dışkılama sonrası tuvalet kağıdıyla gereğinden fazla silerek tahriş etmek; kaşıma gibi sıyrıklar yapabilir
– Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak; içeriğindeki boyar maddeler alerji yapabilir
– Makattaki yanmaya sebep olan hastalıklardan en sık görüleni makatta çatlaktır (makatta yırtık olması) ve asıl hastalık tedavi edildiğinde yanma hissi kendiliğinden düzelir.
– Ters ilişki, ilişki esnasında hasar olabilir
– Yukarıda sayılan sebeplerle oluşan hasarın derin olması durumuna ragad denir, Ragad da yanmaya neden olabilir.
– Anal fissür, çatlak, yırtık

Makatta Yanma Tedavisi

Öncelikle varsa tesbit edilen sebep ortadan kaldırılır,
Amip veya benzeri bir hastalık varsa uygun ilaçlar verilir
Çatlaklık varsa Anuflex Merhem kullanılır düzelmezse ameliyatla yada botoxla tedavi edilir. Ameliyatın yan etkileri sebebiyle botox tercih edilir.
En sık sebep makatın cildinde sıyrılmadır bu durumda Pruzon Merhem kullanılır, Pruzonu ilk kullanımda ciddi rahatlama sağlar 3-4 günlük kullanımla şikayetler tamamen düzelir.
Pruzon Merhem yerine kortizonlu kremler de kullanılabilir ama kortizonlu krem uzun süre kullanılmamalıdır. Kortizonun bir kaç günden daha uzun süre kullanılması cilt yapsını bozarak kendisi yanmaya neden olabilir bu sebeple makatta kaşınma ve yanması tedavisi için geliştirilen pruzon merhem tercih edilebilir.
Sabun benzeri temizlik malzemesi kullanılmamalı
Tuvalet kağıdı tahriş edecek kadar sert sürmemeli
Anal fissür varsa bunun tedavisi için Anuflex Merhem kullanılmalıdır. Anal fissür ilaçları arasında en etkilisi Anuflex merhemdir ancak çok eski ise başarısız olabilir bu durumda botox veya ameliyat yapılır.

Anüste Yanma Yapan Hastalıklar

Anal fissür (makat çatlağı, yırtk)
Hemoroid, basur (özellikle şişme dönemlerinde olabilir)
Anal dermatit (mayasıl)
Ragad (yüzeysel çatlaklar)
Kondilom (siğil)
Kıl kurdu ve diğer parazitler
Seyrek nedenler
Anüs kanseri
Anüste sedef hastalığı
Bit
Sabunla temizlik, deride kuruluk yapar

Anüs Şişmesi

Sıklıkla yanmanın yanı sıra şişlik de vardır. Yine şişmeye ek olarak çeşitli düzeylerde ağrı da olur. Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeylerdeyse bu durumda Anuflex merhem kullanılmalıdır. Anuflex Merhemin uyuşturucu etkisi sayesinde nohut ya da fındık kadar kullanımı bile ağrıda ciddi düzeylerde azalma sağlar.
Şişlikte karşımıza iki hastalık çıkar anal hematom ve tromboze hemoroid. Bu iki hastalıkta da kaşıntının ve yanmanın eşlik etmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Anuflexle ağrıyı azalttıktan sonra yanmalar içi Pruzon Pomad kullanılabilir.

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://europepmc.org/abstract/med/2330422

193 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Eren

  Ben 2 3 gunden beri buyuk tuvaletimi yapamiyorum kabiz da degilim kati gelmiyor normal buyuk tuvalet gibi ama yapamiyorum nedeni nedir

  1. Asistan

   bağırsaklarınız dışkılayacak kadar dolmamış olabilir yada kabız olabilirsiniz posalı gıdalarla beslenmelisiniz

 2. Berat

  Hocam benim mide aç kaldığımda yanma oluyor aynı zaman da hem büyük abdeste çıktığımda makatta yanma hemde küçük abdest yaparken yanma oluyor. Yardımcı olur muusnuz

  1. Asistan

   aç kaldığınızda midenizin yanması normal aç kalmamaya çalışın az ve sık beslenin tuvaletten sonra yanma için muayene olmalısınız idrar için üroloğa gitmelisiniz

 3. Oguz

  Selamunaleykum hocam bende hem isal Hemde cok ama cok yanma var abdestimi uaparken ve sonrasi 1 saat suruyor eger abdestim yoksa agri da yok ama sanki asit cikiyor gibi yaniyor hocam birde kucuk abdets de bile yanma var ne olabilir bilmiyorum korkuyorum cevaplarsaniz sevinirim

  1. Hemoroit Uzman

   ishal ve ıkınmaya bağlı anal fissür olduğunu düşündürüyor.muayene olmalısınız

 4. Iamqalo

  Merhaba hocam bir haftadır büyük aptest sonrası kaşıntı batma ve bi süre sonra yanma oluşuyor neden olabilir bu gün bakıncada hafiften kan izide var dışkıda neden olabilir acaba

  1. Hemoroit Uzman

   makat kanmalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.gecikmeyin

 5. Irmak

  Hocam 15gün önce vajenle makat arasinda fistül amelyatı oldum eskiye gore ağrilarım. Biraz hafifledi ama makatın öst tarafinda yanma zonklama var normalmi hocam

  1. Hemoroit Uzman

   Enfeksiyon yada apse olabilir. Kontrole gidin.

 6. aykut

  Rahatsiz edicek sekilde aci cekiyorum yanma ve kucuk kıl kurtlari var kontil veya andazol iyi gelirmi? Sık rastliyorum bu rahatsizliga senede 6,7 kere kroniklesti..

  1. Hemoroit Uzman

   Kontil kullanabilirsiniz ama yumurtaları için onbeş gün sonra tekrar almanız gerekir. Besin hijyenine dikkat etmelisiniz. Yada aile hekimine görünüp tedaviye öylede başlayabilirsiniz.

 7. Ayşe

  Hocam ben 6 haftalık bi gebeyim ama ara ara ishal oluyodum bi kaç gün önce ama şimdi lavaboya gidene kadar zorlanıyorum cok acı çekiyorum bide yanma da başladı ayrıca şiddetli olarak ta gaz oluyo bunun sebebi nedir ve ne yapabilirim acaba

 8. Ahmet

  Hocam benim makatta bir haftadır kaşıntı vardı o kaşıntı son birkaç gündür yerini yanmaya bıraktı makat bölgesine dokunduğumda veya su temas ettiğinde baya bir acı hissediyorum ne yapmalıyım biraz da kabızlık var gibi ??

  1. Hemoroit Uzman

   Kabızsanız ve tuvalette çok zaman geçiriyorsanız makat hastalıklarına adaysınız demektir.sıklıkla makat hastalıklarına ilk belirtisi kaşıntıdır, arkasından yanma, ağrı ve kanama gibi belirtiler ortaya çıkar. Şikayetiniz ilk etapta anal fissür düşündürüyor. Şikayetleriniz kronikleşmeden muayene olmanızı öneririm, ilaçla tedavi edilebilir.Şansınızı kaybetmeyin.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 9. Dogi

  Hocam foruma biraz göz gezdirdim Allah yardımcınız olsun hastalıklarla uğraşmak ayrı dert insanlarla uğraşmak ayrı dert Allah sabır versin benim problemim diskidan sonra yanma ve kaşıntı hafif akıntı

  1. Hemoroit Uzman

   Dışkılamadan sonra yanma ve kaşıntı makat çatlağı bulgusudur. Kabız kalmayın, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin. Tuvalette uzun kalıp ıkınmayın. Tuvaletten önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın, ağrıyı azaltır. Kronikleşmeden tedavi olmanızı öneririm. Botilinum toksini ile ameliyarsız tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 10. Sahin

  Hocam benim ayaklasik 5 ay önde diş iltihabindan dolayı antibiyotik kullandım ve ilaç kulldigim zaman 1 kere kabız oldum ondan sonra kabız olmadım ama 5 aydır büyük tuvaletten sonra makatimda sizi ve kaşıntı oluyor.doktora gittim bana muayene etmeden şikayetlerimi söyledim bana hemoroid değil yiyeceklerden olduğunu söyledi ve pruzon merhem verdi geçmezse iç kontrol yapacaz dedi kremden sonra halen aynikasinti biraz azaldı şimdi sızlama var nedendir.

  1. Hemoroit Uzman

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor. Beslenen ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyen, 15 gün Anuflex pomad kullanın, mercimek kadar pomadı makat içine çepeçevre sürün bunu her tuvalete çıkıştan sonra uygulayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Hemoroit Uzman

  anal fissür olabilir,muayene olmalısın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.