online randevu tedavi ücretleri

Makatta Yanma Sebepleri

Makat neden yanar makat yanması sebepleri ve tetikleyen durumlar nelerdir ve makat yanmasına karşı kendimiz tarafından alınabilecek önlemleri anüste yanma bir hastalığın habercisi midir tümü yazımızda yer almaktadır.

Makatta Yanma Neden Olur

Makat yanmalarının en sık sebebi anüs iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır. Genellikle yanma hissine anüs kaşıntısıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Kalçada yanma

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

– Yoğun ishal; iç yüzeyi tahriş eder
– Sık kabızlık; küçük çatlaklara neden olur
– Bazı gıdalar (domates, patlıcani, baharat) tahriş yapar
– Bazen alerji benzeri reaksiyon olur
– Amip hastalığı; ciddi tahriş sebebidir
– Fazla kaşımak; kaşıma yüzeysel sıyrıklar oluşturabilir
– Dışkılama sonrası tuvalet kağıdıyla gereğinden fazla silerek tahriş etmek; kaşıma gibi sıyrıklar yapabilir
– Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak; içeriğindeki boyar maddeler alerji yapabilir
– Makattaki yanmaya sebep olan hastalıklardan en sık görüleni makatta çatlaktır (makatta yırtık olması) ve asıl hastalık tedavi edildiğinde yanma hissi kendiliğinden düzelir.
– Ters ilişki, ilişki esnasında hasar olabilir
– Yukarıda sayılan sebeplerle oluşan hasarın derin olması durumuna ragad denir, Ragad da yanmaya neden olabilir.
– Anal fissür, çatlak, yırtık

Makatta Yanma Tedavisi

Öncelikle varsa tesbit edilen sebep ortadan kaldırılır,
Amip veya benzeri bir hastalık varsa uygun ilaçlar verilir
Çatlaklık varsa Anuflex Merhem kullanılır düzelmezse ameliyatla yada botoxla tedavi edilir. Ameliyatın yan etkileri sebebiyle botox tercih edilir.
En sık sebep makatın cildinde sıyrılmadır bu durumda Pruzon Merhem kullanılır, Pruzonu ilk kullanımda ciddi rahatlama sağlar 3-4 günlük kullanımla şikayetler tamamen düzelir.
Pruzon Merhem yerine kortizonlu kremler de kullanılabilir ama kortizonlu krem uzun süre kullanılmamalıdır. Kortizonun bir kaç günden daha uzun süre kullanılması cilt yapsını bozarak kendisi yanmaya neden olabilir bu sebeple makatta kaşınma ve yanması tedavisi için geliştirilen pruzon merhem tercih edilebilir.
Sabun benzeri temizlik malzemesi kullanılmamalı
Tuvalet kağıdı tahriş edecek kadar sert sürmemeli
Anal fissür varsa bunun tedavisi için Anuflex Merhem kullanılmalıdır. Anal fissür ilaçları arasında en etkilisi Anuflex merhemdir ancak çok eski ise başarısız olabilir bu durumda botox veya ameliyat yapılır.

Anüste Yanma Yapan Hastalıklar

Anal fissür (makat çatlağı, yırtk)
Hemoroid, basur (özellikle şişme dönemlerinde olabilir)
Anal dermatit (mayasıl)
Ragad (yüzeysel çatlaklar)
Kondilom (siğil)
Kıl kurdu ve diğer parazitler
Seyrek nedenler
Anüs kanseri
Anüste sedef hastalığı
Bit
Sabunla temizlik, deride kuruluk yapar

Anüs Şişmesi

Sıklıkla yanmanın yanı sıra şişlik de vardır. Yine şişmeye ek olarak çeşitli düzeylerde ağrı da olur. Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeylerdeyse bu durumda Anuflex merhem kullanılmalıdır. Anuflex Merhemin uyuşturucu etkisi sayesinde nohut ya da fındık kadar kullanımı bile ağrıda ciddi düzeylerde azalma sağlar.
Şişlikte karşımıza iki hastalık çıkar anal hematom ve tromboze hemoroid. Bu iki hastalıkta da kaşıntının ve yanmanın eşlik etmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Anuflexle ağrıyı azalttıktan sonra yanmalar içi Pruzon Pomad kullanılabilir.

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://europepmc.org/abstract/med/2330422

193 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Selim

  Hocam 1 aydır bende şişkinlik kabızlık oluyor ve makata yanma birde bazen makata bir parmak ucu kadar şişlik oluyor acaba ne olabilir. teşekürler

  1. Hemoroit Uzman

   Tipik anal fissür tarif ediyorsunuz ama yine de anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir. Makat çatlağı ameliyatsız tedavi edebiliyoruz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Der. Atilla Kaya

 2. ERSİN

  Hocam 2018 yılında hemoroid ameliyatı oldum iç hemoroid vardı ve aşırı derecede kanama oluyordu balonlama coktu ameliyat eden doktorum balonlama coktu son seviyeye gelmiş dedi ameliyat olduktan sonra ilaç ve sıcak suya oturma gibi uygulamalarla duzeldim acı ve baharatlı yemedim 1 aydır şimdi hem makatta ciddi bir yanma hemde bazen çok bazende tuvalet kağıdı ile kuruladigimda kan geliyor ama yanma hiç geçmedi hala ılık suya oturuyorum Anestol krem sürüyorum,geçen hafta ameliyat eden doktoruma gittim şikayetimi söyledim makattan baktı bir sorun yok dedi ,kanama niye oluyor dedim iç basurdan olabilir dedi,Procto-Glyvenol krem verdi 2 hafta kullan gecmezse tekrar gel dedi ama bende hala bir değişme yok oturmakta güçlük çekiyorum yanma hissi geçmiyor sizin öneriniz nedir ?

  1. Hemoroit Uzman

   Yanma ve ağrı anal fissür düşündürüyor, Bu yönden dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Hemoroid memeleri nedeniyle çatlak gözden kaçabiliyor. Bir proktoloji uzmanına görünmesini öneririm. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 3. Irmak

  Hocam 7 ay önce fistül amaliyatı oldum fistül vajinamdada makatımda da vardı bu aralar çok kütüyüm vajinada ağrı yanma ayñı şekilde malarımda yanma zonklama var ne yapmamam gerekiyor sizce fistül tekrardan olusmusmudur lütfen cvp yazın

  1. Hemoroit Uzman

   Enfeksiyon yada apse gelişiyor olabilir. Ayrıca makatta çatlak da gelişmiş olabilir. Muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. Merve

  Hocam iyi günler ben 4 ay önce sezeryan oldum.Bugun dışkıladığımda kan geldi makatımdan. Sanırım çok zorlandığım için. Daha sonrasında yanma oldu.

  1. Hemoroit Uzman

   çatlak oluşmuş gibi görünse tüm makarna kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapmak gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 5. Semih

  Hocam ben yaklaşık 1 haftadır ishal ile birlikte makatım da katlanması zor yanma hissi var. Ve aşırı gaz sancım var. Tek denediğim pudra oldu. Bu yanma olayını nasıl geçiririm. Herhangi Bi ilaç önerirmisiniz aceba teşekkür ederim.

  1. Hemoroit Uzman

   Kabızlık gibi şiddetli ishaldede makat çatlağı oluşur. Anuflex pomat kullanabilirsiniz. Pomatı makamına içine uygulamalısınız.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 6. Mesut

  Hocam iyi günler.Ben iki üç gün önce il dışından döndüm memleket yemeklerine hasretle biraz fazla yüklendim acıyı felanda biraz fazla tükettim iki üç gündür makatta yanma oluyor dün biraz kan farkettim ama bugün kan yoktu sadece yanma var

  1. Hemoroit Uzman

   Kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Getirmeyin.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 7. Filiz

  Merhaba hocam ben de 9 yıldır tam boşaltım yapamıyorum hep tuvalet hissi var günlük 1 saat 1/5 saat tuvalette kalıyorum kabız değilim asla ama arada ishal de oluyorum yine tam boşaltım olmuyor hep aynı his kafayı yiycem hayatım alt üst bana ne önerirsiniz makatta kasılma oluyor sıkılaşıyor ovalayarak biraz açıyorum ama kötüyüm

  1. Hemoroit Uzman

   Anal fissür yada anismus olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin a

 8. Muni

  Hocam 10 senedir çekiyorum bu hastalığı kimse adamakıllı bir teşhis koymadı. Yanma ağrı hiç durmuyor evde kendi başıma ne yapabilirim

  1. Hemoroit Uzman

   Makatta ağrı ve yanma kronik anal fissür bulgusudur. Tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ameliyatsız,normal yaşamınıza ara vermeden tedavi olabilirsiniz. Tedavinin yanısıra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. Tedavi yöntemleri, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek için @ideaklinik instagram hesabına bakabilirsiniz. Muayene ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 9. Fatma

  Hocam merhaba ben iki aylik hamileyim ve bununla birlikte buyuk tuvalette yanma cok az kanama kasinma oluyor bunun için kullanabilecegim bir krem varmı nasil gecer yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hemoroit Uzman

   Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenleyen, kabız kalmayın, hareketli bir yaşam tarzı edinin, bol sebze-meyve tüketim, bol su tüketim, tuvalet ihtiyacını ertelemeyin, gebelikte başka yapılabilecek birşey yok. Zıcak oturma banyosu yapın.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 10. Sonmez

  Hocam benim makatta büyük abdesti yaptıktan sonra yanma oluyor birgün sonra yanma geçiyor kaşıntı basliyor

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Tarifini makat çatlağı düşündürüyor. Muayene olmanızı öneririm. Çatlak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Etraf bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.