online randevu tedavi ücretleri

Makatta Yanma Sebepleri

Makat neden yanar makat yanması sebepleri ve tetikleyen durumlar nelerdir ve makat yanmasına karşı kendimiz tarafından alınabilecek önlemleri anüste yanma bir hastalığın habercisi midir tümü yazımızda yer almaktadır.

Makatta Yanma Neden Olur

Makat yanmalarının en sık sebebi anüs iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır. Genellikle yanma hissine anüs kaşıntısıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Kalçada yanma

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

– Yoğun ishal; iç yüzeyi tahriş eder
– Sık kabızlık; küçük çatlaklara neden olur
– Bazı gıdalar (domates, patlıcani, baharat) tahriş yapar
– Bazen alerji benzeri reaksiyon olur
– Amip hastalığı; ciddi tahriş sebebidir
– Fazla kaşımak; kaşıma yüzeysel sıyrıklar oluşturabilir
– Dışkılama sonrası tuvalet kağıdıyla gereğinden fazla silerek tahriş etmek; kaşıma gibi sıyrıklar yapabilir
– Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak; içeriğindeki boyar maddeler alerji yapabilir
– Makattaki yanmaya sebep olan hastalıklardan en sık görüleni makatta çatlaktır (makatta yırtık olması) ve asıl hastalık tedavi edildiğinde yanma hissi kendiliğinden düzelir.
– Ters ilişki, ilişki esnasında hasar olabilir
– Yukarıda sayılan sebeplerle oluşan hasarın derin olması durumuna ragad denir, Ragad da yanmaya neden olabilir.
– Anal fissür, çatlak, yırtık

Makatta Yanma Tedavisi

Öncelikle varsa tesbit edilen sebep ortadan kaldırılır,
Amip veya benzeri bir hastalık varsa uygun ilaçlar verilir
Çatlaklık varsa Anuflex Merhem kullanılır düzelmezse ameliyatla yada botoxla tedavi edilir. Ameliyatın yan etkileri sebebiyle botox tercih edilir.
En sık sebep makatın cildinde sıyrılmadır bu durumda Pruzon Merhem kullanılır, Pruzonu ilk kullanımda ciddi rahatlama sağlar 3-4 günlük kullanımla şikayetler tamamen düzelir.
Pruzon Merhem yerine kortizonlu kremler de kullanılabilir ama kortizonlu krem uzun süre kullanılmamalıdır. Kortizonun bir kaç günden daha uzun süre kullanılması cilt yapsını bozarak kendisi yanmaya neden olabilir bu sebeple makatta kaşınma ve yanması tedavisi için geliştirilen pruzon merhem tercih edilebilir.
Sabun benzeri temizlik malzemesi kullanılmamalı
Tuvalet kağıdı tahriş edecek kadar sert sürmemeli
Anal fissür varsa bunun tedavisi için Anuflex Merhem kullanılmalıdır. Anal fissür ilaçları arasında en etkilisi Anuflex merhemdir ancak çok eski ise başarısız olabilir bu durumda botox veya ameliyat yapılır.

Anüste Yanma Yapan Hastalıklar

Anal fissür (makat çatlağı, yırtk)
Hemoroid, basur (özellikle şişme dönemlerinde olabilir)
Anal dermatit (mayasıl)
Ragad (yüzeysel çatlaklar)
Kondilom (siğil)
Kıl kurdu ve diğer parazitler
Seyrek nedenler
Anüs kanseri
Anüste sedef hastalığı
Bit
Sabunla temizlik, deride kuruluk yapar

Anüs Şişmesi

Sıklıkla yanmanın yanı sıra şişlik de vardır. Yine şişmeye ek olarak çeşitli düzeylerde ağrı da olur. Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeylerdeyse bu durumda Anuflex merhem kullanılmalıdır. Anuflex Merhemin uyuşturucu etkisi sayesinde nohut ya da fındık kadar kullanımı bile ağrıda ciddi düzeylerde azalma sağlar.
Şişlikte karşımıza iki hastalık çıkar anal hematom ve tromboze hemoroid. Bu iki hastalıkta da kaşıntının ve yanmanın eşlik etmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Anuflexle ağrıyı azalttıktan sonra yanmalar içi Pruzon Pomad kullanılabilir.

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere Proktoloji Uzmanı

Kaynak
https://europepmc.org/abstract/med/2330422

167 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. KIVANÇ CANKUR

  Abi 11 yaşındayım kaka yapmadan önce popom yanmıyor da kaşınmiyorda ama ıkınıyorum kaka yaptıktan sonra da ıkınıyorum ve popom yanmaya ve kaşınmaya başlıyor gece uyuamıyorum ne yapmalıyım pruzon merhem mı alım?

  1. Hemoroit Uzman

   Makat çatlağı var, tedavi olmalısın.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 2. Serdar

  Hocamtualetimi yaparken ıkınma ve zorlama oldu bu esnada kanamada az mikrarda gördüm. Sonrasinda gece sabaha kadar yanma oldu ne yapmam gerekiyor tedavisi nedir.

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Ertelemeyin
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 3. İhsan

  Hocam merhaba ateş baş ağrısı mide bulantısı kusma ishal şikayetiyle doktora gittim ilaçlar yoğun ishal yaptı kuru olsundiye yoğurt nohutt bol yedim kabız oldum galiba yaparken zorlanıyorım yaptıktan sonra makkatta yanma oluyor yapmasam hiç bişey olmuyor zorda olsa yapıyorım ama sonra yanma oluyor travazol hematan trosyd ve kantoron yağı kullandım doktora gittim bekanüs önerdi onu heniz kullanmadım acı çekmeden yapmak ve sonrasında yanma olmaması için ne yapmaşıyım 3 gün oldu

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Anuflex yada rectoderm krem alın, parmağın ilk doğumunu kapsayacak şekilde anüsten içeri çepeçevre sürün, Bunu dışkılamadan önce ve sonra yapın. Bol paralı, lifi gıdalar tüketin.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 4. Hakan

  Hocam ishal oldum makatimda yanma ve acıma oluyor ne yapmam lazım

  1. Hemoroit Uzman

   Tuvalette uzun kalmayın, ıkınmayın. Anal fissür getirebilir.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 5. Kena

  Hocam bende makatta yanma ve ihsal var ishallan beraber kan görüyorum bunların yanı sıra şişkinlik ve gaz oluyor ne yapabilirim

  1. Hemoroit Uzman

   Kanama olduğu için gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hhhhhh

  Hocam ben bir gün önce büyük ishal oldum çok büyük ve dayanılmaz bir yanma hissi vardı 2 gün öncede ishal olmuştum ondada acımıştı ve dün akşam cesaretlenip tuvalete gittim ishalken 3. Gidişimdi bir sürü gaz çıktı ve tuvaletten çıktığımda kaka çıkar diye beklerken balgam benzeri bir şey çıkmıştı

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Devam ederse dışkı tahlili yaptırın.

 7. ismail

  iyi gunler hoca ben fransadan yaziyorum nerdeyse iki aydir makat bolgesinde yanma var aile doktoruma 3 defa muraacat etttim isal éden ilac ve krem verdi ama bi faydzsini goremedim. Fissur oldugunu soyledi ama bi turlu kurtlamadim. Hala rahatsiz edici yanma agri ben batmalar var .. daha degisik bir sebep aranabilirmi …

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Fissürünüz kronikleşti ise ilaç tedavisine cevap veremeyebilir, sıcak oturma banyosu yapbilirsiniz, dışkılamadan önce ve sonra makatın bir parmak kadar içine sanırım rectogesic dene ilacı bulabilirsiniz onu uygulayın. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenleyin. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Erol cengiz

  Hocam iyi günler ben 52 yaşındayım büyük abdestimden hafif kan geldi iki gün devam etti geçti şimdi makatta yanma var lütfen cevaplarmısınız neden i nedir

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba,
   Makat kamamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Yaşınız nedeniyle ertelemeyin.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 9. Erdal

  Yanmanın ilacı hangisidir büyük abdestini yaparken

  1. Hemoroit Uzman

   Yanma anal fissür bulgusudur Muayene olmalısınız
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Öykü

  Hocam bende büyük boy abdestımı yapınca çok yanma oluyo bıde hep kabızım amdanmı kaynaklanıyor aceba

  1. Hemoroit Uzman

   Merhaba
   Kabızlık ve bunun sonucu yanma oluşması anal fissür düşündürüyor Şikayetleriniz daha fazla artmadan muayene ve tedavi olmalısınız 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   Op.Dr. seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni